Wiele osób nieustannie wiele boryka się z różnymi schorzeniami skóry dłoni. W większości przypadków pojawiające się dolegliwości wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale również utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak jakie choroby mogą nas dotknąć, skąd się biorą i jak im przeciwdziałać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w niniejszym artykule.

Zanokcica – zapalenie wału paznokciowego

Zapalenie wału paznokciowego, znane też jako zanokcica, to jedna z popularniejszych przypadłości, która może być zarówno ostry, jak i przewlekły przebieg. Dotyka stopy oraz dłonie jednak z uwagi na częstsze ingerencje np. wycinanie skórek przy manicure znacznie częściej występuje u rąk. Pospolitą przyczyną tego schorzenia jest zakażenie bakteryjne gronkowcem lub paciorkowcem oraz patogeny wnikające w uszkodzony naskórek. Do objawów pomagających w identyfikacji zanokcicy zalicza się widoczne zaczerwienienie wału okołopaznokciowego, pulsujący ból, a także opuchlizna tkanek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w późniejszym etapie pojawi się również wysięk ropny gromadzący się najczęściej w pęcherzu, który wycieka przy dotyku.

Warto również wiedzieć, że choroba ta może nieść ze sobą również poważniejsze dolegliwości, np. gorączkę, dreszcze czy powiększenie węzłów chłonnych. W związku z tym nie należy bagatelizować zmian, pojawiających się na skutek obgryzania paznokcia, niewielkich urazów. Trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ ten dzięki dokładnemu obejrzeniu zmiany będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie. Rozpoznając u siebie zanokcicę lub inne choroby wału paznokciowego należy bezzwłocznie umówić się do podologa lub dermatologa.

Choroby skóry palców dłoni

– grzybica

Jak dobrze wszystkim wiadomo, skóra u rąk wyróżnia się wyjątkową wrażliwością, a każdego dnia narażona jest na różnego rodzaju bakterie i wirusy, przez które rozwijają się choroby. Oczywiście pomocna w przeciwdziałaniu będzie odpowiednia pielęgnacja, niemniej jednak nie zawsze okaże się to wystarczające. Do gabinetów podologicznych oraz dermatologicznych często trafiają pacjenci m.in. z grzybicą, zaliczaną do przewlekłych schorzeń. Jej przyczyną są zakażenia grzybami chorobotwórczymi. W większości przypadków występuje na stopach, a następnie przenosi się na dłonie. Najczęściej pojawia się na palcach, w śródręczu oraz kłębie kciuka. Jako że grzybica dłoni może rozprzestrzenić się również na paznokcie, warto szybko zareagować i udać się do specjalisty, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

– drożdżyca

Grzyby są przyczyną innych, równie uciążliwych chorób, takich jak np. drożdżyca. Kandydoza wałów i płytek paznokciowych pojawia się między palcami oraz dotyka najczęściej kobiet. Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić każdego, są popękana skóra oraz rozwarstwianie się naskórka. Warto także wspomnieć, że na drożdżycę narażone są również osoby z chorobami współistniejącymi, np. cukrzycą czy AIDS, które znacząco osłabiają organizm.

– egzema

Egzema to kolejne schorzenie, z którym boryka się około 10% ludzi na świecie. Ma różne podłoże, niekiedy to wynik kontaktu ze substancjami drażniącymi – środkami do sprzątania, czasem uwarunkowań genetycznych czy czynników zewnętrznych. Pojawiające się zmiany na palcach oraz wewnętrznej i zewnętrznej stronie dłoni należy zgłosić do specjalisty, ponieważ choroba może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Jedynym sposobem na efektywne leczenie jest znalezienie źródła problemu, czyli alergenu i unikanie go.

Onycholiza, czyli choroba paznokci u rąk

Oczywiście oprócz wymienionych dolegliwości istnieje ich jeszcze cała masa. Niemniej jednak nie wolno zapominać o równie uciążliwych schorzeniach płytki paznokci. Jednak jakie są najczęstsze? Jeśli chodzi o choroby paznokci u rąk, onycholiza przoduje. Czym właściwie jest? To odwarstwienie się płytki od łożyska, efektem czego tworzy się wolna przestrzeń, w której gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Powodem jej pojawienia się jest najczęściej uraz, nieodpowiednio dobrane obuwie lub choroby współistniejące, np. łuszczyca.

Każdy może zachorować na którąkolwiek z wymienionych chorób, dlatego odpowiednia higiena, noszenie dopasowanego obuwia czy unikanie urazów ma duże znaczenie. Jeśli zauważy się u siebie jakiekolwiek zmiany, należy udać się do fachowca, dzięki temu uda się uniknąć dalszego rozwoju schorzeń, a tym samym wielu nieprzyjemności, w tym bólu.