Zmiany łuszczycowe dotykające około 2-3% populacji potrafią być naprawdę uciążliwe. Oprócz nieestetycznego wyglądu często towarzyszy im także ból, co znacząco obniża jakość życia. Łuszczyca pojawia się na wielu częściach ciała, w tym zarówno na skórze gładkiej – ramionach, kolanach, nogach, łokciach, jak i owłosionej np. na głowie. To jednak nie wszystko. Ogólnoustrojowa choroba przewlekła, o której mowa najczęściej występuje na paznokciach i z reguły wyprzedza nawet o 10 lat pojawienie się wykwitów skórnych. Jej objawy są niekiedy łudząco podobne do tych towarzyszących grzybicy płytki paznokciowej. W takich przypadkach w celu diagnozy koniecznie okazują się badania różnicujące.

W przypadku łuszczycy normalne tkanki uznawane są przez układ immunologiczny za szkodliwe, przez co dochodzi do stanu zapalnego. Przyspieszenie produkcji komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie keratyny w skórze oraz paznokciach przyczynia się najczęściej do zgrubień, przebarwień i innych charakterystycznych objawów. Organizm nie jest w stanie tak szybko pozbywać się komórek w tempie, w jakim są one produkowane.

Skąd bierze się łuszczyca paznokci?

Niestety nie ustalono bezpośrednich przyczyn łuszczycy. Niemniej, pewne jest, że zmiany na paznokciach są wywołane przez te same mechanizmy autoimmunologiczne odpowiadające za wykwity skórne. Ustalono jednak, że istotny wpływ na pojawienie się tego schorzenia ma genetyka, problemy z układem odpornościowym oraz czynniki środowiskowe, do których zaliczają się m.in. stres, ciąża, urazy czy szczepienia. Łuszczyca paznokcia może dotknąć każdego, a o tym jak ją leczyć będzie można przeczytać poniżej.

Do najczęstszych objawów łuszczycy paznokci zalicza się:

– naparstkowanie paznokci,
– onycholiza, czyli odwarstwienie się płytki paznokciowej,
– dystrofia,
– hiperkeratoza podpaznokciowa,
– zażółcenie płytki paznokci,
– zwiększona łamliwość,
– pojawienie się poprzecznych lub podłużnych bruzd bądź pomarszczeń,
– białe przebarwienia (leukonychia).

Łuszczyca paznokci, czym ją leczyć?

Łuszczyca paznokci może występować zarówno u nóg, jak i rąk. W obu przypadkach leczenie może wyglądać podobnie. Oczywiście wybór metody zależy od stadium choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także ewentualnego wykluczenia łuszczycowego zapalenia stawów. Niekiedy wystarczające okazują się preparaty do stosowania miejscowego, np. maści i kremy. Zawarte w nich glikokortykosteroidy wykazują działanie przeciwzapalne oraz i hamują podział komórkowy. Skuteczne są też preparaty dziegciowe, czy też pochodne witaminy D.

W zaawansowanych stadiach choroby stosuje się także leki doustne i dożylne, dobierane indywidualnie. Dodatkową metodą jest również miejscowe ostrzykiwanie paznokci ze znamionami łuszczycy, preparatami na bazie glikokortykosteroidów czy metotrekstatu. Skuteczność tej metody została potwierdzona – zgodnie z przeprowadzonymi badaniami wskaźnik NAPSI (służący do oceny nasilenia zmian łuszczycowych w obrębie paznokci) znacząco się obniżył po przeprowadzeniu iniekcjach.

Zbilansowana dieta vs łuszczyca paznokci

Należy podkreślić, że łuszczyca paznokci to nieuleczalna choroba przewlekła – może występować jednak czas remisji oraz zaostrzonych stanów, dlatego podczas terapii trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ta trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy, czyli dokładnie tyle, ile odrastają paznokcie u rąk i nóg. Oczywiście oprócz regularnych wizyt u dermatologa czy też podologa w celu oczyszczenia płytki paznokciowej, aby ułatwić działanie preparatów nawilżających oraz regenerujących, powinno się zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i zbilansowaną dietę – bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się m.in. w rybach. Dobrze, jeśli w jadłospisie chorych będą pojawiać się także produkty zawierające błonnik, np. orzechy włoskie, produkty zbożowe, ponieważ obniża on CRP (białko ostrej frazy). Kategorycznie zabrania się natomiast palenia wyrobów tytoniowych czy picia alkoholu, ponieważ mogą one nasilać objawy. Podolog wdroży również terapię laserem, aby pobudzić do prawidłowej pracy macierz.