Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która cechuje się zmianami na skórze oraz na paznokciach. Może również atakować stawy.  Większość chorób skóry takich jak łuszczyca, AZS, liszaj, uczulenia itd. bardzo mocno odbijają się na wyglądzie płytki paznokciowej bowiem paznokcie i skóra są zbudowane z tego samego listka zarodkowego (zespołu komórek powstających podczas rozwoju embrionu) i czynniki wpływające negatywnie na cielesną powłokę będą także wywoływać zmiany paznokciowe. Dodatkowo wypada zauważyć, iż paznokcie są przydatkami skóry i jeżeli jakiś bodziec ogólnoustrojowy lub genetyczny będzie prowokował jej nadmierne rogowacenie oraz przesuszenie to w podobny sposób będzie oddziałowywał on zarówno na płytkę paznokciową. 

Czy łuszczyca jest chorobą zakaźną?

Pomimo, że łuszczyca jest chorobą przewlekłą nie jest zakaźna. Choroba ta najczęściej atakuje skórę na łokciach, kolanach owłosioną skórę głowy a także większe obszary ciała chorego. Pomimo, że na łuszczycę choruje wiele osób i już od dłuższego czasu występuje w naszym środowisku, to nadal nie znamy dokładnie przyczyn jej występowania. Jednak do najczęstszych przyczyn zaliczamy podłoże genetyczne oraz immunologiczne.

Objawy charakterystyczne dla łuszczycy

Głównym objawem jaki charakteryzuje łuszczycę na skórze to wykwit pierwotny przypominający czerwonobrunatną złuszczającą się grudkę.

Częstym miejscem występowania łuszczycy jest również owłosiona skóra głowy mówi się wtedy o tak zwanej koronie łuszczycowej, która ma charakter srebrzystych łusek o rozległym charakterze. Zmiany te występują także poniżej linii włosów, występują na skórze czoła tworząc opaskę zwaną koroną.

Na płytkach paznokciowych, które objęte są łuszczycą obserwujemy dwa podstawowe objawy. Naparstkowość , pojawienie się licznych zgłębień na powierzchni paznokcia to pierwszy z objawów. Następnym z objawów jest pojawienie się tzw. plamy olejowej na powierzchni płytki o żółtym przebarwieniu, które to tak naprawdę grudki łuszczycowe lokalizujące się pod płytką  paznokciową. Innymi  częstymi objawami towarzyszącymi łuszczycy to onycholiza, bruzdy na powierzchni paznokci, zgrubienia płytki, kruchość paznokci oraz zmatowienie powierzchni płytki.

Łuszczyca w podologii

Należy zdać sobie sprawę z tego jak ważną rolę w przypadku łuszczycy płytki paznokciowej odgrywa podolog. Każde samodzielne próby „radzenia sobie” z zmienioną płytką przynoszą efekt odwrotny od zamierzonego, czyli zaostrzają zmiany paznokciowe. Z pozoru prozaiczne i z punktu widzenia klienta niegroźne próby samodzielnego oczyszczenia np. onycholizy, czy też nieumiejętne, zbyt agresywne zmiękczenie płytki paznokciowej w celu jej wyrównania wszelakimi dostępnymi medykamentami (niekoniecznie do tego celu przeznaczonymi) niosą za sobą skutki dalekie od ideału. 

Doświadczony podolog posiada wiedzę niezbędną do rozpoznania anomalii występującej na płytce paznokciowej łuszczycowej, a także poprzez swoją praktykę wie również jaki zabieg wykonać tak aby nie zaszkodzić oraz  usatysfakcjonować efektem finalnym klienta. Gdy płytka będzie mocno uszkodzona i zdeformowana specjalista wykona zabieg rekonstrukcji paznokci za pomocą żelu z żywicy medycznej.

Skuteczność terapii w łuszczycy

Bardzo istotnym elementem terapii są regularne wizyty w gabinecie podologicznym. Łuszczyca jest chorobą, w której komórki z warstwy podstawnej przemieszczają się znacznie szybciej ku górze niż u zdrowych osób – wynikiem tego są blaszki łuszczycowe na skórze. Proces ten nie omija nadto paznokci, na których gromadzi się więcej martwych onychocytów, wymagających bardzo dokładnego oczyszczenia, gdyż zalegające złuszczone komórki będą się kumulować na keratynowej strukturze powodując jej nierówną i chropowatą powierzchnię. Nieocenioną zaletą takich wizyt jest również pobudzenie do lepszego ukrwienia łożyska odpowiednio dobranym frezem przez podologa. Płytka paznokciowa jest martwą strukturą i wszystkie substancje odżywcze dostają się do niej z łożyska do którego trafiają z krwioobiegu, zatem takim działaniem, a następnie odpowiednio dobranym preparatem do pielęgnacji domowej  podolog jest w stanie zadziałać na wygląd płytki paznokciowej – samodzielne próby mogą zakończyć się bliznami w łożysku, a co za tym idzie brakiem przyczepności płytki do łożyska w miejscu blizny i nieodwracalną onycholizą.

