dlon-reka

Z chorobami paznokci boryka się spora grupa osób dorosłych. Choć mogłoby się wydawać, że nie są one groźne, żadnych z nich nie wolno lekceważyć. Jedną z popularnych i niekiedy ciężkich do zdiagnozowania jest łuszczyca, bardzo często mylona z grzybicą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że początkowe ich objawy są bardzo podobne. Zdarza się jednak również, że obie te choroby występują razem. Dlatego, aby rozpoznać przypadłość pacjenta, specjalista powinien skierować go na odpowiednie badania laboratoryjne. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie leczenia.

O czym warto wiedzieć w przypadku łuszczycy paznokci?

Jak można przeczytać na stronie poradnikzdrowie.pl nie rozpoznano jeszcze bezpośrednich przyczyn rozwoju łuszczycy paznokci. Niemniej jednak wielu specjalistów zalicza ją do chorób autoimmunologicznych. Nie należy do grupy schorzeń zakaźnych, ale jest uwarunkowana genetycznie i nie można jej całkowicie wyleczyć. Warto także wspomnieć, że ma skłonności do nawrotów, w związku z czym leczenie trwa najczęściej bardzo długo i wymaga przyjmowania środków farmakologicznych.

Sposoby leczenia łuszczycy paznokci

Specjaliści starają się pomóc swoim pacjentom wieloma metodami leczenia. Zastosowanie ich zależy od stopnia zaawansowania choroby, jaką jest łuszczyca paznokci. Jak wyleczyć poszczególne odmiany? Łagodne leczone są najczęściej z wykorzystaniem produktów o działaniu przeciwzapalnym miejscowym. Są to np. maści, zastrzyki lub żele. Bardziej uciążliwe natomiast wymagają stosowania tabletek lub zastrzyków dożylnych. Warto przy tym pamiętać, że aby kuracja przyniosła pożądane i długotrwałe efekty należy wspierać się witaminą D, A, i mocznikiem.

Jaki wpływ na leczenie łuszczycy ma dieta i higiena?

Dieta oraz odpowiednia higiena mają bezpośredni wpływ na wygląd, kondycję paznokci i leczenie łuszczycy. Organizm potrzebuje witamin, a także składników odżywczych dostarczanych w postaci jedzenia. Zdaniem autorów artykułu opublikowanego na hellozdrowie.pl osoby borykające się z tymi dolegliwościami nie powinny palić papierosów czy spożywać alkoholu, ponieważ tego typu używki mają szczególnie negatywny wpływ na odporność, osłabiając organizm. Z kolei dieta przepełniona rybami, owocami czy warzywami, nasionami, bogata w różnego rodzaju minerały i wartości wspiera proces regeneracji. Trzeba pamiętać, aby regularnie myć zarówno dłonie, jak i stopy, dokładnie je osuszać i unikać jakiejkolwiek wilgoci.

Do jakiego specjalisty należy się udać z łuszczycą paznokci?

Łuszczyca może pojawić się zarówno na macierzy paznokcia, jak i łożysku. Istnieje również wiele przypadków zajęcia obu tych elementów. Osoba, która zauważyła u siebie drobne wgłębienia w płytce, plamy, jej nienaturalną kruchość, rogowacenie podpaznokciowe, a także inne zmiany bezpośrednio na paznokciach lub skórze powinna niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że to dopiero pierwsze stadium, na którym znajduje się łuszczyca paznokci. Jak leczyć ją domowymi sposobami? Oczywiście proces ten powinien odbywać się za zgodą lekarza i ma na celu wsparcie głównej kuracji. Jak już zostało wspomniane, oprócz wprowadzenia zdrowej diety, warto też zaopatrzyć się w maści bogate w witaminę A oraz mocznik. Dobrze również sporadycznie namaczać dłonie lub stopy w ciepłej oliwie, natłuszczając i odżywiając paznokcie. Poleca się także wspieranie się suplementami na bazie skrzypu i magnezu.

Czego unikać przy leczeniu łuszczycy paznokci?

Po zdiagnozowaniu łuszczycy paznokci dermatolog powinien zalecić tymczasową, całkowitą rezygnację z zabiegów kosmetycznych, takich jak manicure i pedicure. Według ekspertów z drmax.pl należy unikać wycinania skórek oraz jakichkolwiek urazów, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na obecny stan chorobowy – stymulując powstawanie nowych ognisk łuszczycy. Pacjentom z tą chorobą zaleca się obcinanie paznokci na krótko, ponieważ maleje wówczas prawdopodobieństwo odklejenia się płytki od łożyska. Jako że te niektórym osobom rosną bardzo wolno, skuteczność leczenia można ocenić po mniej więcej sześciu miesiącach, czyli dopiero wtedy kiedy widać pełen odrost płytki.