kurzajki na stopach jak leczyć

Brodawka wirusowa określana również mianem kurzajki to dość powszechny problem wśród społeczeństwa, a szczególnie dzieci i młodzieży. Uznaje się, że ⅔ populacji co najmniej raz w życiu miało taką zmianę na swojej skórze. Czym jednak są, jak można się nimi zarazić i jak wygląda leczenie kurzajek na stopach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w poniższym artykule.

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV (Human Papilloma Virus) to przyczyna niewielkich infekcji skórnych. Rozpoznano ponad 100 jego typów, a z uwagi na fakt, że jest zaraźliwy, rozprzestrzeniani się bardzo łatwe. Wystarczy mieć bezpośredni lub pośredni kontakt ze skórą osoby chorej, np. podczas styczności z powierzchnią, na której znajduje się patogen – w saunach, basenach lub szatniach. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z innego bloga na naszej stronie. Warto jednak podkreślić, że nie każdy kontakt z wirusem kończy się pojawieniem brodawki.

Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się brodawek wirusowych?

  • osoby z osłabionym układem immunologicznym – z tego też względu najczęściej mają je dzieci,
  • chorzy na atopowe zapalenie skóry,
  • przyjmujący leki immunosupresyjne.

Rodzaje brodawek — jakie wyróżniamy?

  • podeszwowe,
  • zwykłe,
  • płaskie (pojawiające się u dzieci i młodzieży),
  • narządów płciowych.

HPV przyczynia się do namnażania komórek skóry, przez co powstają uciążliwe i niestety nieestetyczne zmiany. Pojawiają się one najczęściej na stopach, jednak zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie jak leczyć kurzajki na stopach, warto dowiedzieć się kilku informacji na ich temat. Na tej części ciała występuje kilka rodzajów brodawek. Najczęściej ma się do czynienia ze zmianami:

  • typu myrmecia – wywołanymi wirusem HPV typu 1, które są pojedynczymi zmianami. Niestety sprawiają duży dyskomfort, a czasem nawet ból przy chodzeniu.
  • mozaikowymi – wywołanymi wirusem HPV typu 2. Występują rzadziej niż wcześniej wspomniane brodawki, są płaskie i nie powodują dolegliwości bólowych. Wykwity łączą się w duże ogniska, przez co takie kurzajki na stopach są trudniejsze do eliminacji. Jak je leczyć? Przede wszystkim należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ można je pomylić z infekcją grzybiczą lub przesuszeniem. Warto jednak wiedzieć, że mają one skłonność do powracania, dlatego specjalistyczna pomoc jest niemalże koniecznością.

Jak wyleczyć kurzajki na stopach domowymi sposobami

W wielu przypadkach brodawki znikają samoistnie w ciągu dwóch lat. Niemniej zdarza się również, że konieczna okazuje się ingerencja z zewnętrz. Jak wyleczyć kurzajki na stopie w domu? W internecie można znaleźć mnóstwo porad na temat. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie naturalnego środka – glistnika jaskółczego ziela.

Z uwagi na dostępność tej rośliny w naszym kraju, łatwo natrafić na nią w sezonie. Kwiat o żółtej barwie rośnie w pobliżu lasów, zarośli, czy nawet przy drogach. Na rynku dostępne są również wyciągi, w które można zaopatrzyć się np. w aptece. W jaki sposób powinno się stosować glistnik na kurzajki na stopach? Leczenie tą metodą polega na przykładaniu do zmiany soku. Zabieg należy powtarzać do kilku razy dziennie. Co ważne, wydzielina z łodyg tej rośliny w dużym stężeniu może wykazywać toksyczne działanie, dlatego nie zaleca się aplikacji jej na inne części ciała z wirusem HPV.

