paznkocie

Obgryzanie paznokci, inaczej zwane onychofagią, jest nawykiem głęboko zakorzenionym w psychice. Nierzadko to odruch wywołany sytuacją stresową czy odczuwaniem lęku i niepewności. Zazwyczaj spotykany u dzieci, choć zdarza się, że towarzyszy także dorosłym. Co więcej, występuje w 2 formach — łagodnej i ostrej. Co do tej pierwszej, pozwala na odreagowanie negatywnych emocji, druga natomiast może być efektem zaburzeń, takich jak nerwica. Niewątpliwie stanowi defekt estetyczny, który może wzbudzać u innych dezaprobatę, a nawet odrazę. Nie bez znaczenia są również skutki zdrowotne. Jak się okazuje, jest ich wiele i często niosą za sobą poważne konsekwencje. Ten chroniczny nawyk należy więc skonsultować z psychologiem.

Zapewne niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że kompulsywne obgryzanie paznokci powoduje wady zgryzu, zniekształcenie szczęki i przednich zębów, a także uszkodzenia dziąseł i stany zapalne jamy ustnej. Nie sposób pominąć przy tym infekcji bakteryjnych i grzybiczych nie tylko paznokci, ale i układu pokarmowego. Ponadto postępujące uszkadzanie płytki paznokcia i skórek wokół niej może prowadzić do jej deformacji wymagającej leczenia podologicznego. W takim przypadku jedynym ratunkiem zwykle okazuje się rekonstrukcja paznokcia. Istnieje kilka sposobów wykonania tego zabiegu, mianowicie użycie masy do odbudowy, żelu, akrylu lub metody Greppmayera. Specjalista wybiera spośród nich najlepsze dla danego pacjenta rozwiązanie.

Zalety odbudowy paznokcia

Odbudowa paznokcia zaczyna się oczywiście od rozmowy pacjenta z podologiem, podczas której ustala się m.in. zakres i charakter uszkodzenia płytki oraz ewentualne przeciwwskazania wykonania zabiegu. Po wykluczeniu stanów zapalnych przystępuje się do skrócenia i dokładnego oczyszczenia macierzy. Kolejnym krokiem jest właśnie rekonstrukcja paznokci. Przy pomocy frezarki specjalista konstruuje płytkę i łożysko, a następnie wszystko odtłuszcza. Następnie nakłada masę odbudowującą, którą utwardza. Nadanie właściwego kształtu i wypolerowanie całości kończy z kolei nałożeniem specjalnego preparatu regenerującego naskórek wokół paznokcia. Warto podkreślić, że dla pożądanego efektu odbudowę trzeba powtarzać co 6 tygodni. Co równie ważne, stylizacja nie wpłynie negatywnie na trwałość płytki.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i przebiega w sposób komfortowy dla pacjenta. Ponadto dotyczy zarówno dłoni, jak i stóp. Warto go wykonać szczególnie w przypadku problematycznych stanów pourazowych lub po leczeniu grzybicy. Zdarza się też, że o przeprowadzeniu rekonstrukcji decyduje zbyt wolne odrastanie płytki oraz jej niewłaściwe zabarwienie czy kształt. Niezależnie od powodów, niewątpliwie poprawia ona wygląd stóp, a także niweluje ból powodowany odsłonięciem łożyska. Odbudowany paznokieć to zatem ochrona uszkodzonej płytki przed zakażeniami, a tym samym poprawa komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Dla kobiety nie bez znaczenia są również względy estetyczne wpływające na pewność siebie i poczucie atrakcyjności. Ponadto twarda masa akrylowa czy żelowa skutecznie utrudnia obgryzanie, a w konsekwencji prowadzi do zniwelowania tego nawyku.

Jak prawidłowo dbać o paznokcie?

Zadbane paznokcie to swego rodzaju wizytówka kobiety. Kluczowa jest jednak regularna pielęgnacja obejmująca zarówno odpowiednie skracanie płytki, jak i wygładzenie jej brzegów, co z kolei zapobiega bolesnemu wrastaniu paznokcia, a nawet jego obgryzaniu. Nie można przy tym zapominać o skórkach, które najlepiej odsuwać, nie wycinać. Są bowiem delikatne, dlatego ważne jest również nawilżanie ich oliwkami. Zdzieranie naskórka czy pękanie, wynikające z nadmiernej ingerencji bądź wysuszenia, może powodować infekcje bakteryjne. Co więcej, warto malować paznokcie, gdyż chroni to ich płytkę oraz wpływa na atrakcyjny wygląd. Przed wykonaniem tej czynności jednak dobrze jest je dokładnie odtłuścić i wypolerować. Dzięki temu lakier, nałożony w dwóch warstwach, będzie dłużej się utrzymywał.

Niezwykle ważne jest także regularne czyszczenie przestrzeni pod paznokciem. Higiena uchroni od poważnych konsekwencji zaniedbania, jakim jest chociażby protetyka paznokci. Infekcje grzybicze czy też niewłaściwe skracanie lub jego brak mogą bowiem powodować poważne uszkodzenia, których skutkiem z kolei bywa konieczność specjalistycznej odbudowy płytki. Aby tego uniknąć, dobrze jest nie tylko pielęgnować stopy, stosując odżywki czy peelingi, ale także nawadniać się oraz uzupełniać witaminy oraz minerały. Odpowiedni poziom żelaza, wapnia, cynku czy magnezu to zdrowe paznokcie, które można śmiało eksponować, a przy tym czuć się pięknie i pewnie. Ponadto zadbana płytka zniechęca do jej nadgryzania, co z kolei może przyczynić się do wyeliminowania nawyku onychofagii.