Łuszczyca paznokci u nóg

Problem z łuszczycą paznokci najczęściej dotyka osób już cierpiących z powodu innych objawów tej choroby. Może więc pojawić się ona u pacjentów zmagających się z łuszczycą zwykłą lub łuszczycowym zapaleniem stawów, jednak nie jest to reguła, bowiem bywa i tak, że schorzenie obejmuje wyłącznie paznokcie. Bez względu na to, czy choroba dotyczy tylko płytki, czy również innych części ciała, konieczne jest wdrożenie odpowiednich metod leczniczych.

Przyczyny występowania i objawy łuszczycy paznokci

Prawdopodobnie łuszczyca pojawia się z powodu uwarunkowań genetycznych. W grupie ryzyka są więc szczególnie osoby, których jedno z rodziców lub oboje cierpieli z powodu tej choroby. Badania pokazują, że w 80% przypadków łuszczyca na paznokciach występuje u pacjentów zmagających się z łuszczycą stawową, natomiast w 50% u tych dotkniętych zwykłą jej odmianą. Eksperci przypuszczają, że przyczyną pojawiania się tej choroby mogą być również czynniki środowiskowe oraz nadmierny stres. Objawy są dobrze widoczne, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących zmian w wyglądzie paznokci należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Jeśli więc chodzi o objawy tego schorzenia, wszystko zależy od tego, która tkanka paznokcia została zaatakowana. Zbudowany jest on bowiem z płytki, macierzy, w której powstają komórki oraz łożyska stanowiącego połączenie płytki ze skórą. Jeżeli łuszczyca dotyka macierzy, proces keratynizacji ulega upośledzeniu, co z kolei powoduje naparstkowanie paznokcia, czyli kruszenie płytki i powstawanie w niej niewielkich zagłębień. W przypadku, gdy choroba atakuje łożysko, dochodzi do onycholizy, czyli oddzielenia płytki, hiperkeratozy (rogowacenia) oraz powstania tzw. plam olejowych o żółtym zabarwieniu, które osadzają się na powierzchni paznokcia.

Leczenie łuszczycy na paznokciach – leki i odpowiednia terapia

Rozpoznanie łuszczycy paznokciowej często bywa trudne dla dermatologów, jako że jej objawy w początkowej fazie mogą być niejednoznaczne i przypominać te charakterystyczne chociażby dla grzybicy paznokcia. Diagnoza obejmuje więc ocenę kliniczną oraz szereg badań, w tym mykologiczne, kapilaroskopowe oraz histopatologiczne.

Dobór właściwych metod leczenia zależy od kilku czynników, takich jak stopień i skala deformacji czy współistnienie łuszczycowego zapalenia stawów. Podstawą w walce z łuszczycą paznokci są preparaty do zażywania miejscowego stosowane bezpośrednio na powierzchnię płytki oraz wały okołopaznokciowe. Najczęściej zalecanym lekiem są w tym przypadku glikokortykosteroidy przyjmowane w połączeniu z preparatami keratolitycznymi, które mogą przyczynić się do wygładzenia zrogowaciałego naskórka.

Może jednak dojść do sytuacji, w której leczenie miejscowe nie przyniesie żadnej poprawy. Szczególnie często zdarza się to w przypadku pacjentów, u których objawy łuszczycy stóp lub dłoni są bardziej nasilone oraz zmagających się z łuszczycowym zapaleniem stawów. Wówczas wprowadza się profilaktykę ogólną opartą na stosowaniu preparatów typowo przeciwko łuszczycy, takich jak cyklosporyna czy metotreksat, które pomagają między innymi w sytuacji, gdy choroba obejmuje łożysko paznokcia.

Żywieniowe wspomaganie leczenia łuszczycy paznokci – właściwa dieta

Dużą przeszkodą w efektywności terapii przeciwko tej odmiany łuszczycy jest sama budowa paznokcia. Wspomniane wyżej środki przyjmowane są zewnętrznie, zatem działają z mniejszą skutecznością pod powierzchnią płytki, gdzie docierają do łożyska i macierzy. Tym samym proces całej kuracji jest wolniejszy, więc na efekty trzeba będzie poczekać dłużej.

Samą terapię lekową może jednak wspomóc odpowiednia dieta. Mimo iż na chwilę obecną nie ma żadnych konkretnych wskazówek żywieniowych dla pacjentów cierpiących na łuszczycę, to jednak udowodniono, że właściwe nawyki dietetyczne mogą znacznie złagodzić objawy chorobowe. Przede wszystkim zaleca się trwałe odstawienie alkoholu oraz ograniczone spożycie czerwonego mięsa, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i przetworzonych produktów.

Warto tu nadmienić, że stosowanie się do powyższych wytycznych wpływa nie tylko na problemy zdrowotne osób chorujących na łuszczycę, ale również na ogólną poprawę zdrowia. Odpowiednio zbilansowana dieta wspiera regenerację skóry i podtrzymuje jej zdrowy wygląd, a także pomaga kontrolować wagę.

W przypadku wystąpienia łuszczycy paznokciowej kluczowa jest właściwa postawa pacjenta w stosunku do terapii. Pełna regeneracja płytki może potrwać ze względu na czas jej wzrostu, który wynosi nawet do 24 miesięcy. Nie należy jednak się zniechęcać, lecz cierpliwie stosować do recepty oraz zaleceń żywieniowych podyktowanych przez dietetyka.