Modzel stopy

MODZEL NA STOPIE – CHARAKTERYSTYKA SCHORZENIA

To nadmierne rogowacenie o różnych kształtach. Zazwyczaj jest dość duże, ograniczone i wystaje powyżej poziomu skóry. Modzel pod stopą posiada wyraźnie powiększone struktury papilarne. Jego masa zrogowaciała wyróżnia się stosunkowo luźną strukturą. Stanowi on efekt mechanizmów obronnych organizmu przed uszkodzeniami. Równie często pojawia się modzel na pięcie. Może znacznie utrudniać poruszanie, powodować dyskomfort i prowadzić do stanu zapalnego. Dlatego, jeśli zauważy się u siebie tego typu zmiany, jak modzel pod stopą, warto poszukać pomocy u podologa.

Specjalista usunie zrogowacenia w pełni profesjonalny i bezpieczny sposób. Modzel stopy to problem, z którym boryka się spora grupa osób. Nie należy się tego wstydzić, tylko zgłosić do fachowca. Jeśli chodzi o modzel, leczenie może przebiegać różnie, w zależności od wielkości zmiany. Niemniej jednak bardzo często zaleca się mechaniczne usuwanie zrogowaciałej skóry, a także dogłębne nawilżanie. Niezależnie od tego czy problemem jest modzel na palcu, paluchu czy innej części stopy, podolog będzie wiedział, jak z nim postępować. Zaleca się jednak wykonywanie pedicure u wykwalifikowanych osób.

WYSTĘPOWANIE I PRZYCZYNY POWSTAWANIA MODZELI

Modzele zazwyczaj umiejscowione są na śródstopiu lub palcach stóp. Mogą występować samodzielnie bądź z zawartością odcisku. Zmiana na stopie pojawia się głównie z powodu tzw. płaskostopia poprzecznego. To deformacja, w której kości śródstopia rozeszły się i opadły, co spowodowało, że obciążenie stóp rozkłada się nieprawidłowo. Oprócz tego modzel na pięcie powstaje, gdy skóra, broniąc się przed nadmiernym naciskiem, produkuje coraz więcej warstwy rogowej. Szczególnie narażona na ryzyko wystąpienia modzelu na pięcie jest stopa wydrążona. Największy nacisk występuje tu pod głowami kości śródstopia. Na palcach stóp modzele pojawiają się od strony przyśrodkowej palucha, od strony bocznej palca małego, na opuszkach i na powierzchni grzbietowej stawów międzypaliczkowych.

PROFILAKTYKA – JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED MODZELEM?

Profilaktyka pękających pięt jest taka sama jak w przypadku zrogowaceń. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji w przypadku modzelu na palcu jest regularne nawilżanie skóry. Bardzo ważne, aby unikać stresu mechanicznego, tj. ucisku (np. z powodu deformacji w obrębie stopy), tarcia (np. przy użyciu tarek lub pilników do stóp) oraz skaleczeń. Każdy, kto posiada modzel na stopie, powinien zadbać także o unikanie stresu termicznego, tzn. kontaktu z bardzo wysoką (oparzenie) bądź bardzo niską temperaturą (odmrożenie). Jeśli ma się modzel na stopie lub skłonności do takich zmian skórnych, nie należy także doprowadzać do stresu chemicznego, czyli używać preparatów z substancjami żrącymi, drażniącymi.

Niezbędne w przypadku modzelu będzie tu również leczenie chorób towarzyszących takich jak łuszczyca czy niedoczynność tarczycy. Modzel na palcu jest problemem, który można załagodzić, wprowadzając do diety dania bogate w witaminy, szczególnie A i E, z dużą ilością kwasów omega-3 oraz cynku. Noszone obuwie powinno być wygodne – nie za ciasne i nie za luźne. Warto podkreślić, że odpowiednio dobrane buty to klucz do sukcesu, by ustrzec się przed późniejszym powstawaniem zmiany, jaką jest modzel na stopie. Wpłynie to pozytywnie także na komfort chodzenia. To skuteczny sposób na przeciwdziałanie w przyszłości niezależnie od czego czy ma się modzel na dużym, czy małym palcu.

ZALECENIA PODOLOGA – JAK RADZIĆ SOBIE Z MODZELEM NA PODESZWIE?

Jak pozbyć się odcisków na stopach? Wiele osób zastanawia, czy da się zlikwidować zmianę, jaką jest modzel na stopie i jak ją usunąć w całkowicie bezpieczny sposób. To możliwe, niemniej jednak niezbędna okazuje się ingerencja fachowca. Jeśli chodzi o modzel stopy, zaleca się manualne usuwanie zrogowaceń co około 6-8 tygodni. Przy istniejących deformacjach odpowiedni będzie dobór ortez oraz wkładek wykonywanych indywidualnie do problemu, z którym zmaga się klient. By usunięcie modzelu przyniosło długofalowy skutek, należy zaopatrzyć się w lekkie i miękkie obuwie zapobiegające otarciom naskórka. Warto stosować się do zaleceń specjalistów, ponieważ pomoże to w walce ze schorzeniem, niezależnie od jego lokalizacji – modzel na dużym, małym palcu, pięcie czy podeszwie.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA MODZELI

Osoby, które zauważyły u siebie modzel, powinny niezwłocznie wdrożyć leczenie i wspierać się domowymi sposobami zapobiegania ich dalszego powstawania. Chodzi m.in. o

  • nawilżanie skóry stóp preparatami z zawartością mocznika (stężenie 10-15%),
  • dokładne osuszanie skóry stop, szczególnie w przestrzeni międzypalcowej,
  • chodzenie w dopasowanych butach i skarpetach z naturalnych, przewiewnych materiałów.

Pacjentom mającym modzel stopy nie zaleca się:

  • stosowania skarpet złuszczających – złuszczają one nie tylko podeszwę stóp, lecz także skórę powierzchni grzbietowej,
  • używania tarek i pumeksów – ruch tarcia powoduje rozgrzanie naskórka, co przyczynia się do nasilenia i przyspieszenia procesu keratynizacji.