Mocznik, a cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną z grupy wysokiego ryzyka, której powikłania mogą dotykać całego ciała diabetyka. Przy podwyższonym poziomie glukozy z upływem czasu może dojść do uszkodzenia nerek, siatkówki oka, zniszczenia drobnych naczyń krwionośnych a także do rozwoju poważnego powikłania, jakim jest zespół stopy cukrzycowej.

Cukrzycę niekiedy widać gołym okiem. Może nie okiem osoby nie znającej się, ale specjalista potrafi już na podstawie stanu skóry rozpoznać zaburzenia metaboliczne. Nadmiernie przesuszona i swędząca skóra, zakażenia grzybicze, trudno gojące się rany to nie tyle skutek samej cukrzycy ale niedostatecznego jej leczenia.

Ze zmianami skórnymi boryka się od 30 do 60 procent osób z cukrzycą. Część z nich wymaga regularnego leczenia, jednak dużo można zdziałać systematyczną, odpowiednią do potrzeb skóry pielęgnacją.

Stan skóry diabetyka

Stan skóry osób chorujących na cukrzycę zazwyczaj jest gorszy niż wskazuje na to ich wiek. W wyniku destrukcji drobnych naczyń krwionośnych, skóra diabetyka bywa niedostatecznie nawilżona i dotleniona. Z tego powodu często skóra swędzi i łuszczy się, brak jej elastyczności i jest bardziej skłonna do urazów – pęknięć i otarć, posiada skłonność do zaczerwień i zmian ropnych

Słodkie środowisko w organizmie diabetyka jest idealną pożywką dla drobnoustrojów. Cukier, który zawarty jest w pocie to doskonałe podłoże do rozwoju bakterii, grzybów i drożdży. I faktem jest, że zakażenia bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe u osób chorych na cukrzycę występują częściej niż u osób zdrowych a do tego skóra takich osób o wiele trudniej się goi i znacznie wolniej regeneruje.

Pielęgnacja skóry diabetyka

Wymienione problemy należy systematycznie i umiejętnie pielęgnować. Na rynku sprzedażowym pojawia się coraz większy wybór preparatów kosmetycznych dedykowanych osobom z cukrzycą. Diabetycy podchodzą do nich z dystansem, choć składniki w nich zawarte dobrane są w taki sposób, aby zmniejszyć a nawet zniwelować najczęstsze problemy skórne. Tym bardziej, że są to kosmetyki bezpieczne, co ma szczególne znaczenie przy pielęgnacji stóp.

U diabetyków podstawą pielęgnacji skóry jest jej natłuszczanie. Cukrzyca zaburza funkcjonowanie gruczołów potowych, skóra osoby chorej często jest przesuszona. Problem przesuszenia dotyczy całego ciała chorego rzadziej twarzy, a głównym objawem jest uporczywe swędzenie. Zaniedbania w pielęgnacji pięt mogą przyspieszyć lub spotęgować rozwój zespołu stopy cukrzycowej.

Wielu diabetyków skarży się na bardzo przesuszoną skórę stóp, a także na nadmierne narastanie martwego naskórka. Niewłaściwe nawilżenie skóry i nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak powodują pęknięcia pięt, modzele, odciski na podeszwach oraz między palcami. Często można spotkać się również z maceracją i pęknięciami w przestrzeniach międzypalcowych. Paznokcie często są mocno pogrubione i mają tendencję do wrastania. Powszechna jest grzybica płytek paznokciowych oraz skóry. Podane dolegliwości są nieestetyczne i uciążliwe, a na dłuższa metę niebezpieczne dla zdrowia. Zmiany grzybicze powinniśmy leczyć, zaś w warunkach domowych trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry stóp. Nawilżona i elastyczna skóra ma znacznie mniejszą tendencję do pękania a także zapobiega uporczywemu swędzeniu.

Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji stóp diabetyków to nadmierne ścieranie naskórka tarką bądź pumeksem, które prowadzi do bolesnych i krwawiących pęknięć na piętach. Zbyt częste mechaniczne usuwanie naskórka prowadzi do jego stymulacji, a w konsekwencji do jeszcze szybszego narastania. W ten sposób tworzą się modzele a pod nimi bolące odciski ‒ zbyt długo utrzymujący się stan prowadzi do powstania owrzodzeń. Aby temu zapobiec należy stosować krem do stóp z dużą zawartością mocznika.

Zastosowanie mocznika w kosmetykach dla diabetyków

Mocznik zwykle kojarzony jest ze swoich właściwości nawilżających, ale przy mniejszym stężeniu. Im większy procent mocznika w preparacie, tym bardziej działa on rozmiękczająco. W przypadku diabetyków kremy z dużą zawartością mocznika przydadzą się do usuwania zrogowaciałej skóry, zaś te które zawierają go w mniejszym stężeniu – do codziennej pielęgnacji i nawilżania. W pielęgnacji stóp liczy się systematyczność.

Popularnym składnikiem w preparatach silnie nawilżających jest mocznik – substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, jest związkiem, który powstaje w wyniku przemiany białek i jest wydalany z organizmu razem z moczem. Jest jedną ze składowych NMF naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Mocznik rozpulchnia zrogowaciałe komórki skóry, co umożliwia wodzie wniknięcie do wnętrza tkanki, a komórka zatrzymuje wodę, dzięki temu skóra staje się bardziej miękka i lepiej nawilżona.

W zależności od stężenia w preparacie mocznik ma właściwości silnie nawilżające lub lekko złuszczające. W stężeniu poniżej 10 proc. Nawilża i zmiękcza oraz zwiększa przenikanie innych składników aktywnych do wewnątrz, natomiast większe stężenie powoduje złuszczenie naskórka i zwiększenie przepuszczalności jego warstwy rogowej (zewnętrznej).