Czy kiedykolwiek poczułeś nagłą potrzebę zrzucenia butów i chodzenia boso? Kiedy ostatni raz poczułeś świeżo skoszoną trawę między palcami stóp? Rok temu? Dziesięć lat temu? Dwadzieścia lat temu? Miłe wspomnienia z dzieciństwa – spacer boso we własnym ogrodzie lub na łące w pobliżu rodzinnego miasta, przyjemne uczucie, gdy trawa delikatnie łaskotała Twoje stopy. Uczucie miękkości trawy pod stopami może w rzeczywistości przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Bezpośredni kontakt skóry stóp z naturą nazywany uziemianiem, to praktyka chodzenia lub stania po ziemi boso, dzięki której Twoje ciało łączy się z jej wrodzonymi uzdrawiającymi energiami przynosząc wiele korzyści zdrowotnych i jest prawdopodobnie jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej intuicyjnych praktyk zdrowotnych.

Dlaczego chodzenie boso sprzyja naszemu ciału i umysłowi? 

Energia naszej planety Ziemi poprawia fizjologię,  pomaga radzić sobie ze stresem, wprowadza umysł w dobre samopoczucie, przynosi witalność i pozwala na lepszy sen. Harmonizuje i stabilizuje podstawowe rytmy biologiczne organizmu, niweluje przewlekłe stany zapalne oraz zmniejsza i eliminuje związany z nim ból, dzięki czemu jest najbardziej naturalnym i najsilniejszym środkiem przeciwzapalnym i przeciwstarzeniowym! 

Medycyna środowiskowa skupia się na relacji między zdrowiem człowieka a naturą, wpływając zaskakująco korzystnie na utrzymanie zdrowia.  Powierzchnia ziemi posiada ciągle odnawialny zasób elektronów,  napływ wolnych elektronów do organizmu poprzez bezpośredni kontakt z Ziemią stwarza stabilne środowisko bioelektryczne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów naszego organizmu, naturalizują wolne rodniki oraz zmniejszają ostre i przewlekłe stany zapalne.  Ponadto potencjał Ziemi ma wielkie znaczenie dla prawidłowego działania zegarów biologicznych regulując rytm dobowy organizmu – zmniejszanie wydzielania kortyzolu co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowy sen. 

Dzisiejszy styl życia znacznie ogranicza nas od naturalnego i pierwotnego przepływu elektronów Ziemi. Coraz częściej nosimy buty ze sztucznych materiałów z gumową lub plastikową podeszwą, które oddzielają nas od pola energetycznego Ziemi. W badaniu na Uniwersytecie w Johannesburgu  naukowcy doszli do wniosku, że zanim wynaleziono buty, ludzie mieli znacznie zdrowsze stopy. Zatem korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia byłoby chodzenie boso codziennie przez klika naście minut po naturalnym podłożu jakie oferuje nam Ziemia.  Od najmłodszych lat nasze stopy zamykane są w butach, przewrażliwieni rodzice zakładają dzieciom buciki, aby uchronić pociechy od zimna lub zakładają piękne, małe buciki uzupełniając stylizację.  Niestety w butach stopy pozbawiane są naturalnych bodźców zewnętrznych,  dzięki którym uodparniamy organizm. W okresie rozwoju naturalne bodźce, które daje nam podłoże i bezpośredni kontakt z Ziemią pozwala również na prawidłowy rozwój stóp poprzez stymulację struktur czynnych. 

Ziemia jest pełna cudów i dobrej, pozytywnej energii, dzięki której możesz odżywić swoje ciało i umysł. Oto kilka powodów dla których warto zacząć chodzić boso!

Stymulacja układu nerwowego. 

Chodzenie boso pozwala na doznania sensoryczne, stymulacje również zakończenia nerwowe, które połączone są z całym ciałem. Chodzenie boso aktywuje i pobudza strefy refleksyjne stóp oraz reguluje układ nerwowy.  

Pobudza endorfiny – hormon szczęścia.

Piękne widoki i kolor zieleni koi nasz umysł. Patrzenie na uspokajający zielony kolor zmniejsza stres zwiększając poziom endorfin w organizmie. Skierowany wzrok na dary Ziemi łąkę, drzewa, trawę rozluźniają mięśnie oczu i uspokajają umysł. 

Przenosi naturalną energię ziemi do naszego ciała.

Chodzenie boso oznacza „uziemienie” siebie, które pozwala przywrócić naturalną równowagę. W dzisiejszych czasach jesteśmy otoczeni urządzeniami elektrycznymi, telefonami, komputerami,  Wi-Fi które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Bezpośredni kontakt stóp z naturalnym podłożem neutralizuje i równoważy masę dodatnich elektronów.   

Kontroluje wolne rodniki i wpływa na jakość snu.

Chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu oraz choroby przewlekłe są często wywoływane przez wolne rodniki zapalne. Chodzenie boso zwiększa liczbę ujemnych elektronów w naszym ciele, dzięki czemu wolne rodniki są pod kontrolą. Hormony, a w szczególności kortyzol, zwany hormonem stresu również jest równoważony co korzystnie wpływa na spokojny sen. 

Utrzymuje stopy w dobrej kondycji. 

Chodzenie boso odpręża struktury stopy. To naturalny masaż, który poprawia również krążenie żylne i pobudza mięśnie do pracy. 

Zacznij od dziś! 

Wszystko czego Ci potrzeba to tylko skrawek naturalnego podłoża i chwila czasu. Może być to domowy trawnik, łąka park lub leśne ścieżki. Jeśli znajdziesz już dla siebie miejsce z bezpiecznym podłożem, zdejmij buty i stań boso – poczuj każdą częścią stopy naturalne podłoże i powoli zacznij spacerować. Aby czerpać korzyści z Ziemi wystarczy 20-30 minutowy spacer. Spacerując to czas tylko dla Ciebie, która odpręży Twoje ciało i zrelaksuje umysł.