Odciążenia – zastosowanie w podologii

Odciążyć to inaczej przynieść ulgę, pozbyć się ciężaru. Znaczenie to odgrywa ogromną rolę w gabinecie podologicznym.

Odciążenia w podologii służą do ochrony i amortyzacji w przypadku bólu powstałego między innymi poprzez odciski, brodawki wirusowe, modzele, pękające pięty, ostrogi piętowe, ból śródstopia, ból stawów w obrębie stopy, niektóre deformacje oraz w sytuacji, kiedy podeszwa noszonych butów nie jest odpowiednio amortyzująca.

Największą zaletą odciążeń jest możliwość ich indywidualnego dopasowania do klienta oraz danego problemu. Wykonywane są one z materiałów miękkich i elastycznych, które podczas chodzenia są praktycznie nieodczuwalne. Należy jednak pamiętać, że odciążenia są tymczasową terapią i nie służą do usuwania patologicznych zmian. Do czynienia możemy mieć z różnego rodzaju odciążeniami. Zalicza się do nich między innymi: blaty piankowe różnej grubości i twardości, opatrunek ligasano, ortozy,gotowe rurki piankowe oraz silikonowe i tap’ye. Odciążenia to także różnego rodzaju tzw. peloty, które możemy wkleić do obuwia na śródstopiu w przypadku występowania bólu. Dopasowywane są one indywidualnie do potrzeb klienta. Wyróżniamy kilka form opatrunków odciążających. Są to między innymi: prostokątne, kształt L oraz U, obrączki, poduszki korygujące oraz odciążające poduszki funkcjonalne.

Odciążenia mają za zadanie chronić wrażliwe miejsce na skutek przejęcia sił nacisku przez materiał odciążający.

 1. Materiały piankowe, lateksowe.

  To najczęściej stosowany typ odciążenia w gabinecie podologicznym. Wykorzystywane są one po usunięciu odcisków, brodawek, w przypadku pękających pięt oraz trudno gojących się ran. Materiały piankowe składają się głównie z pianki poliuretanowej łączonej zazwyczaj z wełną lub lateksem. Mają różne struktury i grubości. Jedną z ich zalet jest możliwość dopasowania do każdego miejsca na stopie poprzez wycinanie różnych kształtów. Wykorzystywane tu materiały są bardzo wytrzymałe. Z powodzeniem mogą być one noszone nawet przez kilka dni po wykonanym zabiegu. Służą także do ochrony przed zakażeniem i utratą aplikowanego preparatu po zabiegu.

  Odciski to zmiany skórne charakteryzujące się pogrubieniem i stwardnieniem skóry. Odcisk jest elementem modzela, lecz bardziej ograniczonym. Bardzo często występuje z obecnością jądra. Może wnikać głęboko, aż do okostnej. Jest skutkiem skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Gdy występuje w sposób trwały, stanowi mechanizm ochronny przed uszkodzeniami tkanek skórnych. Odciski są nie tylko bolesne, lecz mogą również pękać i krwawić. Powstają w wyniku powtarzanego tarcia, ucisku lub urazu w określonym obszarze stopy. Odciążenie piankowe ma na celu zapobiegać działaniu czynnika w miejscu usunięcia odcisków, które sprzyjają jego rozwojowi.. Wycięcie wolnej przestrzeni w miejscu usuniętego odcisku czy brodawki niweluje obciążenie w danym miejscu, izolując je.. Stosujemy je we wszystkich rodzajach odcisków, niezależnie od miejsca ich występowania. Jest to nieodzowny element po zabiegu. Kiedy odcisk jest spowodowany deformacją i ma tendencję do nawracania, warto aby klient pomyślał nad stałym odciążeniem w postaci ortozy.

  Pękające pięty powstają najczęściej w wyniku nadmiernego obciążenia oraz przesuszenia skóry. Często dochodzi tu do bardzo głębokich pęknięć naskórka, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się. . Po zabiegu usunięcia hiperkaratoz z rozpadlinami, w celu przyspieszenie regeneracji pięty oraz zmniejszenia bolesności, bardzo dobrze sprawdzają się odciążenia dopasowane do pięty mające na celu amortyzację oraz ochronę przed stresem mechanicznym.

  Pianki odciążające sprawdzą się również w przypadku ciężko gojących się ran poprzez absorbcję sił wewnętrznych.

