CHIROPRAKTYKA STÓP
Fizjologiczna mechanika stóp polega na prawidłowym ustawieniu i funkcjonowaniu stawów stopy. Stopa, jako podpora całego ciała posiada 33 stawy, co przekłada się na 150 różnych wzorców ruchu . Niedoceniony pozostaje związek pomiędzy stopami a resztą ciała. Zaburzenie struktury i funkcji jaką pełni ta część ciała, doprowadza do zaburzenia jej fizjologicznej ruchomości. Specyficzne techniki mobilizacyjne w postaci chiropraktyki mają na celu przywrócić stawom stopy odpowiednią elastyczność, a co za tym idzie zwiększyć ruchomość i zapobiec przykurczom mięśniowym. Chiropraktyka polega na pewnego rodzaju „grze stawowej”, gdzie powierzchnie stawowe są od siebie oddalane oraz przesuwane względem siebie. Mobilizacji ulegają również więzadła chroniące stawy stępu utrzymując je w odpowiednim, bezpiecznym położeniu. Chiropraktyka poprawia również ukrwienie a tym samym odżywienie struktur stawowych.

WYSTĘPOWANIE
Chiropraktyka idealnie nadaje się przy ograniczeniu ruchomości stóp, przykurczach rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa oraz bolesności w obrębie stawów stopy.

PROFILAKTYKA
Noszenie odpowiedniego, dopasowanego do stopy obuwia, które nie ograniczy ruchomości szczególnie w obrębie palców stóp. Zakładanie butów na wysokich obcasach jedynie w sytuacjach, kiedy jest to nieuniknione.

ZALECENIA PODOLOGA
Podczas każdego kroku powinniśmy zapewnić naszym stopom elastyczność ruchu, co zagwarantuje odpowiednio dobrane obuwie, dopasowane do kształtu i rozmiaru stopy.
Zaleca się także serię zabiegów chiropraktyki, ok. 8-10 wizyt. Wskazane jest łączenie tej terapii z zabiegami refleksologicznymi.

PIELĘGNACJA DOMOWA
Ćwiczenia bierne i czynne w obrębie stopy, automasaż jako forma wspomagania osiągniętych rezultatów. Można stosować kąpiele relaksujące stóp z kamforą. Moczenie stóp tylko do 10 min.