Jakie mogą być konsekwencje nadużywania lakierów do paznokci?

Malowanie paznokci u stóp jest bardzo powszechnym zwyczajem dla wielu kobiet, zwłaszcza gdy buty otwarte, takie jak sandały, przeważają nad butami zamkniętymi w miesiącach gorącej wiosny i lata. W tych sezonach lubimy popisywać się stopami i nadawać im odrobinę koloru po tym, jak przez wiele miesięcy były „ukryte” w naszych butach.

Czy są różnice między malowaniem paznokci dłoni a stóp?

Zanim zaczniemy od konsekwencji, przeanalizujemy różnice między malowaniem paznokci u dłoni i stóp.

 • Dobra widoczność.  Paznokcie dłoni, będąc blisko oka, łatwiej jest zaobserwować i wykryć niedoskonałości, czy to w emalii, czy też z powodu jakiejkolwiek anomalii wpływającej na Twoje zdrowie, dzięki czemu możemy szybciej działać i rozwiązywać.
 • Częstsza zmiana lakieru co zwiększa kontrolę nad wyglądem płytki paznokcia.  Paznokcie u rąk i nóg nie rosną w tym samym tempie. W dłoniach rosną szybciej, dlatego emalie są mniej widoczne z upływem czasu, będąc w stanie trochę „odpocząć” i „oddychać” do czasu przemalowania.
 • Zamknięcie. W przeciwieństwie do dłoni, które są cały czas odkryte i mają kontakt z powietrzem, stopy są zamknięte w butach lub skarpetach, co powoduje większe pocenie się. Idealne siedlisko dla pojawienia się grzybów i innych infekcji.
 • Higiena. W ciągu dnia częściej myjemy ręce, przez co paznokcie są bardziej higieniczne w porównaniu do stóp, o których pamiętamy tylko podczas codziennego prysznica.

Co się dzieje, gdy nadużywamy lakierów do paznokci?

Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy, że nadużywanie szkliwa, zwłaszcza półtrwałego i trwałego może mieć konsekwencje dla zdrowia naszych paznokci.  Ale… Czemu? 

Odpowiedź jest prosta.

Malując paznokcie, pokrywamy ich powierzchnię środkiem chemicznym, który w wielu przypadkach zawiera toksyny, które mogą utrudniać naturalne tworzenie keratyny. Paznokcie wymagają tlenu, aby zachować zdrowie. Keratyna w paznokciach również przepuszcza wodę, aby nawilżyć płytkę. Jeśli paznokieć zaczyna wysychać, pękać, łamać się lub łuszczyć, może to oznaczać, że coś jest nie tak z paznokciami lub z ogólnym stanem zdrowia. Lakiery do paznokci są jednymi z najczęstszych winowajców, powodując przebarwienia i inne objawy złego stanu paznokci. Do niedawna wiele marek lakierów do paznokci zawierało niebezpieczne składniki, takie jak formaldehyd, ftalan dibutylu i toluen, kombinację powszechnie określaną jako „toksyczne trio”.

Formaldehyd jest jedną z substancji chemicznych używanych do utwardzania lakieru do paznokci. Narażenie na działanie substancji chemicznej przez wdychanie jej, może powodować podrażnienie płuc, gardła, nosa i oczu. Ekspozycja na formaldehyd w dużych ilościach przez długi czas również zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Ftalan dibutylu to potencjalna toksyna rozwojowa i reprodukcyjna, która zwiększa ryzyko zawrotów głowy, bólów głowy i zmęczenia. 

Toluen  jest odpowiedzialny za gładki poślizg, jaki daje lakier. Narażenie na tę substancję chemiczną powoduje również podrażnienie płuc, gardła i oczu. Nadmierna styczność z tą substancją chemiczną może spowodować poważne uszkodzenie układu nerwowego. 

Nosząc lakier do paznokci zawierający te trzy składniki zwiększasz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. 

 Oto niektóre z problemów, które mogą się pojawić:

 • Kruchość paznokci, która prowadzi do ich łamania.
 • Utrata elastyczności, powodując pęknięcia i pęknięcia.
 • Przebarwienia lub plamy.
 • Infekcje grzybicze i bakteryjne 

Pod warstwą emalii generuje się wilgoć, a lakier do paznokci nie pozwala prawidłowo oddychać. Z powodu obu czynników mogą pojawić się infekcje, takie jak grzybica paznokci czy często spotykana zielona bakteria (pałeczka ropy błękitnej). 

