Odpowiednio dobrane buty mają ogromne znaczenia nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Stanowią bowiem, nierzadko kluczowe, uzupełnienie codziennej stylizacji oraz wpływają na komfort chodzenia. Zapewne mało kto wie, że niemal każde obuwie spełnia wszelkie swoje funkcje dzięki odpowiednio dobranym wkładkom do butów, które zazwyczaj przeciwdziałają ślizganiu się stopy wewnątrz obuwia, poprawiając tym samym wygodę jego noszenia. Co więcej, w wyjątkowych przypadkach elementy te odciążają stawy, amortyzują wstrząsy czy też przeciwdziałają powstawaniu różnego rodzaju deformacjom, jak np. haluksy czy ostrogi. Przede wszystkim jednak zmniejszają dolegliwości bólowe (nie tylko nóg), a także zapobiegają powstawaniu odcisków.

Warto przy tym podkreślić, że należy rozróżnić wkładki uniwersalne od ortopedycznych. Te pierwsze produkowane są bowiem masowo, dlatego bez trudu można je znaleźć w sklepie obuwniczym. Wykonane zazwyczaj z poliuretanu, żelu lub skóry pozwalają na dobranie ich do własnych preferencji. Drugie natomiast określane są mianem specjalistycznych, ponieważ najczęściej wykonuje się je na miarę z uwzględnieniem zarówno stylu chodzenia, jak i budowy ciała oraz innych potrzeb użytkownika. Niezależnie jednak od rodzaju wkładki, trzeba ją dopasować do rozmiaru stopy oraz typu obuwia (letnie, zimowe, sportowe). Wpływ na wygodę noszenia ma przecież przeznaczenie, a tym samym odpowiednia przestrzeń, przepływ powietrza oraz grubość i struktura materiałów.

Charakterystyka wkładek ortopedycznych

Elementy tego typu dobiera się po wykonaniu specjalistycznego badania (statycznego i dynamicznego) na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografie. Ortopeda lub ortopodolog przeprowadza również wywiad z pacjentem, podczas którego wypytuje o dolegliwości, urazy czy typ noszonego obuwia. Ocena codziennego funkcjonowania, sfer największego nacisku oraz ogólnej ruchomości stawów nóg pozwala z kolei na dobranie odpowiedniej wkładki ortopedycznej do butów uwzględniającej wymaganą korektę oraz wszelkie potrzeby jej użytkownika. Pomaga ona m.in. w korygowaniu wad stóp, a także stymuluje prawidłową pracę mięśni. Ponadto odciąża bolesne miejsca, zapobiega powstawaniu kontuzji ścięgien i odcisków oraz zwiększa komfort poruszania się.

Nie można przy tym zapominać zarówno o prawidłowym noszeniu, jak i czyszczeniu tego typu wkładek. Co do pierwszego aspektu, zależy on m.in od zaleceń specjalisty oraz rodzaju deformacji. Zazwyczaj proces przyzwyczajania się stopy do nowego kształtu dobrze jest zacząć przez noszenie wyposażonego w nią obuwia od 1 do 2 godzin dziennie i stopniowo wydłużać ten czas przez 14 dni. Jeśli chodzi natomiast o higienę tego elementu butów, należy dostosować się do wskazówek producenta. Najczęściej jednak do czyszczenia wkładki wykorzystuje się specjalną chusteczkę myjącą lub tradycyjne mycie ręczne wodą z mydłem. Wysokiej jakości produkty wymagają bowiem nie tylko użytkowania zgodnego z przeznaczeniem, ale także właściwej pielęgnacji. To z kolei może zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu wkładki.

Cechy idealnej wkładki do butów

Jako że wkładka stanowi integralną część obuwia, powinna być indywidualnie dopasowana do wad postawy i innych problemów, a także wszelkich potrzeb użytkownika. Ponadto dobrze, aby była wykonana z tworzywa, które pod wpływem temperatury daje się swobodnie kształtować, a tym samym dopasowywać do powstałych z czasem zmian. Niezwykle ważne jest właściwe spełnianie przez wkładkę swojego zadania, jakim jest chociażby pobudzanie i wspomaganie funkcji stóp. Do tego powinna być również wytrzymała oraz pokryta specjalną powłoką antybakteryjną.

Istotne w tym wszystkim jest jeszcze zmniejszenie uczucia zmęczenia i dyskomfortu podczas chodzenia czy trenowania, a także poprawa krążenia krwi oraz zapobieganie odparzeniom. Aby jednak w pełni korzystać z pozytywnych właściwości wkładek do butów, najlepiej jest wykonać je na zamówienie. Uwzględnienie wielu różnych kryteriów, takich jak budowa ciała, sposób chodzenia, a także odczuwalne przy nim dolegliwości bólowe sprawi, że buty staną się wygodniejsze, a każda aktywność przyjemniejsza. W końcu zbyt ciasny bądź za luźny but może przyczynić się do powstania dotkliwych otarć i nagniotków. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który dopasuje wkładkę do wszystkich istotnych czynników wpływających na wygodę noszenia obuwia, a co za tym idzie — poruszania się.