KOLANA SZPOTAWE
Kolana szpotawe jest to przywiedzenie podudzia w stronę uda. Jeżeli deformacja występuje obustronnie wtedy kolana układają się w literę „O”. Miarą szpotawości jest odległość między kolanami przy złączonych stopach i wyprostowanej postawie. Trzony kości udowej, strzałkowej i piszczelowej są wygięte na zewnątrz. Jeżeli szpotawość jest jednostronna występuje skrócenie kończyny, a miednica jest ustawiona skośnie w stronę dłuższej nogi. Pojawiają się bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Występują też zrogowacenia po zewnętrznej stronie stopy.
WYSTĘPOWANIE
U noworodków i niemowlaków szpotawość jest fizjologiczna, najczęściej występuje między 1 a 3 rokiem życia. Jeśli pojawia się u dzieci jest skutkiem zbyt wczesnej nauki chodzenia i obciążenia zbyt słabego jeszcze układu kostnego, mięśniowego i więzadłowego. Najczęstszą przyczyną szpotawości jest krzywica.
PROFILAKTYKA
Nauka prawidłowego chodzenia bez przeciążania miednicy. Nie stosować chodzików u dzieci, ponieważ spowoduje to, że nie gotowy jeszcze układ mięśniowy zostanie przeciążony.
ZALECENIA PODOLOGA
Dobrze byłoby wykonać indywidualne wkładki, które ustawią piętę w prawidłowej pozycji. Należy też regularnie usuwać zrogowacenia, które pojawiają się po zewnętrznej stronie stopy, co jest spowodowane jej nieprawidłowym ułożeniem w trakcie chodzenia.