Pęcherz na stopie

Pojawiające się na stopach lub dłoniach pęcherze to powszechnie spotykany problem szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie, które często chodzą lub używają narzędzi gołymi dłońmi bez rękawic ochronnych. Mimo iż nie jest to dolegliwość szkodząca zdrowiu, to jednak pęcherze potrafią być uciążliwe i bolesne, jeśli po ich wystąpieniu na powierzchni skóry nie podejmuje się właściwej profilaktyki.

Przyczyny występowania pęcherzy na nodze

Z pewnością każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył dyskomfortu, jaki towarzyszy pojawieniu się pęcherza na pięcie czy dłoniach. Oddzielenie naskórka od warstwy właściwej powstaje najczęściej w wyniku tarcia skóry o inną powierzchnię, czyli but, skarpetkę lub przedmiot trzymany w dłoniach. Pęcherz na nodze jest szczególnie uciążliwy. Poruszając się w obuwiu przez większość dnia stopa nie może należycie odpocząć i zregenerować się. Z kolei powstała opuchlizna nieustannie jest narażana na kolejne bolesne tarcia.

Źle dopasowane obuwie lub pofałdowana, nierówno założona skarpetka wywołują nacisk na naskórek. W wyniku tarcia oddziela się on od pozostałych tkanek skóry znajdujących się głębiej. Wydziela się wówczas płyn, który wypełnia powstałą przestrzeń między warstwami. Pełni on funkcję ochronną, bowiem wspiera regenerację skóry i powstanie nowych komórek. Właśnie dlatego należy obchodzić się z pęcherzem ostrożnie. Zbyt wczesne zerwanie naskórka powoduje wydostanie się płynu na zewnątrz i może przyczynić się do zakażenia rany.

Leczenie pęcherzy pod stopą – etapy gojenia

Najbardziej narażona na tarcie jest warstwa kolczysta naskórka, jednak pęcherze mogą objąć również głębsze części skóry. Wszystko zależy od wielkości siły ścinającej. Im tarcie sięga głębiej, tym ból będzie silniejszy, a pęcherz dłużej się goił.

Pełna regeneracja powierzchni skóry, na której wystąpił pęcherz trwa zazwyczaj około tygodnia. Nowe warstwy wytwarzają się już po upływie doby. W ciągu kolejnych dni komórki skóry rozwijają się, a oddzielony naskórek ulega złuszczeniu. Z kolei płyn surowiczy stopniowo wchłaniany jest przez głębsze tkanki, dzięki czemu opuchlizna zanika.

Jako że substancja odpowiada za odbudowę tkanki, chroni przed zanieczyszczeniami i zmniejsza ucisk, niewskazane jest przekłuwanie opuchlizny ani samodzielne pozbywanie się jej w jakikolwiek inny sposób. Jak już było wspomniane, odsłonięcie otartego fragmentu może spowodować ranę i wdanie się w zakażenia, co tylko zwiększy ból i wydłuży czas gojenia nawet do kilku tygodni.

Leczenie pęcherzy na nodze i przeciwdziałanie ich powstawaniu

W momencie wystąpienia pęcherza należy odczekać określoną liczbę dni, aż otarcie zniknie, a warstwa skóry odbuduje się. Przez ten czas zalecane jest zakładanie plastra ochronnego w miejscu powstania opuchlizny. Konieczna jest również zmiana obuwia, najlepiej już na stałe. Źle dopasowane buty są najczęstszą przyczyną otarć, dlatego pęcherz pod stopą może być sygnałem, że najwyższy czas pomyśleć o nowej parze.

Problem otarć na piętach szczególnie często dotyka kobiet noszących buty na wysokim obcasie. Warto, aby tego typu obuwie zakładać okazjonalnie, aby nie przemęczać stóp. Miłośnicy długich marszów czy spacerów również powinni wyposażyć się w odpowiednio dopasowane wygodne buty, które będą właściwie przylegały i nie powodowały tarć. Intensywne użytkowanie niewygodnego obuwia może doprowadzić nie tylko do otarcia skóry, ale nawet spowodować pęcherz surowiczy pod paznokciem.

Niewygodne buty nie muszą być jednak jedynym powodem wystąpienia opuchlizny. Często przyczyną jest również nadmierna potliwość stóp. Na wilgotnej skórze pęcherze pojawiają się częściej, więc w takich sytuacjach zaleca się zmianę skarpetek nawet kilka razy na dobę lub stosowanie takich, które odprowadzają wilgoć. Dobrym rozwiązaniem może również okazać się talk w pudrze. Wspomniane wcześniej plastry warto naklejać także w celach zapobiegawczych, aby zmniejszyć ryzyko powstania pęcherzy. Oprócz tego istnieją specjalne łatki chroniące przed otarciami, które umieszcza się wewnątrz butów. Stanowią one barierę między skórą a obuwiem. Są zaprojektowane w taki sposób, aby solidnie siedziały w środku i nie przemieszczały się podczas chodzenia czy wkładania butów.

Pęcherze same w sobie nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia, jednak bagatelizowanie tej dolegliwości może mieć nieprzyjemne skutki. Jeżeli leczenie opuchlizny nie będzie odpowiednio wspierane, czas regeneracji naskórka wydłuży się, a otarte miejsce będzie powodowało ból. Co więcej, nieodpowiednie leczenie pęcherza może spowodować zdarcie naskórka i otwarcie rany, co z kolei najczęściej powoduje stan zapalny.