Praca w gabinecie podologicznym wymaga od specjalistów rozległej wiedzy z zakresu chorób skóry, tkanki łącznej, chorób cywilizacyjnych, a także anatomii i fizjologii. Szukający pomocy pacjenci chcą czuć, że uzyskają niezbędną im pomoc. Chcąc rozpocząć pracę jako specjalista podolog, należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż problemy w obrębie stóp dotyczą każdej płci i grupy wiekowej.

W społeczeństwie funkcjonuje pogląd, że to kobiety stanowią tą przeważającą liczbę pacjentów korzystających z zabiegów podologicznych. Z roku na rok zaobserwować można jednak  zainteresowania tego typu usługami wśród mężczyzn, a co najważniejsze, wzrost świadomości, że profilaktyka stóp jest ważnym elementem dbania o zdrowie. zdrowia.

Wiadomo, że stopy, przenosząc ciężar całego ciała, narażone są na przeciążenia, deformacje oraz  ból, który to prowokowany jest różnego rodzaju zmianami. Co jednak, gdy do gabinetu przychodzi dziecko? Często wśród osób dorosłych czekających w poczekalni można zauważyć zdziwienie, że taki maluch może mieć już jakieś problemy ze stopami? A jednak…

Z jakiego rodzaju problemami podologicznymi borykają się najmłodsi pacjenci? Jest ich całe mnóstwo. Zaczynając od nabytych czy wrodzonych deformacji w obrębie struktur narządu ruchu,  na wrastaniu dopiero kształtującej się płytki paznokciowej czy kurzajkach kończąc.

Większość zabiegów przeprowadzanych w gabinecie podologicznym opiera się na terapii, która wymaga systematyczności i dyscypliny od strony pacjenta. Praca z dziećmi wygląda jednak zupełnie inaczej niż z osobami dorosłymi. Często wymaga ona więcej cierpliwości oraz doświadczenia.
Prawidłowa ocena układu kostno-stawowego stopy u dzieci nie obejdzie się bez znajomości etapów kształtowania się tych struktur od momentu narodzin, do mniej więcej ósmego roku życia. Niewykształcona jeszcze tkanka kostna zastąpiona jest chrzęstną, co często rodzi w rodzicach niepewność, czy aby stópki maleństwa są prawidłowo ukształtowane. Fizjologiczne płaskostopie u niemowląt zanika stopniowo od momentu stawiania pierwszych kroków, kiedy to stopa zmienia swoją funkcję na podporową. Od tego momentu włączają się ważne mięśnie, które czynnie napinają łuk podłużny. Więzadła, jako stabilizatory bierne wzmacniają się. Proces kształtowania się tkanki może potrwać do około 3-4 roku życia. Warto w tym czasie pozwolić dziecku na swobodę ruchu, nie krępując stopy ciasnymi butkami, pozwalając bosym stopom reagować na podłoże, co jest bardzo istotne dla rozwoju receptorów skórnych oraz stawowych.

Wrastanie płytki paznokciowej u noworodków związane jest z niewykształconym aparatem paznokciowym, który połączony jest włóknami kolagenu z okostną paliczka dalszego każdego z palców. Kształtowanie się aparatu paznokciowego następuje zatem równolegle z zastępowaniem chrząstki właściwymi komórkami kostnymi. U młodzieży w okresie dojrzewania  do czynienia mamy natomiast z nadpotliwością związaną z tymczasową nadmierną aktywnością hormonalną. Twarda płytka paznokciowa w kontakcie z rozmiękczonym wałem paznokciowym podrażnia go, powodując stan zapalny z towarzyszącą mu infekcją bakteryjną.

U dzieci najczęściej stosowana jest terapia związana z wirusem brodawczaka ludzkiego, którego nabyć można w miejscach publicznych takich, jak chociażby, tj. basen. Bolesność prowokowana działaniem profesjonalnych preparatów mających na celu stworzenie warunków niekorzystnych dla rozwoju zmiany z często towarzyszącym stanem zapalnym może zniechęcać małych pacjentów do kolejnych wizyt w gabinecie podologicznym. Kluczową kwestią jest tutaj dobór odpowiednich preparatów.