Osoby otyłe są bardziej narażone na choroby i deformacje stóp, które powodują problemy bólowe i poruszanie się. Dodatkowe kilogramy mogą sprawić, że stanie i chodzenie będzie niekomfortowe, a nawet bolesne. Nadwaga zmienia ciało i sposób w jaki się poruszamy, co może wpłynąć na gorsze samopoczucie i aktywność społeczną.

Otyłość to problem, który staje się coraz bardziej widoczny w prawie każdym rozwiniętym kraju.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące, już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że otyłość ma negatywny wpływ na nasz organizm, ale większość uwagi skupia się na kwestiach takich jak choroby serca i cukrzyca. W rzeczywistości otyłość wpływa na cały organizm, a jej wpływ na nasze stopy jest w dużej mierze pomijany. Oto niektóre z największych konsekwencji otyłości na stopach.

Nawet kilka kilogramów może być bardzo obciążające dla stóp. 

Nie ma wątpliwości, że wielu z nas ma nadprogramowe kilogramy, więc liczba osób, które mają do czynienia z tym problemem jest dość duża. Pierwszym i być może najbardziej oczywistym efektem, jaki otyłość będzie miała na nasze stopy, jest to, że powoduje ona znacznie większy ciężar, gdy stoimy lub poruszamy się. Skutkuje to nie tylko natychmiastowym fizycznym obciążeniem skóry i kości w naszych stopach, ale także fizycznie je zmienia. Stopa powinna posiadać sklepienia dwa podłużne i jedno poprzeczne. Łuki zapewnią refleksyjną sprężystość i równowagę. Noszenie dodatkowego ciężaru osłabia ścięgna, więzadła i mięśnie, które tworzą architekturę stóp. Z biegiem czasu łuki obniżą się, powodując często ból podczas stania i chodzenia. Uważa się, że otyłość dziecięca predysponuje do zmian strukturalnych stopy i zaburzeń funkcji stopy. Wczesna ocena i interwencja może być wymagana u dzieci z nadwagą w celu złagodzenia rozwoju powikłań mięśniowo-szkieletowych.

Osoby otyłe są również bardziej podatne na zapalenie powięzi podeszwowej i ból pięty.

Ten stan obejmuje zapalenie więzadeł biegnących do przodu od kości piętowej do kości śródstopia, które są połączone z naszymi palcami. Kiedy te więzadła są w stanie zapalnym, powoduje ból pięty i sztywność. Jeśli rano odczuwasz ostry ból pięty, gdy wstajesz z pozycji siedzącej lub wchodzisz po schodach, prawdopodobnie masz zapalenie powięzi podeszwowej. Badając pacjentów z nadwagą i zapaleniem powięzi podeszwy, naukowcy odkryli, że otyłość była jedynym czynnikiem, który mógł przewidywać, czy ból pięty prowadzi do niepełnosprawności. Bardzo ważne jest, aby u pacjentów z dodatkowym ciężarem ból pięty był natychmiast leczony. Zapalenie ścięgna jest stanem podobnym do zapalenia powięzi podeszwy. Nadmierne ciśnienie spowodowane przenoszeniem zbyt dużego ciężaru często prowadzi do zapalenia i bólu ścięgien stóp. Dotyczy to zwłaszcza ścięgna Achillesa, które łączy kość piętową z mięśniem łydki. U osób z nadwagą spłaszczenie stóp dodatkowo obciąża ścięgno i powoduje zapalenie ścięgna Achillesa.

Otyłość przyczynia się również do powstawania zmian patologicznych na skórze i aparacie paznokciowym.

Zwiększona siła działająca na układ kostno-więzadłowy skutkować będzie zmianami strukturalnymi w stopie czego skutkiem mogą być bolesne modzele i odciski. Nieprawidłowy rozkład nacisku na stopy przyczyni się również do zmian płytki paznokciowej, która często wrasta, deformuje się, a nawet zanika.

Otyłość często skutkuje zapaleniem stawu skokowego z towarzyszącym obrzękiem.

To forma choroby zwyrodnieniowej stawów, która wynika z rozpadu chrząstki pokrywającej końce kości, gdzie spotykają się w stawach. Mówiąc najprościej, chrząstka zużywa się. Otyłość jest częstym czynnikiem przyczyniającym się do zapalenia stawów skokowych. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu atakuje własną tkankę stawową. 

Dna moczanowa 

Kolejnym efektem otyłości jaki ma związek ze stopami to  dna moczanowa często nazwana „królem chorób i chorobą królów”, ponieważ tradycyjnie kojarzono go z bogatą dietą, w tym między innymi dużą ilością czerwonego mięsa i skorupiaków. Dna jest spowodowana nagromadzeniem kryształków kwasu moczowego w stawach stóp, zwłaszcza w paluchu. Ból może być bardzo silny, powodując ograniczenie w poruszaniu się.

Nadwaga a cukrzyca

Nadwaga jest główną przyczyną cukrzycy, która z kolei może uszkodzić i uciskać nerwy w nogach i stopach, a także zmniejszyć dopływ krwi do stóp. Rany na stopach mogą łatwo ulec owrzodzeniu i być trudne do wyleczenia. Problemy z otyłością, takie jak neuropatia cukrzycowa, dotykają tysiące Polaków. Każdego roku problemy ze stopą cukrzycową powodują nagminne amputacji stopy lub podudzia. Problemy z otyłością mogą prowadzić do rozległego gromadzenia się złogów tłuszczu w tętnicach. Choroba tętnic obwodowych może zmniejszyć przepływ krwi do serca i mózgu, a także radykalnie zmniejszyć przepływ krwi do nóg i stóp. W rezultacie może to bardzo utrudniać chodzenie. To poważne komplikacje związane z nadwagą i otyłością.

Otyłość jest problemem, który dotyka zasadniczo całego ciała, ale jej wpływ na stopy jest często ignorowany, mimo że są tak bolesne i potencjalnie zmieniające życie. Otyłość nie jest problemem, z którym można sobie poradzić, stosując podejście jednostronne, ale jeśli  osoba poważnie podchodzi do problemu wagi i dbania o swoje ciało, dbanie o stopy jest absolutną koniecznością. Noszenie wygodnych butów, które zapewniają wsparcie to najskuteczniejszy sposób na rozpoczęcie utraty wagi.

Ortopodolog Katarzyna Kowalska-Pac w naszych gabinetach w przypadku otyłości zaleca aktywność fizyczną.

„Wybierajmy taką aktywność, która pozwoli nam się czuć komfortowo i będzie dla nas przyjemnością a nie karą. Ruch to zdrowie, ale pamiętajmy, że jego nadmiar będzie również przynosił swoje skutki. Dlatego ważne jest, aby aktywność była umiarkowana i regularna.”Ortopodolog Katarzyna Kowalska-Pac

W przypadku bólu spowodowanym przez ostrogi piętowe, odciski, modzele zaleca zaopatrzenie stopy w indywidualną wkładkę odciążającą. Pojawiające się obrzęki można złagodzić dzięki aplikacji taśm (taping), które poprawiają przepływ naczyń limfatycznych i krwi. Na powstające problemy na skórze stóp np. u diabetyka regularne wizyty u podologa są bardzo ważne, specjalista zaopiekuje się stopami kompleksowo. Systematyczna i odpowiednia pielęgnacja często zapobiega amputacji stóp. „Stopy są naszym niezastąpionym środkiem lokomocji, jeśli zaczną szwankować konsekwencje poniesie całe ciało. Dbajmy o nasze zdrowie i samopoczucie aby z uśmiechem iść przez życie.”