Lato to okres, kiedy wszyscy odsłaniamy stopy . Właśnie wtedy na światło dzienne wychodzą problemy o których w zimie, kiedy stopy są schowane w skarpetach i kozakach wolimy nie myśleć; a które to stają się dla nas  powodem do kompleksów. Mowa tutaj o popękanych piętach i zaniedbanych paznokciach. Podolodzy w tym okresie mają ręce pełne roboty, a co za tym idzie – na wizytę najlepiej umawiać się z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. 

O ile z łatwością jesteśmy w stanie poradzić sobie z doprowadzeniem do porządku stóp po zimie tak, żeby ich właścicielka mogła dumnie włożyć je do sandałów, to co mają zrobić pacjenci mający zniekształcone paznokcie po urazach, z grzybicą czy, po wielokrotnym ściągnięciu u chirurga jako wątpliwa terapia wrastających paznokci?  

Rekonstrukcja  paznokci polega na nadaniu płytce kształtu zbliżonego do pierwotnego.  

  • paznokcie są zniekształcone na skutek jednorazowego ( np. upadek ciężkiego przedmiotu na palec), lub wielokrotnego (np.  u biegaczy) urazu,
  • paznokcie są zajęte grzybicą i pacjent jest w trakcie leczenia,
  • pacjent ma łuszczycę lub inne schorzenia, które powodują że paznokcie grubieją i zmieniają kształt oraz zabarwienie,
  • w chorobach osteoporozy, kiedy paznokcie są łamliwe i kruche, jako wzmocnienie oraz ochronę.

W gabinecie podologicznym taki zabieg można wykonać szybko i bezboleśnie, po uprzednim badaniu, które ma na celu dobór odpowiedniej metody rekonstrukcji.

Rekonstrukcje wykonuje się za pomocą najwyższej jakości materiałów, z zawartością składników profilaktycznych oraz leczniczych które mają na celu zapobiegać rozwojowi grzybów i bakterii .

Nie ma ograniczeń wiekowych do wykonania zabiegu.  Mogą ją wykonać osoby starsze z problemami dystrofii paznokci , łuszczycy , grzybicy. Zarówno jak i młodsi po urazach kiedy płytka jeszcze się nie zregenerowała i całkowicie nie odrosła . Lub po nieudanych zabiegach chirurgicznych usuwania płytki paznokciowej.

Istnieje kilka metod uzupełniania ubytków paznokci między innymi :

  • za pomocą masy protetycznej akrylowej
  • żele polimerowe utwardzane UV
  • żywica samoutwardzalna – nagelmasse

Dużą popularność zdobyły żele Kery Flex , ponieważ dzięki swojej elastycznej strukturze i naturalnemu kolorowi najwierniej odzwierciedlają własne paznokcie.

Nie warto chować stóp latem. Pozwólmy im cieszyć się słońcem i zapobiegniemy tym samym większym kłopotom związanym z przegrzaniem i nadpotliwością stóp . Zaufajmy podologom którzy wiedzą jak nam pomóc.

Autor: Rimma Zaleszczyk EIP w Przemyślu