Kolejną, równie popularną metodą pozbycia się brodawek wirusowych jest kuracja olejkami:

  • z drzewa herbacianego
  • z oregano
  • z trawy cytrynowej

Nie zmienia to jednak faktu, że ich skuteczność nie została potwierdzona, dlatego najlepszym z możliwych rozwiązań jest wizyta u specjalisty – dermatologa lub podologa, który postawi diagnozę i dobierze indywidualną metodę leczenia. Gdy to chwilowo niemożliwe warto zaopatrzyć się w produkty dostępne w aptekach, lecz w przypadku ich niedziałania, należy udać się do profesjonalisty.

W punktach farmaceutycznych można zaopatrzyć się w środki na bazie:

  • kwasu salicylowego,
  • kwasu mlekowego
  • kwasu trójchlorooctowego,
  • kwasu monochlorooctowego,
  • fluorouracylu.

Jak wygląda leczenie kurzajek na stopie aptecznymi środkami?

Tego typu produkty przyczyniają się do złuszczenia oraz zmiękczenia powierzchni kurzajki, dzięki czemu jest łatwiejsza do usunięcia. Należy jednak pamiętać, że w jeśli chodzi o kurzajki na stopach, leczenie trwa zazwyczaj kilka tygodni. Przed przystąpieniem do samodzielnej kuracji trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, aby nie zrobić sobie krzywdy, a terapia była skuteczna.

W większości przypadków konieczne jest przygotowanie skóry poprzez namoczenie, osuszenie, a także spiłowanie wierzchniej powierzchni (używamy jednorazowych pilników). Ułatwi to substancjom aktywnym wnikanie w zmianę wirusową. Nie wolno zapominać też o zdrowej skórze narażonej na działanie preparatów leczniczych. Należy smarować ją kremami zabezpieczającymi przed uszkodzeniem kwasami.

Jak wyleczyć kurzajki na stopach? Metody usuwania brodawek

Gdy brodawki wirusowe nie ustąpią po stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym, można skorzystać również z innych dostępnych metod. Jeśli chodzi o kurzajki na stopach, leczenie w zależności od typu zmiany wygląda inaczej. Do sprawdzonych i wykorzystywanych sposobów zaliczają się:

  • krioterapia – wymrażanie, polega na poddaniu kurzajek bardzo niskiej temperaturze,
  • laseroterapia – wykorzystuje się do niej wiązkę światła, która niszczy strukturę brodawki,
  • elektrokoagulacja – wypalanie zmian dzięki łukowi elektrycznemu,
  • metody keratolityczne – zeskrobywanie kurzajek po wykorzystaniu substancji na bazie kwasu retinolowego (najczęściej stosowana metoda w przypadku zmian na twarzy),
  • zabiegi chirurgiczne – wycinanie skalpelem.

Zapobieganie przenoszeniu wirusa HPV

Zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem HPV jest możliwe, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Do największej liczby infekcji dochodzi w rodzinach, a także miejscach publicznych, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny – częstym myciu rąk, szczególnie po przypadkowym dotknięciu brodawki, jeśli już się ją ma (aby nie roznieść na inne części ciała) oraz korzystaniu tylko i wyłącznie z własnych ręczników, butów czy skarpetek. Na basen, siłownię lub strefę SPA powinno się zabierać ochronne obuwie, które zabezpiecza przed potencjalnym zarażeniem.

Profilaktyka w przypadku kurzajek

Zadrapania, otarcia i zmiany skórne należy zabezpieczać plastrami – uniemożliwi to rozprzestrzenianie się (w przypadku zakażenia brodawką) i wnikanie w tkanki wirusa po zetknięciu się z patogenem. Więcej na temat profilaktyki oraz tego, jak leczyć kurzajkę na stopie można przeczytać na naszej stronie „Brodawki wirusowe”. Nie zawsze uda się uniknąć zakażenia, a objawy w postaci zmiany o kalafiorowatej strukturze mogą wystąpić po kilku tygodniach od infekcji. Dlatego niezleżenie od tego, czy kurzajka pojawiła się na stopie, dłoni czy twarzy, trzeba ją jak najszybciej zacząć leczyć. Wizyta u specjalisty pomoże rozwiać wątpliwości i zacząć działać. Im szybciej, tym lepiej.