Stopy nie cieszą się dobrą sławą. Są traktowane raczej po macoszemu, chowane przez cały dzień w skarpetkach czy rajstopach i często nieodpowiednich butach. Wiele osób, zarówno dzieci jak i dorosłych, stara się ukryć swoje stopy, gdyż np. wstydzą się ich wyglądu lub martwią ich zapachem.
Przemierzają tysiące kilometrów. Jednak to nie dalekie wędrówki sprawiają, że czasami odmawiają posłuszeństwa. Problemy ze stopami powstają wskutek braku odpowiedniej dbałości, przede wszystkim właściwej higieny oraz wygodnych butów.
W grupie młodzieży system nerwowy, czyli połączenia nerwowe z podeszwy stopy do mózgu już się wykształcił. Badania przeprowadzone w grupie wiekowej do 18 roku życia wykazały, że u ponad 40% jej przedstawicieli (a w szczególności u chłopaków) bardzo często spotykano obuwie o 2–3 rozmiary za duże… Wszak stopy dzieci rosną w ciągu roku od 2 do 4 rozmiarów, rodzice kupują więc dzieciakom większe obuwie w przekonaniu, że stopy dorosną do butów. Zbyt duże obuwie sprawia jednak, że dzieci i młodzież „ciągną” za sobą buty, a to grozi deformacjami stóp, zmianami chodu oraz zmianami w całym układzie ruchu. Najczęstsze skutki noszenia zbyt dużych butów to rozchodzenie się kości śródstopia, palce krogulcze i młotkowate.

Źle dobrane obuwie może być przyczyną wielu problemów ze stopami np. wrastania paznokci.

Warto zadbać o stopy już w najmłodszym wieku, ponieważ niosą człowieka przez całe życie..
Stopa jest skomplikowanym mechanizmem z wieloma kośćmi, stawami i więzadłami. Struktura stopy jest złożona, a stopa dziecka różni się od stopy osoby dorosłej.

Jak dobrać obuwie dla dziecka?

Stopa dziecka jest bardziej delikatna i miękka. Kości nie są twarde i sztywne, a także nie są jeszcze odpowiednio ustawione.
Zbyt ciasne buty mogą krępować ruchy stopy, a nawet deformować ją i zaburzać prawidłowy rozwój.
Maluchy, które uczą się stawiać pierwsze kroki powinny mieć lekkie i miękkie obuwie. Buty dziecka nie muszą być profilowane, ponieważ rozleniwiają stopę malucha i mogą utrudniać chodzenie.
Mitem jest, że buty dla dzieci uczących się chodzić powinny mieć wyższy i sztywny zapiętek, a dziecko prawidłowo rozwijające się i nie mające wad kostno-stawowych nie musi mieć specjalnie profilowanego obuwia. Buty dziecka mogą być wyższe, ale nie powinny usztywniać stawu skokowego. Profilowane buty ze względu na swoje podpory i ułatwienia uniemożliwiają prawidłowe napięcie się mięśni. Podeszwa powinna być amortyzująca, a przednia część buta musi idealnie zginać się w palcach i śródstopiu. Skarpetki powinny być luźne, niekrępujące ruchów palców i całej stopy dziecka.
Warto także zwrócić szczególną uwagę na dobór skarpet, które nie mogą być ciasno tkane, by nie krępowały ruchów stóp.

Stopy nastolatka – uwaga na modne i niewygodne buty!

Dojrzewanie to czas przyspieszonego rozwoju i większej biomechaniki chodu. Młodzież bardzo często wybiera buty modne i ładne, które niekoniecznie mają dobry wpływ na stopy.

Nieodpowiednie buty mogą wyrządzić dużą krzywdę!

Najlepszym wyborem będą buty sportowe z amortyzującą podeszwą. Ciężkie i niewygodne obuwie źle wpływa na stopy, które nie są do nich przystosowane.
Twarde i sztywne buty nie pobudzają mięśni do pracy, co powoduje opadanie łuków stóp.
Nieodpowiednie obuwie może nawet doprowadzić do zanikania mięśni łydek i zwiększać podatność stóp na urazy! Dużym problemem ciężkich i niewygodnych butów jest także zwiększona potliwość stopy, a co się z tym wiąże – mogą skutkować rozwojem grzybicy, zakażeniami bakteryjnymi i wrastaniem paznokci.
Obuwie powinno być dostosowane do warunków atmosferycznych i okoliczności.

Konsekwencje niewygodnych butów wśród dzieci i młodzieży

Jeśli dziecko będzie chodzić w niewygodnych butach, może zacząć nieprawidłowo i nienaturalnie stawiać stopy.
Nie tylko zbyt ciasne obuwie może mieć negatywny wpływ na stopę. Także za duże buty powodują, że stopa zaczyna pracować w niewłaściwy sposób, a mięśnie napinają się zbyt mocno. Ponadto noszenie zbyt dużego obuwia skutkuje bólem łydek i stóp oraz otarciami i pęcherzami.
Kupując obuwie warto wybrać większy rozmiar – palce i stopa muszą mieć odpowiedni luz!
Starsze dzieci same informują o tym, czy buty są wygodne, dlatego nie można ignorować ich zdania przy wyborze obuwia. Warto także pamiętać, że buty nie muszą być drogie, ale powinny być dobrej jakości.

Pocenie się i nieprzyjemny zapach stóp u dzieci i młodzieży.

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie, ale są szczególnie aktywne od rozpoczęcia dojrzewania. Podczas pokwitania gruczoły te wydzielają różne substancje wraz z potem, które mają nieprzyjemny zapach. Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w tych problematycznych partiach ciała jest codzienna higiena. Codzienne mycie z użyciem odpowiednich środków myjących oraz niwelujących nadmierną potliwość i redukujących nieprzyjemny zapach .

Duże znaczenie ma również nakładanie codziennie czystych skarpetek, rajstop oraz zadbanie o higienę wnętrza obuwia.
Organizm człowieka w wieku silnego okresu wzrostu i dojrzewania często ma osłabiony układ immunologiczny. W związku z tym łatwo jest zaatakować taki organizm różnym wirusom, bakteriom i grzybom. Wśród dzieci i młodzieży częste są przypadki grzybic paznokci i stóp, brodawek, kurzajek itp.

Rodzice i opiekunowie powinni uczyć dzieci od najmłodszych lat zasad higieny i systematycznej gimnastyki korekcyjnej stóp. Wśród całego procesu edukacyjnego naszych pociech powinien być obowiązkowy rozdział nt. Jak ważną rolę stopy spełniają w życiu i jak należy o nie dbać przez całe nasze życie.
Warto zabrać swoje pociechy w ramach edukacji do gabinetu podologicznego i wspólnie z podologiem przeprowadzić lekcję poglądową.