Drogi rodzicu, 

Noworodki rodzą się na ogół z łukowymi nogami na kształt litery „O”. Wspólne warunki przestrzenne macicy po prostu nie pozwalają na prosty wzrost kości długich przed urodzeniem. Ta naturalna postawa nóg „O” jest odczuwalna w wieku dziecka między pierwszym a drugim rokiem życia.

W okresie niemowlęcym postawa nóżek „O”  jest coraz częściej zastępowana postacią nóg na kształt litery „X”. Zasadniczo pozycja nóg „X” jest nadal normalna dla uczniów w wieku do 7 lat. Rozwój osi nogi i stawu kolanowego dziecka powinien być regularnie oceniany przez doświadczonego specjalistę, aby w odpowiednim czasie określić odchylenia od normy. Stopa płaska jest również normalna u niemowląt i małych dzieci. W tej grupie wiekowej nadal nie ma podłużnego i poprzecznego łuku w szkielecie stopy. Po rozpoczęciu samodzielnego chodzenia złogi tłuszczu dziecka są zmniejszane i zastępowane przez budowę mięśni stóp. Tworzenie silnych mięśni stóp jest warunkiem idealnego łuku. 

Fizjologiczny zdrowy rozwoju stóp i regularny codzienny trening mięśni stóp ma kluczowe znaczenie dla rozwoju stóp i nóg aż do okresu dojrzewania. Codzienny ruch i wysiłek sprzyjają mięśniom stóp, rozwojowi kości i stawów oraz tworzeniu mięśni i ścięgien. Najlepiej byłoby, gdyby maluch chodził boso tak często, jak to możliwe, do wieku szkolnego. Gimnastyka dla małych dzieci (np. gimnastyka psychoruchowa, grupy taneczne) może zapewnić naszym dzieciom radość z ruchu i bezpieczny ruch. 

Podstawowym warunkiem rozwoju stopy jest obuwie przyjazne dzieciom. Oczywiście marka obuwia nie ma znaczenia. Przy zakupie obuwia dziecięcego należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Podeszwa buta powinna być jak najbardziej miękka i elastyczna. 
  • Buty dziecięce nie powinny zawierać wkładki.
  • Podeszwa buta powinna być jak najbardziej miękka i elastyczna.
  • Obszar pięty może być wzmocniony.
  • Buty powinny być wystarczająco szerokie z naddatkiem funkcjonalnym dla palców stóp. Na przykład możesz wykonać szablon stopy dziecka, który rysujesz i wycinasz. Umieść ten szablon w bucie dziecięcym, aby znaleźć właściwy rozmiar.
  • But powinien być z dobrego materiału, który ochroni przed wilgocią i ciepłem, z dobrą wymiana powietrza.

Jak rodzice myślą o stopach swoich pociech?

Małe, miękkie i przyjemne do przytulania – w ten sposób rodzice zachwycają się stopami dziecka. Cud natury, złożona konstrukcja, niedoceniana część ciała – tak myślą o tym ortopodolodzy. Jedno jest pewne: kiedy rodzi się dziecko, rozwój jego stóp jest daleki od ukończenia. Szkielet stopy początkowo składa się głównie z chrząstki i dlatego łatwo się odkształca. Podkładka z tłuszczu otacza i chroni stopę, dzięki czemu wygląda tak uroczo i tłusto. Dopiero gdy dziecko zaczyna biegać, poduszka z tłuszczem topnieje z upływem lat, pojawiają się sklepienia podłużne i poprzeczne. Skostnienie szkieletu ostatecznie trwa do okresu dojrzewania i zwykle kończy się dopiero w wieku około 14 lat.

Początkowo płaskie stopy są normalne u dzieci. Jeśli rodzice mają wrażenie, że ich dziecko kręci się na płaskich stopach, wrażenie nie jest zwodnicze. Wynika to z tłustej podeszwy na podeszwie i jest całkiem normalne w pierwszych latach. Wkładki nie są zatem wymagane – chyba że dziecko odczuwa ból lub ma trudności z chodzeniem.

Dziecko rodzi się z nogami w kształcie litery ”O”. Ze względu na dynamikę wzrostu przekształcają się w nogi „X” w trzecim roku życia, a w wieku od siedmiu do ośmiu lat osie nóg są mniej więcej proste. Wkładki są niezbędne tylko w przypadku bólu lub skrajnego zgięcia stóp. Badania pokazują, że coraz więcej dzieci ma wrodzone wady rozwojowe, takie jak stopa końsko-szpotawa. Ponadto występują również wady nabyte, takie jak stopa płaska, stopa płasko-koślawa. Wynika to głównie z braku ćwiczeń i siedzącego trybu życia.

Zdaniem ekspertów większość nieprawidłowości w strukturze kostno-stawowej można przypisać zjawisku społecznemu: dzieci nie poruszają się już tak często jak wcześniej. Które dziecko nadal chodzi do przedszkola lub szkoły? Większość z nich zawożona jest przez rodziców. Aby interakcja kości, ścięgien i mięśni działała dobrze w cudownej stopie, musi być regularnie trenowana. Silne i elastyczne mięśnie prowadzą do stabilnych stóp.

Ponadto dzieci ważą coraz więcej. Otyłość i lenistwo związane z ruchem są oczywiście wzajemnie zależne. Wynikiem tego są słabe podstawowe umiejętności motoryczne.

Dlatego drogi rodzicu najlepszym sposobem jest zapobieganie:

Zadbaj, aby Twoje dziecko:

  • Chodziło dużo – tak często, jak to możliwe, boso na różnych powierzchniach. Przede wszystkim miękki lub nierówny grunt, taki jak trawa lub piasek, dobrze trenuje mięśnie.
  • Pod kontrolą dorosłego dziecko może chodzić na równoważni lub chwiejnej desce lub prosta skakanka jest również bardzo skuteczna.
  • Niech Twoje dziecko bawi się stopami – „chwyć palcami kamyki, ołówek  lub szmatkę i podnieś je.”

Wskazówka dla wszystkich rodziców, którzy mają mało czasu i dlatego nie mogą sami zapewnić wystarczających ćwiczeń: zapisać dziecko w klubie sportowym lub pływackim.

Większość rodziców może „spać spokojnie” i  czekać na bezpieczny rozwój stopy swojego dziecka.