Odcisk stopy - konsultacja ortopedyczna

Konsultacja ortopedyczna w Rzeszowie – ocena stabilności oraz stopnia deformacji i schorzeń stóp

Wszelkie odchylenia w budowie stóp mogą wywoływać dolegliwości również w obrębie innych części ciała. Stopa spełnia bowiem szczególnie ważną funkcję, a wszelkie związane z nią schorzenia mogą mieć wpływ na budowę całego szkieletu oraz postawę ciała. W przypadku jakiejkolwiek bolesności i dyskomfortu dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u naszego specjalisty w Rzeszowie. Sprawność naszych stóp odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Pierwsze oznaki wskazujące na poważniejsze dysfunkcje są sygnałem, że niezbędna będzie konsultacja ortopedyczna.

Główną funkcją stopy jest utrzymanie równowagi, dlatego jej odpowiednia architektura gwarantuje amortyzację podczas przemieszczania się – chodu, biegania, skakania. Dobrze wykształcona stopa nie spoczywa całkowicie na ziemi, ponieważ posiada trzy łuki podeszwowe: łuk poprzeczny, łuk podłużny boczny oraz łuk podłużny przyśrodkowy. Aby mieć pewność, że stopa rozwija się w prawidłowy sposób, warto skorzystać z konsultacji ortopedycznej w gabinecie w Rzeszowie.

Wśród najczęstszych zmian stopy wyróżniamy:

  • płaskostopie z koślawością,
  • stopę wydrążoną,
  • paluch koślawy (hallux valgus).

Konsultacja ortopedyczna – obiektywna ocena postawy

Stopa jest fundamentem całego ciała i ma bardzo duży wpływ na jego postawę. Dobra postawa jest uwarunkowana prawidłową pracą mięśni i równowagi szkieletowej, która chroni strukturę ciała przed deformacjami. W takiej sytuacji mięśnie działają efektywnie, utrzymując optymalną pozycję, podczas gdy w złej pozycji równowaga między częściami ciała jest zagrożona.

Co daje zwrócenie się o pomoc do specjalisty? Konsultacja ortopedyczna pozwala na obiektywną ocenę postawy, która z kolei umożliwia właściwe leczenie. W zależności od przypadku może ono być bardziej lub mniej korygujące. Idealna postawa nie przynosi żadnych napięć i utrzymuje sylwetkę symetrycznie w odpowiednich segmentach ciała.