MASAŻ MERIDIANOWY
Masaż meridianowy jest masażem palców stóp, który działa bardzo energetyzująco oraz pobudzająco na organizm. Działanie masażu meridianowego opiera się na założeniach Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, według której przez ciało człowieka przepływa życiodajna energia, a jakiekolwiek jej zastoje powodują choroby lub osłabienia narządów wewnętrznych. Ta życiowa energia płynie w organizmie konkretnymi szlakami, tzw. meridianami. Zakończenia najważniejszych z nich, zlokalizowane są właśnie w stopach, a konkretnie w palcach stóp. To powoduje, że masaż meridianowy stóp jest metodą bardzo efektywną, natychmiastowo polepsza samopoczucie, pobudza i regeneruje organizm.  Masaż meridianowy polega na uciskaniu określonych punktów akupunktury, rozcieraniu przyczepów mięśniowych . Może być łączony z masażem refleksologicznym, masażem przy użyciu baniek, pałeczek.

WYSTĘPOWANIE
Masaż meridianowy polecany jest osobom u których występują częste bóle głowy, zaburzenia krążenia, choroby reumatyczne, nerwobóle. Szczególnie jest wskazany dla osób zmęczonych, rozdrażnionych oraz posiadających osłabiony system immunologiczny. Mogą korzystać z niego kobiety w ciąży. Masaż ten uśmierzy także ból kręgosłupa.

PROFILAKTYKA
Masaż meridianowy jest rodzajem akupunktury bez igieł, w której wykorzystuje się statyczny nacisk na określone punkty akupunkturowe i tzw. meridiany czyli kanały energetyczne, którymi płynie harmonijnie dopełniająca się energia Jin i Jang tworząc naszą energię życiową chi , łącząc najważniejsze narządy. Ucisk na poszczególne punkty wzmacnia nasz organizm i zapobiega nasilanie choroby.  Akupunktura meridianowa działa na cały organizm, dlatego stosowanie tej terapii przy jednej dolegliwości powoduje znaczne zmniejszenie lub nawet ustąpienie innych.

ZALECENIA PODOLOGA
Ilość i intensywność masaży meridianowych powinny być ustalane indywidualnie.  Zalecany jest głównie dla osób przemęczonych i osłabionych oraz o osłabionym systemie immunologicznym.  Masaż meridianowy wspomaga zmianę postawy życiowej z postawy lękowej, rozdrażnionej na bardziej twórczy i kreatywny sposób życia.