 2. Opatrunki Ligasano.

  Wysterylizowany materiał gąbczasty w gabinetach podologicznych stosowany jest na sączące się rany. Posiada on doskonałe właściwości chłonne wydzieliny ropnej w przypadku trudno gojących się, głębokich ran. Unikalna struktura i właściwości pianki sprawiają, że Ligasano jest chłonne i bardzo dobrze odbiera pot z gruczołów potowych na stopach, nie nawilżając jednocześnie skóry. Ligasano nie przykleja się do rany, przepuszcza powietrze oraz oczyszcza, optymalnie dotleniając tkanki. Ma również działanie amortyzujące oraz oczyszczające, przyspieszające ziarninowanie, a także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicze.

 3. Ortozy oraz gotowe opatrunki odciążające – wszelkiego rodzaju rurki piankowe, silikonowe, materiałowe oraz rodzaje ochrony stawów.

  Służą one do odciążania palców, na których występują deformacje. Najczęściej stosowane w przypadku występowania Halux rigidus, hallux valgus, digidus malleus orazdigidus quintus varus.

  Ortoza to trwały środek pomocniczy stosowany w celu odciążenia miejsc sprawiających dolegliwości. Wykonywana jest zawsze na indywidualne potrzeby pacjenta.
  Ortozy są stosowane w celu odciążenia miejsc sprawiających ból. . Ortozy zazwyczaj wykonane są z masy kauczukowo silikonowej. Mają działanie odciążające oraz korygujące. Wyróżniamy różne twardości ortoz. W przypadku odciążeń wykorzystujemy ich miękką wersję. . Świetnie sprawdzą się one w celu odciążenia u pacjentów z deformacjami palców. . Są bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu i służyć mogą przez kilka lat.. Ortozy dopasowywujemy tak, aby klient nie odczuwał żadnego dyskomfortu podczas noszenia. Znacznie lepiej sprawdzą się one niż gotowe produkty kupione w aptekach czy sklepach ortopedycznych.

  Halux rigidus – deformacja polegająca na usztywnieniu stawu podstawno – paliczkowego. W konsekwencji ścięgna palucha są przykurczone, a paliczek dalszy jest ustawiony w pozycji retroflexus, czyli zadarty do góry. W przypadku tej deformacji stosujemy odciążenia w postaci rurek oraz osłonek na palucha, które będą ograniczały tarcie z obuwiem.

  Hallux valgus, inaczej paluch koślawy – deformacja stopy obejmująca kości śródstopia i palców. Główną jej przyczyną jest słabość struktur więzadłowych i mięśni krótkich, a także czynniki genetyczne i niewłaściwy dobór obuwia. Hallux valgus najczęściej występuje u pacjentów z płaskostopiem poprzecznym. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się silikonowe osłonki na pierwszą głowę śródstopia ochraniające bolący staw śródstopno – paliczkowy.

  Digidus malleus, czyli palce młotkowate – deformacja polegająca na przykurczu zgięciowym bliższego stawu międzypaliczkowego oraz przeproście w stawie śródstopno-palcowym. Kiedy do przykurczu dochodzi w stawach międzypaliczkowych bliższym i dalszym, wówczas mamy do czynienia z palcem krogulczym. Celem odciążenia w przypadku tej deformacji jest ograniczenie stresu mechanicznego w miejscach wysuniętych najwyżej, w tym przypadku stawów międzypaliczkowych. Poprzez nadmierne tarcie i ucisk w obuwiu, bardzo często dochodzi do powstania “knuckle pads”, czyli tzw. poduszek kolagenowych. Jest to miejscowe zagęszczenie włókien kolagenowych. To naturalna forma ochrony, która często mylona jest z odciskami. Odciążenia będą zapobiegały ich powstawaniu.

  Digidus quintus varus – tzw. palec krawca. Nazwa pochodzi od dawnego sposobu siedzenia krawców (siedzenie po turecku), co powodowało ciągły ucisk na piątego palca. Deformacja polega na przesunięciu się oraz zrotowaniu piątej głowy kości śródstopia w stronę przyśrodkową. Występuje wspólnie z hallux valgus. Odciążenie ma tutaj formę pierścienia na piąty palec, który będzie go ochraniał. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ortozy indywidualne.

 4. Taping podologiczny.

  Metoda polegająca na oklejaniu stopy w celu ochrony, wzmocnienia, odciążenia i zniesienia bólu. Taping polega na takim plastrowaniu elementu układu ruchu, aby osiągnąć wzmocnienie mięśni, przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku deformacji palców, takich jak: hallux valgus, palce młotkowate, odciążenie stawu skokowego oraz ostroga piętowa.