Regularność wizyt u podologa

Regularność wizyt jest uwarunkowana dodatkowo tym, że podolog działa objawowo na tą płytkę, która już jest i swoimi działaniami podczas wizyty nie jest w stanie poprawić wyglądu płytki nowo wyrastającej, a ponieważ paznokcie cały czas przyrastają należy cyklicznie powtarzać zabiegi oczyszczające płytkę paznokciową oraz pobudzające łożysko. 

Pielęgnacja domowa w łuszczycy

W pielęgnacji domowej powinno skupić się na nawilżeniu płytki paznokciowej oraz regeneracji  łożyska. Do tego celu dobrze sprawdzi się preparat na bazie colostrum, które zawiera immunoglobuliny, laktoferynę, lizozym oraz laktoperydazę. W siarze bydlęcej znajdziemy również tłuszcze, węglowodany oraz czynniki wzrostu. Wybierając preparaty do pielęgnacji płytki paznokciowej najlepsze będą te, które są na bazie wodnej gdyż tylko takie są w stanie związać się z onychocytami warstwy grzbietowej uelastyczniając ją natomiast specyfiki na bazie olejowej pozostają na paznokciu do pierwszego kontaktu z wodą.

Sposobem jakim leczy się łuszczycę uzależniony jest od rodzaju choroby a także na jakim obszarze występuje.

W lekkim przebiegu choroby stosuje się leczenie o działaniu miejscowym np. maści sterydowe wraz z witaminą D, preparaty z kwasem salicylowym oraz mocznikiem, które zmniejszają ilość łusek na skórze, różnego rodzaju maści i pasty z pochodnymi węgla kamiennego ( dziegcie), fototerapia czyli ekspozycja skóry na światło ultrafioletowe w specjalnych lampach, a także leki przeciwzapalne i immunosupresyjne. Różne metody leczenia można łączyć ze sobą co w wielu przypadkach jest bardzo efektywne i przynosi poprawę. Natomiast w ostrym przebiegu  łuszczycy gdzie stopień uszkodzenia skóry jest duży wykorzystywane jest leczenie miejscowe a  także ogólnoustrojowe. Pierwszym etapem leczenia miejscowego jest pozbycie się łusek łuszczycowych. W następnych etapach leczenie polega na zastopowaniu zbyt dużego dzielenia się komórek skóry. U osób leczących się na łuszczycę ogromną rolę odgrywa codzienna pielęgnacja skóry przy pomocy emolientów i dermokosmetyków.

Tryb życia a łuszczyca

Do najczęstszych czynników powodujących nawroty choroby, a  także jej nasilenie powiązane są ze stylem życia chorego. Używki takie jak alkohol i papierosy to jedne z najczęstszych prowodyrów wyzwalających łuszczycę.  Nierzadko czynnikiem jest również przebyta  choroba bakteryjna bądź wirusowa o ostrym przebiegu. Częstym czynnikiem są również niektóre leki.  Stres a  także urazy mechaniczne również nasilają objawy łuszczycy.

Odpowiednia dieta ma duży wpływ na chorobę łuszczycową. Dieta powinna być zróżnicowana i powinna dostarczać organizmowi niezbędnych składników odpowiadających za prawidłowe nawilżenie skóry i dbające o jej dobrą kondycję . Powinno unikać się wysoko przetworzonej żywności, tłustych mięs i wędlin. 

Przy łuszczycowym zapaleniu stawów podolog zaleci wykonanie wkładek indywidualnych korygujących, które wpłyną na prawidłowe przetaczanie stóp.

W pielęgnacji domowej ważne jest natłuszczanie i nawilżanie skóry a także odpowiednie mycie delikatnymi środkami do pielęgnacji, które w składzie mają mocznik, kwas salicylowy, pochodne siarki, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas linolowy, arachidowy, linolenowy oraz witaminę A i E.