Modzel

MODZEL NA STOPIE – CHARAKTERYSTYKA SCHORZENIA

To nadmierne rogowacenie o różnych kształtach. Zazwyczaj jest dość duże, ograniczone i wystaje powyżej poziomu skóry. Modzel na stopie posiada wyraźnie powiększone struktury papilarne. Jego masa zrogowaciała jest stosunkowo luźna. Stanowi on efekt mechanizmów obronnych organizmu przed uszkodzeniami. Równie często pojawia się modzel na pięcie. Może znacznie utrudniać poruszanie, powodować dyskomfort i prowadzić do stanu zapalnego. Dlatego, jeśli zauważy się u siebie tego typu zmiany, jak modzel pod stopą, warto poszukać pomocy u podologa. Specjalista usunie zrogowacenia w pełni profesjonalny i bezpieczny sposób. Modzel stopy to problem, z którym boryka się spora grupa osób. Nie należy się tego wstydzić, tylko zgłosić do fachowca.

WYSTĘPOWANIE I PRZYCZYNY POWSTAWANIA MODZELI

Modzele zazwyczaj umiejscowione są na śródstopiu lub palcach stóp. Mogą występować samodzielnie bądź z zawartością odcisku. Modzel na stopie powstaje głównie z powodu tzw. płaskostopia poprzecznego. To deformacja, w której kości śródstopia rozeszły się i opadły, co spowodowało, że obciążenie stóp rozkłada się nieprawidłowo. Oprócz tego modzel na pięcie powstaje, gdy skóra, broniąc się przed nadmiernym naciskiem, produkuje coraz więcej warstwy rogowej. Szczególnie narażona na ryzyko wystąpienia modzelu na pięcie jest stopa wydrążona. Największy nacisk występuje tu pod głowami kości śródstopia. Na palcach stóp modzele pojawiają się od strony przyśrodkowej palucha, od strony bocznej palca małego, na opuszkach i na powierzchni grzbietowej stawów międzypaliczkowych.

PROFILAKTYKA – JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED MODZELEM?

Profilaktyka pękających pięt jest taka sama jak w przypadku zrogowaceń. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji w przypadku modzela na pięcie jest regularne nawilżanie skóry. Bardzo ważne jest również unikanie stresu mechanicznego, tj. ucisku (np. z powodu deformacji w obrębie stopy), tarcia (np. przy użyciu tarek lub pilników do stóp) oraz skaleczeń. Każdy, kto posiada modzel na stopie, powinien zadbać także o unikanie stresu termicznego, tzn. kontaktu z bardzo wysoką (oparzenie) lub bardzo niską temperaturą (odmrożenie). Jeśli ma się modzel na stopie lub skłonności do takich zmian skórnych, nie należy także doprowadzać do stresu chemicznego, czyli używać preparatów z substancjami żrącymi, drażniącymi. Niezbędne będzie tu również leczenie chorób towarzyszących takich jak łuszczyca czy niedoczynność tarczycy. Modzel na palcu jest problemem, który można załagodzić, wprowadzając do diety dania bogate w witaminy, szczególnie A i E, z dużą ilością kwasów omega-3 oraz cynku. Noszone obuwie powinno być wygodne – nie za ciasne i nie za luźne.

ZALECENIA PODOLOGA – JAK RADZIĆ SOBIE Z MODZELEM?

Jak pozbyć się odcisków na stopach? Wiele osób zastanawia, czy da się zlikwidować zmianę, jaką jest modzel na stopie i jak ją usunąć w całkowicie bezpieczny sposób. To możliwe, niemniej jednak niezbędna okazuje się ingerencja fachowca. Jeśli chodzi o modzel, zaleca się manualne usuwanie zrogowaceń co około 6-8 tygodni. Przy istniejących deformacjach odpowiedni będzie dobór ortoz oraz wkładek wykonywanych indywidualnie do problemu, z którym zmaga się klient. Jeśli modzel i jego usuwanie ma przynieść długofalowe skutki, należy zaopatrzyć się w lekkie i miękkie obuwie, które zapobiega otarciom naskórka. Warto stosować się do zaleceń specjalistów, ponieważ pomoże to w walce z tym schorzeniem.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA MODZELI

Pielęgnacja domowa w przypadku modzeli polega na nawilżaniu skóry stóp preparatami z zawartością mocznika o stężeniu 10 do max. 15%. Po każdorazowym umyciu stóp należy dokładnie je osuszyć, zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych. Osoby, które zauważyły u siebie modzel, powinny bezzwłocznie wdrożyć leczenie i wspierać się domowymi sposobami zapobiegania ich dalszego powstawania. Nie poleca się stosowania skarpet złuszczających – złuszczają one nie tylko podeszwę stóp, lecz także skórę powierzchni grzbietowej. Niewskazane jest również używanie tarek i pumeksów – ruch tarcia powoduje rozgrzanie naskórka, co przyczynia się do nasilenia i przyspieszenia procesu keratynizacji.