jak wyleczyć grzybicę nóg

Onychomikoza potocznie zwana grzybicą paznokci to choroba mająca charakter infekcyjny. Objawia się hiperkeratozą paznokciową, przebarwieniami od białego do żółto-brązowego, wykruszaniem się płytki paznokciowej, a także jej zniekształcaniem. Szacuje się, że grzybica dotyka około 10% populacji, a najbardziej narażoną na zachorowanie grupą są osoby starsze, chore na cukrzycę, o osłabionym układzie immunologicznym oraz te, które doznały urazów mechanicznych. Oczywiście nie jest to regułą i każdy może zarazić się infekcją grzybiczą. Zanim dowiedzą się Państwo jak leczyć grzybicę paznokci, zachęcamy do zapoznania się z przyczynami tego typu zmian.

Przyczyny, czyli dlaczego pojawia się grzybica paznokci

Zakażenie grzybami, jakimi są dermatofity, pleśniami czy drożdżakami może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i stóp. Z uwagi na fakt, że to zaraźliwa choroba, łatwo się rozprzestrzenia. Do zainfekowania dochodzi najczęściej w miejscach o wysokiej wilgotności – na basenach, siłowniach czy saunach. Ryzyko zarażenia rośnie również w przypadku korzystania z tych samych ręczników, butów lub innych prywatnych rzeczy osób borykających się z onychomikozą. Podobnie jest gdy uszkodzeniu ulega płytka paznokcia – grzyby mają łatwy dostęp do tkanki. Późny wiek, choroby współistniejące, np. łuszczyca, cukrzyca oraz leczenie onkologiczne także należą do czynników zwiększających podatność na infekcje grzybicze.

Konsultacja ze specjalistą w celu diagnozy

Mimo że pierwszym nasuwającym się na myśl pytaniem po pojawieniu się takich zmian jest jak skutecznie leczyć grzybicę paznokci, przed podjęciem jakichkolwiek kroków w tym kierunku, należy upewnić się co do faktyczności choroby. Rozwiać wątpliwości może dopiero specjalista – dermatolog lub podolog na odpowiedniej konsultacji. Niemniej jednak nie zawsze udaje się postawić diagnozę od razu po oględzinach. Czasem konieczne okazuje się wykonanie specjalnego badania, w tym przypadku mikologicznego, pozwalającego na potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia oraz określenia rodzaju grzyba wywołującego infekcje, jeśli takowa się pojawiła.

Objawy grzybicy paznokci

Do głównych objawów grzybicy paznokci można zaliczyć:

  • przebarwienia – w pierwszej fazie pojawiają się na brzegu płytki paznokcia, w kolejnej na środku, a później już na całości. Niektóre przybierają biały kolor, inne żółty, ale w zależności od rodzaju grzyba wywołującego infekcje, paznokcie mogą mieć również brązową, czarną lub zieloną barwę,
  • bruzdy i fałdy – na powierzchni płytki mogą pojawiać się zmiany wpływające na fakturę płytki paznokcia,
  • wolne tempo wzrostu paznokci lub ich utrata w zaawansowanych stadiach infekcji,
  • łamliwość, niekiedy odkształcenia,
  • nieprzyjemny zapach,
  • ból (swędzenie, pieczenie, wrażliwość skóry) podczas chodzenia, a także noszenia obuwia.

Grzybica stóp – jak ją skutecznie leczyć?

Jeśli chodzi o to, jak walczyć z grzybicą paznokci można wymienić kilka sposobów leczenia:

  • doustne antygrzybicze,
  • miejscowe,
  • terapie światłem, np. laserowe leczenie grzybicy paznokci

Skuteczność każdej metody różni się i jest uzależniona od wielu czynników. Niektórzy specjaliści zalecają stosowanie więcej niż jednej formy leczenia, uzupełniając tym samym jego działanie. Warto jednak wspomnieć, że w każdym przypadku kuracja grzybicy paznokcia trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni – czyli dokładnie tyle, ile wynosi wzrost zdrowego paznokcia. W przypadku cięższych infekcji wdraża się leki doustne o działaniu antygrzybiczym, wspierając terapię produktami miejscowymi – lakierami i kremami antygrzybiczymi stosowanymi bezpośrednio na zmiany.