Czy możemy pomalować paznokcie zajęte grzybicą?

Katarzyna Kowalska-Pac ortopodolog z Instytutu Podologicznego w Tarnowie odpowiada:

Zdecydowanie nie. Nie zaleca się ich malowania, nawet jeśli stają się żółtawe lub białawe, ponieważ tylko pogarsza sytuację. Dlatego należy udać się do specjalisty podologa, aby zdiagnozować, co się dzieje i zastosować odpowiednie leczenie. Dopóki problem z grzybami się nie skończy, nie zaleca się ich malowania.

Wstyd przed pokazaniem problemu, często powstrzymuje od odpowiedniego działania i problem jest maskowany pod warstwą lakieru. Zdarza się, że klienci przychodzą z gabinetów kosmetycznych z pomalowanymi paznokciami z infekcją, ponieważ chcieli ukryć chory paznokieć. Jest to nieprofesjonalne i przestrzegamy iż taki zabieg  może stymulować wzrost grzybicy lub bakterii. Lakier do paznokci zatrzymuje wilgoć, sprzyjając życiu i rozmnażaniu się grzybów pod paznokciami. W rzeczywistości infekcje są dość rozpowszechnioną chorobą paznokci, którą z pewnością można wyleczyć za pomocą odpowiednich środków i prawidłowej pielęgnacji. Z tego powodu naszą sugestią w przypadku infekcji paznokci jest unikanie wszelkich zabiegów upiększających tj. przedłużanie paznokci, malowanie lakierami żelowymi, hybrydowymi a nawet tradycyjnymi, które mogłyby pogorszyć stan paznokcia.
Przyczyn powstawania infekcji paznokci może być wiele i niestety między nimi to niewystarczający profesjonalizm w realizacji  prac takich jak przedłużanie paznokci czy nakładanie i ściąganie lakieru żelowego.  Zbyt mocne oczyszczanie paznokci i wycinanie  skórek otwiera drzwi dla bakterii i podrażnia aparat paznokciowy. Źle wykonana praca może powodować nie tylko nieestetyczny wygląd, ale także obrzęki, zanokcice, infekcje, podział płytki paznokcia a nawet zahamowanie wzrostu. 

Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów, jeśli używam lakieru do paznokci?

Nadmiar jest zły, także w kwestii lakieru do paznokci. Noszenie ich w sposób ciągły nie jest korzystne dla zdrowia stóp, ale przestrzegając szeregu zaleceń, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych konsekwencji.

Klika wskazówek, których należy przestrzegać, aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów:

 • Konieczne jest kupowanie emalii w wyspecjalizowanych sklepach i markach, zwracając uwagę na datę ważności i skład. Substancje takie jak formaldehyd, toluen i ftalan dibutylu są uważane za „toksyczne trio”, więc trzeba szukać tych emalii, które go nie zawierają. Upewnij się, że produkt jest bezpieczny. Zwróć uwagę na inne szkodliwe produkty, takie jak alkohol izopropylowy, substancje zapachowe, barwniki lub octan etylu. Takie szkodliwe związki również stanowią zagrożenie dla środowiska. Kiedy lakier do paznokci zostanie wyrzucony, toksyczne chemikalia mogą przedostać się do gleby lub wód gruntowych.
 • Ważne jest, aby prawidłowo usunąć cały lakier do paznokci, ponieważ może to spowodować gromadzenie się wilgoci, co prowadzi do pojawienia się grzyba.
 • Odradza się częste stosowanie zmywaczy do paznokci zawierających aceton, ponieważ pigmentuje i osłabia paznokcie zarówno stóp, jak i dłoni, gdyż jest to bardzo agresywny produkt. Z tego powodu stawiaj na takie, które nie zawierają tej substancji.
 • Przez ciemniejsze kolory mogą  paznokcie żółknąć, co można pomylić z grzybem. 
 • Musisz dać odpocząć paznokciom, nie zawsze należy je malować.

Krótko mówiąc, choć zdrowie powinno być ponad estetyką, malowanie paznokci sporadycznie lub od czasu do czasu nie musi sprawiać żadnych problemów, ale gdy jest wykonywane notorycznie, trzeba uważać i postępować zgodnie z radami i zaleceniami specjalisty