Ostroga piętowa to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Powoduje ostry, piekący ból pięty oraz znacznie ogranicza wygodę podczas chodzenia. Przypadłość może rozwijać się na skutek długotrwałych przeciążeń stopy, nadwagi lub intensywnej aktywności fizycznej. Powody mogą być zatem różne, a problem, choć na pozór wydaje się błahy, nieleczony prowadzi do przewlekłego dyskomfortu i trudności w poruszaniu się. Warto więc dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się ostrogi piętowej i zadbać o swoje zdrowie.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa rozwija się na dolnej lub tylnej powierzchni kości piętowej. Jest efektem długotrwałego przeciążenia stopy, które powoduje stan zapalny i narastanie tkanki kostnej. Zwykle powstaje w wyniku nadmiernego obciążenia kończyny poprzez intensywny wysiłek fizyczny, noszenie nieodpowiedniego obuwia, długotrwałego stania itp. Ból towarzyszący schorzeniu wynika z podrażnienia powięzi podeszwowej – tkanki łączącej piętę z palcami, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Z czasem organizm próbuje „wzmocnić” to miejsce, tworząc zwapnienia, które przybierają kształt charakterystycznego wyrostka.   

Ostroga piętowa – jak leczyć? Domowe sposoby

Często pacjenci, w przypadku łagodniejszych objawów lub w początkowej fazie ostrogi piętowej, nie wiedzą, jak leczyć tego rodzaju schorzenie. Warto spróbować domowych metod, które zazwyczaj skutecznie zmniejszyć ból. Dzięki regularnym ćwiczeniom, masażom oraz okładom z lodu można osiągnąć zauważalną poprawę. Proponowane techniki często stanowią pierwszy krok w dalszej kuracji. Jeśli dolegliwość nie jest jeszcze rozwinięta, można w ten sposób szybko pozbyć się ostrogi piętowej.

Diagnoza ostrogi piętowej – kiedy warto udać się do specjalisty?

Prawidłowa diagnoza ostrogi piętowej pomoże ustalić, jak leczyć tę dolegliwość, by szybko i skutecznie się jej pozbyć. Warto udać się do specjalisty zwłaszcza wtedy, gdy domowe metody, takie jak ćwiczenia rozciągające, okłady z lodu czy zmiana obuwia, nie przynoszą spodziewanych efektów. Jeśli po kilku tygodniach stosowania tych praktyk ból nie mija, lepiej skontaktować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Wczesna konsultacja pozwala na szybszą diagnozę i dobranie odpowiedniego leczenia. Tym samym można zapobiec poważniejszym problemom z chodzeniem i przewlekłym dolegliwościom bólowym. 

Sygnały do koniecznej wizyty u lekarza:

  • Przewlekły ból pięty, utrudniający codzienne funkcjonowanie,
  • Brak poprawy po 3-4 tygodniach ćwiczeń,
  • Pojawienie się stanu zapalnego lub obrzęku w okolicy pięty,
  • Ból promieniujący do innych części stopy lub podudzia.

Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad i badania fizyczne, aby znaleźć źródło bólu i ocenić jego nasilenie. Zwykle występowanie ostrogi piętowej potwierdzają zdjęcia rentgenowskie. Ukazują one wyraźnie wyrostek kostny na kości. Niekiedy, aby ustalić, jak leczyć ostrogę piętową, najpierw zaleca się wykonanie USG lub rezonansu magnetycznego. Badania te pozwalają sprawdzić stan tkanek miękkich oraz ich ewentualne uszkodzenia.

Fizjoterapia i inne metody leczenia

Poznawszy wyniki badań, specjalista zaproponuje plan leczenia, by pacjent mógł jak najszybciej pozbyć się ostrogi piętowej. Kuracja może obejmować fizjoterapię, leczenie farmakologiczne, w niektórych przypadkach terapię uderzeniową lub, w ostateczności, operację. W tym, jak leczyć ostrogę piętową, ważne jest zarówno łagodzenie objawów, jak i eliminacja przyczyn powstania problemu. Wybór odpowiednich metod będzie więc zależał od intensywności bólu oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Często stosuje się kombinację różnych technik, aby wyeliminować dyskomfort wywołany ostrogą piętową. Jak można leczyć tę dolegliwość?

Leczenie farmakologiczne:

  • Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne – leki dostępne bez recepty mogą pomóc w zmniejszeniu uczucia dyskomfortu,
  • Zastrzyki sterydowe – kortykosteroid działa miejscowo, redukując stan zapalny.

Fizjoterapia:

  • Ultradźwięki – terapia przyspiesza regenerację tkanek,
  • Laseroterapia – pomaga w uśmierzaniu bólu i wspomaga proces gojenia,
  • Ćwiczenia z fizjoterapeutą – wykonywane regularnie pomogą zredukować napięcie i wzmocnić stopę.