Każdy z nas, a w szczególności kobiety, lubi ładne buty. Jeżeli są one wygodne i mamy pewność, że posłużą nam przez długi czas, jesteśmy w stanie wydać na nie nawet sporą sumę.  Dotyczy to również sportowców, a w szczególności biegaczy, którzy zadbać muszą o stosowny dobór obuwia.

Nasze stopy każdego dnia zmagają się nie tylko z ciężarem naszego ciała, lecz również z patogenami, które są naturalnie obecne w otoczeniu. Szczególnie problematyczne mogą być te, które wykazują tendencję do nadmiernego pocenia się. Trzymane w wilgotnym środowisku, stwarzają patogenom takim, jak grzyby, bakterie czy wirusy idealne warunki do rozwoju. 

Jeżeli po korzystaniu z basenu, siłowni, hotelowego prysznica czy po wizycie w szpitalu lub sanatorium na stopach pojawią się niepokojące zmiany, jak najszybciej udaj się do pogologa lub dermatologa i rozpocznij terapię.

Czas jej trwania waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po skutecznie zakończonym leczeniu będziesz mógł odetchnąć z ulgą i wrócić do codziennych zajęć. Warto pamiętać, że wraz z osłabieniem odporności, na skutek stresu czy nieprzespanych nocy problem ten może powrócić. 

Trudno uwierzyć, że winne temu mogłyby być nasze ulubione adidasy, kozaki czy szpilki. A jednak.

Obuwie które nosimy na co dzień – czy to w pracy, czy podczas uprawiania sportu,  narażone są na działanie bakterii i grzybów. Patogeny te odpowiadają za powstanie  trudnych do wyleczenia chorób takich, jak grzybica stóp i paznokci, pseudomonas aeruginossa – pałeczka ropy błękitnej czy brodawka wirusowych.

W związku z tym, tak samo jak dbamy o ubrania systematycznie je piorąc, powinniśmy zatroszczyć się o czystość naszego obuwia. Nie chodzi tu jednak o kurz, piasek czy błoto.

Obecnie na rynku dostępne są różne środki do dezynfekcji obuwia. Najczęściej mają one postać spray’ów o różnym składzie i efektywności działania.

Większość z nich wykazuje działanie zapobiegawcze, a co za tym idzie warto po nie sięgnąć wówczas, gdy jesteśmy narażeni na działanie patogenów. Dotyczy to miejsc takich jak szpitale, ,baseny czy siłownie. Takiego preparatu używać można również w domu, gdy ktoś z domowników aktualnie zmaga się z wymienionymi powyżej dolegliwości. Warto zadbać oto, aby stosowanie produktów mających na celu zapobieganie przed zarażeniem się patogenami stało się nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem .

A co z butami, zwłaszcza z tymi drogimi??

Nie wszystkie z nich można wrzucić do pralki, zwłaszcza, że, jak pokazują badania, że wypranie obuwia w wysokiej temperaturze nie gwarantuje pozbycia się patogenów.

Na dzień dzisiejszy najskuteczniejszą metodą jest dezynfekcja i dezodoryzacja obuwia w specjalnych urządzeniach za pomocą ozonu oraz promieniowania UV.  W ten sposób uzyskujemy 99,95 % zniszczenia wszystkich patogenów oraz ich zarodników.

Ta metoda jest absolutnie bezpieczna dla wszystkich materiałów z jakiego wykonane jest obuwie.

Poza obuwiem w ten sposób zdezynfekować można również skarpetki i ręczniki oraz przedmioty takie, jak telefony komórkowe, okulary, grzebienie i szczotki do włosów. To znakomity sposób na wspomożenie terapii brodawek, grzybicy paznokci czy grzybicy stóp.

Garść przydatnych porad

-Zadbaj o profilaktykę i regularnie dezynfekuj buty w gabinecie podologicznym.

– Używaj sprayów do odświeżania obuwia i skarpet , o właściwościach przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych, które zapobiegną powstaniu przykrych zapachów ( np. Imperial Feet shoes & socks)

-Codziennie zmieniaj skarpetki.

-Jeżeli dokucza Ci nadpotliwość  stóp, zadbaj o jej redukcję za pomocą odpowiednich preparatów (np. Imperial Feet foot Deo spray), oraz serii zabiegów z użyciem jonoforezy. 

W naszych gabinetach w Rzeszowie , Przemyślu i w Tarnowie w skuteczny i bezpieczny sposób dezynfekujesz obuwie za pomocą najnowocześniejszej aparatury KlEINZ. Nabyć możesz tu również preparaty do niezbędnej pielęgnacji w warunkach domowych holenderskiej marki Imeperial Feet.

Masz pytania ?

Skontaktuj się telefonicznie z naszymi konsultantami lub umów na wizytę w jednym z gabinetów stacjonarnych.