Jak powstają odciski w wałach paznokciowych?

Zanim wyjaśnimy czym są i jak powstają odciski w wałach paznokciowych, opowiemy dlaczego w ogóle mają one prawo bytu.

Kiedy przychodzi do naszego gabinetu klient i skarży się że boli go palec, zaczynamy go oglądać i szukać powodu tego bólu. W sytuacji, w której do czynienia mamy z zaczerwienieniem w obrębie wału, widoczna jest ropa oraz dzikie mięso (caro luxurians), sprawa jest oczywista – problemem jest wrastający paznokieć (unguis incarnatus).

Dokładny wywiad oraz badanie sondą, pozwalają określić powód tego stanu – najczęściej jest nim źle przycięcie – pozostawienie „kolców” w wałach czyli niedocięcie paznokcia w kąciku. Powodem u osób bardzo młodych może być kumulacja kilku czynników. Są nimi kształt paznokcia uwarunkowany genetycznie, rozmiękczona skóra stóp w okresie dojrzewania spowodowana nadmierną potliwością, ciasne obuwie oraz uraz mechaniczny. Te wszystkie czynniki sprzyjają urazom w obrębie wału paznokciowego, nadkażeniu i w konsekwencji – szybko rozwijającym się stanie zapalnym.

Kiedy sprawa nie jest taka oczywista? Oglądamy, a tutaj nic. Żadnego zaczerwienienia ani stanu zapalnego. Przy nacisku na płytkę klient zrywa się z fotela i wije się z bólu.
Oględziny mówią nam, że mamy do czynienia z paznokciem wkręcającym się (unguis convolutus).

W praktyce podologicznej wyróżniamy wkręcanie paznokci rurkowate oraz dachówkowate.

Przyczyny występować mogą tutaj jedno- lub dwustronnie.

Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.
Najczęstszymi są:

  • Niewłaściwe obuwie. Zbyt wąskie kieruje paznokieć do wkręcania jednostronnego w kształcie rurki po stronie przylegania materiału obuwia, czyli od wewnętrznej względem ciała.
  • Choroby kości i stawów.
  • Deformacje stóp – hallux valgus, hallux rigidus.
  • Suchość płytki paznokcia spowodowana wiekiem i spowolnionym krążeniem. Należy pamiętać, iż wraz z upływem czasu nasz organizm zużywa się niczym części skomplikowanej maszyny – kiedy najważniejszy silnik – serce – pompuje wolniej, wolniej i słabiej krąży krew, która odpowiada za dotlenienie i odżywienie każdej komórki całego organizmu. Stopy z uwagi na peryferyjne położenie, cierpią najbardziej. A to przecież one są fundamentem całego naszego ciała.
  • Chemia. Suchość płytki paznokci spowodowana lakierami hybrydowymi i rozpuszczalnikami. . Nadmierna suchość może również występować u osób pracujących na basenie, gdzie do dezynfekcji wody używa się chlor.
  • Nieprawidłowe skracanie paznokci. W momencie, w którym pojawia się bolesność w rogu paznokcia, klienci błędnie interpretują ten ból z wrastaniem paznokcia i wycinają jego bok. Zazwyczaj jest to przycięcie do trójkąta, co sprawia, że paznokieć jeszcze bardziej się zawija. Taka procedura powtarzana wiele razy zmienia tor wzrostu paznokcia i sprzyja wkręcaniu.

Paznokieć wkręca się – co za tym idzie?

Wkręcony paznokieć wywiera pod naciskiem większe drażnienie mechaniczne w wale paznokcia. Tym samym uruchamia takie same mechanizmy obronne, jak w każdym innym miejscu na stopie, a nawet na skórze całego naszego ciała. Nasze komórki mówią mózgowi – “boli”. Ten natomiast wysyła sygnał – “brońmy się” – i skóra zagęszcza się (grubieje). Dochodzi do rozpoczęcia procesu rogowacenia się, który ma na celu obronić to, co znajduję się poniżej jej poziomu. Z jednej strony te właśnie mechanizmy odpowiadają za powstawanie odcisków bardzo dokuczliwych w swoich skutkach, niemniej jednak ten sam mechanizm pozwala na regenerację naskórka po skaleczeniach czy poparzeniach.

W taki właśnie sposób w wałach paznokci wkręcajacych (unguis convolutus) powstaje najpierw cienka błona, która początkuje twardy odcisk (clavus sulcus). Kiedy ignorujemy ból i wycinamy fragment paznokcia w sposób niewłaściwy, pogłębiając tym samym problem, błona ma szansę przeistoczyć się we właściwy odcisk (clavus sulcus).

W gabinecie podologicznym proponujemy następujące rozwiązania:

  • Etap 1 – przycinamy fragment paznokcia, który wkręca się i wywołuje drażnienie pracujące na powstanie odcisku.
  • Etap 2 – Wycinamy odcisk za pomocą specjalistycznych narzędzi i stosujemy odpowiednie preparaty.
  • Etap 3 – proponujemy założenie klamry ortonyksyjnej, która w konsekwencji zadziała na przyczynę problemu.

Korekcja paznokcia za pomocą klamry doprowadzi do zmiany kierunku wzrostu paznokcia, sprawiając tym samym, że drażnienie wywołujące powstanie odcisku zostanie wyeliminowane, a problem przestanie istnieć.

O sukcesie w terapii decyduje zarówno osoba prowadząca, jak i współpraca z prowadzonym pacjentem.