Keratoliza dziobata
Keratoliza dziobata


Keratoliza dziobata — czym jest?

Keratoliza dziobata, zwana również rogowcem pobrużdżonym, jest chorobą infekcyjną skóry stóp o podłożu bakteryjnym. Towarzyszy jej świąd, pieczenie, nieprzyjemny zapach oraz zmiany skórne. Wiąże się to z aktywnością enzymatyczną bakterii, która powoduje trawienie keratyny. Skutkiem tego jest powstawanie wieloogniskowych dziur w warstwie rogowej naskórka. Keratoliza dziobata charakteryzuje się licznymi drobnymi wgłębieniami na stopach i wywołana jest najczęściej przez wilgoć powodującą nadmierny rozwój flory bakteryjnej — z tego też powodu najczęściej dotyczy mężczyzn wykonujących ciężkie prace fizyczne.

Profilkatyka w przypadku keratolizy dziobatej

Choroba powstaje na skutek zaburzenia gruczołów potowych — z tego też względu profilaktyka polega na zmniejszeniu pocenia oraz ucisku mechanicznego stóp. Keratoliza dziobata to przypadłość, której leczenie jest oparte na stosowaniu preparatów o działaniu odkażającym i osuszającym. Zawierać one mogą m.in. klotrimazol, erytromycynę, klindamycynę czy też nadtlenek benzoilu.

Zalecenia podologa dotyczące keratolizy dziobatej
 

Keratoliza dziobata to choroba, której leczenie powinno przyjąć formę długotrwałej terapii. Podstawą walki z przypadłością jest przyjmowanie preparatów o działaniu odkażającym i osuszającym. Na samym początku konieczne będzie odpowiedniego badania bakteriologicznego. Jest to ważne ze względu na to, że pierwsze objawy keratolizy mogą równie dobrze wskazywać na grzybicę stóp. Osoba borykająca się z keratolizą dziobatą powinna pamiętać o regularnym zgłaszaniu się do specjalisty. Podolog będzie w stanie usunąć zrogowacenia przy pomocy frezów i skalpela. Jednym z zabiegów stosowanych podczas terapii jest jonoforeza, która wycisza nadmierną aktywność gruczołów potowych.

Keratoliza dziobata – jak leczyć w domowych warunkach?

Keratoliza dziobata dotyczy nadmiernej potliwości stóp. Osoba borykająca się z tą przypadłością powinna rozważyć wprowadzenie rozwiązań wpływających na wytwarzaną wilgoć. Keratoliza dziobata to choroba, której leczenie powinno polegać przede wszystkim na noszeniu obuwia z przewiewnych materiałów oraz bawełnianych skarpetek. Wszystkie elementy odzieży powinny być prane w 60°C. Przy dziobatej keratolizie ważne jest także korzystanie z antyperspirantów jako formy leczenia. Nie zaleca się natomiast długiego moczenia stóp. W walce z keratolizą można stosować napary ziołowe. Powinny one trwać maksymalnie 7 minut, aby nie zwiększać wilgoci stóp. Możliwe jest wyleczenie dziobatej keratolizy w domu, jednak każde problemy powinny być konsultowane ze specjalistą.