Czy można i jak wyleczyć grzybicę paznokci domowymi sposobami

Wiele osób zastanawia się również jak wyleczyć grzybicę paznokci domowymi sposobami. W różnych źródłach można znaleźć informacje na temat kąpieli stóp w wodzie z sodą oczyszczoną, okładów z soku z cytryny lub wcierania olejku herbacianego jednak zaryzykujemy stwierdzeniem, że są mało- lub zupełnie nieskuteczne. Onychomikoza to dolegliwość wymagająca diagnozy i leczenia sprawdzonymi produktami. W aptekach oraz drogeriach dostępne są preparaty bez recepty, jednak większość z nich nie daje efektów, jakich oczekują chorzy.

Innowacyjne metody leczenia grzybicy paznokci – laseroterapia

Coraz więcej osób decyduje się na innowacyjne metody, które jak się okazuje, wykazują dużą skuteczność. Do jednych z nich należy wcześniej wymienione laserowe leczenie grzybicy paznokci. Laseroterapia w przeciwieństwie do leków przyjmowanych doustnie nie obciąża wątroby. Postaramy się wyjaśnić, jak działa terapia przy pomocy światła mogąca wyleczyć grzybicę paznokci, aby rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości dotyczące tego sposobu leczenia.

Działanie lasera regenerującego i przyspieszającego wzrost paznokci

Urządzenie poprzez wydzielanie światła cieplnego naświetla głowicą płytkę paznokcia zajętą chorobą, a także wszystkie tkanki znajdujące się w pobliżu. Zabieg jest bezbolesny oraz szybki, a dodatkowo uruchamia procesy regeneracyjne (falą 635 nm). Dzięki temu paznokcie są odporniejsze, przyspiesza się ich wzrost i regenerację. Terapia światłem obejmuje kilka zabiegów, które powinno się powtarzać w określonym odstępie czasowym.

Niezależnie od tego, czy zmiany pojawiły się na jednym, czy kilku paznokciach, laseroterapię należy wykonać na wszystkich. Warto również podkreślić, że światło lasera nie uszkadza ich struktury. Pojedynczy zabieg to zazwyczaj koszt rzędu kilkuset złotych, na dokładną cenę wpływa wiele czynników – lokalizacja, typ urządzeń itd.

Przed użyciem lasera należy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia – wyfrezować w celu optymalizacji przejścia urządzenia. Dopiero wtedy można rozpocząć prostopadle i równolegle naświetlanie paznokcia – starając się tworzyć światłem literę „U”.

Wskazania do laseroterapii

  • grzybica paznokci dłoni i stóp,
  • profilaktyka antygrzybicza,
  • kruche, zniekształcone i rozdwajające się paznokcie,
  • regeneracja płytki paznokciowej,

Infekcje grzybicze – profilaktyka

W artykule oprócz wartościowych informacji dotyczących tego jak wyleczyć grzybicę stóp można dowiedzieć się czegoś o prawidłowej pielęgnacji. Kluczowa okazuje się oczywiście higiena. Regularne mycie oraz osuszanie stóp to podstawa. Podobnie jest w kwestii systematycznego przycinania paznokci. Pomaga to w minimalizowaniu obszaru, w którym grzyby mogą się rozprzestrzeniać. Należy jednak pamiętać o poprawnym wykonywaniu tego elementu pedicure, ponieważ niepoprawne obcięcie może doprowadzić do wrastania paznokci, a tym samym dyskomfortu, ran i otwartej drogi do zakażeń.

Nie wolno zapominać również o noszeniu przewiewnych skarpetek z naturalnych materiałów i dopasowanego obuwia. Dzięki temu uda się zapobiec przegrzewaniu oraz wilgoci sprzyjającej infekcjom grzybiczym. W miejscach użyteczności publicznej – łazienkach hotelowych, basenach, strefach spa zleca się noszenie obuwia – zmniejsza to ryzyko zakażenia. Można też profilaktycznie stosować preparaty o działaniu antygrzybiczym, np. kremy, dezodoranty, które zapobiegają rozwojowi grzybów.