Problemy ze stopami są zaskakująco częste we wszystkich grupach wiekowych. Wady stóp mogą być wrodzone, lecz w znaczącej części przypadków są to zniekształcenia nabyte. Wielu pacjentów lekceważy ten problem, co prowadzi do rozwoju poważnych deformacji stóp, np. poprzez wzrost wagi ciała czy noszenie źle dopasowanego obuwia. Konsekwencją tego są odciski, modzele oraz pojawia się bolesność. W przypadku braku wprowadzenia odpowiedniej terapii, stany te mogą się pogorszyć, prowadząc do rozwoju groźnych schorzeń.

Ortoza (gr. Orthos-”prostować”) to środek pomocniczy idealnie dopasowany do danej deformacji. Wykonywana jest ona przez technika ortopedycznego, podologa lub innego specjalistę.

Wykonując ortezy, jesteśmy w stanie skorygować skutki zniekształceń, zmniejszyć ból oraz zabezpieczyć skórę przed otarciami i nadmiernym uciskiem. Jest ona trwałym środkiem pomocniczym w miejscach sprawiających dolegliwości, stosowanym w celu odciążenia, terapii podologicznej oraz profilaktyki deformacji palców stopy. Stosowanie ortozy wymusza prawidłowy wzorzec stopy, poprawiając jakość życia.

Zadania ortozy:

  • stabilizacja,
  • odciążenie,
  • korygowanie drobnych deformacji palców stóp,
  • wspomaganie, unieruchomienie, podpieranie oraz prostowanie części ciała, która uległa dysfunkcji.

Najczęstszą deformacją w obrębie stopy,w szczególności u kobiet, jest paluch koślawy (Hallux valgus). To zaburzenie z charakterystycznym ułożeniem palucha, która objawia się bólem oraz dyskomfortem podczas chodzenia.

Co zrobić w przypadku deformacji stóp?

W celu profilaktyki danych deformacji zalecamy naszym klientom ortozę, którą dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klienta. Ortoza w postaci klinu wspomoże pracę układu mięśniowo- więzadłowego, poprzez separację palucha od palca drugiego. Jest to deformacja postępująca, która wpływać będzie niekorzystnie na strukturę naszej stopy prowadząc do rozwoju zmian, takich jak chociażby palec jeździecki.

Przed wykonaniem indywidualnej ortozy należy poddać się ocenie biomechanicznej, w przebiegu której podolog ocenia pozycję stopy, nóg oraz kolan. Środki korygujące, które wywierają trwałe napięcie ścięgien, mogą przyczynić się do powstawiania poważnych dolegliwości.

Aby ortoza nie stała się przyczyną załamania tkanek oraz powstania owrzodzeń, niezbędna jest znajomość rozkładu sił i stosunków ucisku w miejscu obciążenia. W związku z tym, niezwykle ważną rolę odgrywa tu konsultacja ze specjalistą, takim jak podolog, który będzie w stanie ocenić ruchomość w stawach.

Materiał, z jakiego wykonywane są ortozy jest bezpieczny, przebadany dermatologicznie, hipoalergiczny oraz rozciąganie.

Podolog decyduje, czy ortoza w danym przypadku będzie możliwa, a jeżeli tak – wyjaśnia pacjentowi zasady jej działania oraz cel jej stosowania.

Ortoza jest niezbędnym elementem pełnej i prawidłowej terapii. Jej noszenie jest naturalne i niezauważalne.

Rodzaje ortoz indywidualnych:

  • ortozy na mały palec,
  • ortozy na palce młotkowate,
  • ortoza na palec jeździecki,
  • kliny międzypalcowe.