Laseroterapia na HALLUX RIDIGUS 

Paluch sztywny; schorzenie stawu zlokalizowanego u podstawy palucha. Jest przyczyną bólu i sztywności w tym miejscu, a z czasem powoduje niemożność jego zgięcia. Jest formą zwyrodnieniowego zapalenia stawów. Wiele osób myli paluch sztywny z haluksem, który wpływa na ten sam staw, ale są to różne schorzenia wymagające innego leczenia. Ponieważ hallux ridigus jest stanem postępującym wraz z upływem czasu ruchomość w pierwszym stawie zmniejsza się. Na wczesnym etapie ruch dużego palca ograniczony jest tylko w niewielkim stopniu i nazywany jest wówczas halluxlimitus. Jednak wraz z postępem deformacji zakres ruchomości ogranicza się aż dojdzie do całkowitej sztywności, w której staw nazywany jest zamarzniętym. Najczęstsze przyczyny sztywności palucha to wada funkcji (biomechanika) i nieprawidłowości strukturalne stopy, które mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawu dużego palca.

Objawy HALLUX RIDIGUS

Wczesne oznaki i objawy obejmują: ból i sztywność palucha podczas użytkowania (chodzenie, stanie, zginanie itp.), ból i sztywność nasilane przez zimną i wilgotną pogodę, trudność w wykonywaniu niektórych czynności (bieganie, kucanie), obrzęk i stan zapalny wokół stawu. Gdy zaburzenie staje się poważniejsze, mogą pojawić się dodatkowe objawy, w tym: ból, nawet podczas odpoczynku, trudności w noszeniu butów, ponieważ rozwijają się ostrogi kostne (przerosty), tępy ból w biodrze, kolanie lub w dole pleców z powodu zmian w sposobie chodzenia, utykanie (w ciężkich przypadkach).

Przebieg zabiegu z użyciem lasera:

PULSE, IMPULS, TIME 5 MIN.

Procedura postępowania na HALLUX RIDIGUS :

W zależności od tolerancji klienta należy wykonać skanowanie grzbietowej części stopy, śródstopia oraz podeszwy. Następnie, w celu zwiększenia penetracji do torebki i chrząstki stawowej trzeba podciągnąć staw MTP. Stosować 2-3 razy w tygodniu. Jeśli stan zapalny nie ustępuje klienta umawia się na wizytę kontrolną w celu powtórzenia dawki terapeutycznej.

Zacznijmy od początku. Zastanawiasz się co to jest haluks?

Paluch koślawy odnosi się do stanu, w którym paluch jest nadmiernie pochylony w kierunku drugiego palca, a nie skierowany do przodu w linii prostej. Z biegiem czasu ten nadmierny kąt powoduje wrażenie zgrubienie po wewnętrznej stronie stawu dużego palca. Ten powstały guzek w kształcie wybrzuszenia nazywa się Haluksem.

Jakie są objawy może dawać haluks?

Tego typu dolegliwości w miejscu powstałego na stawie guza bywają zaczerwienione, opuchnięte, czasem bolesne. Często natężenie występującego bólu uzależnione jest od rodzaju noszonego obuwia, intensywności i rodzaju czynności wykonywanych przez klienta od tego, stopnia nachylenia występującej deformacji.
W Instytutach Podologicznych obserwujemy, że nad Haluksem często może pojawić się gruba, twarda skóra w postaci modzeli lub odciski występujące z powodu nadmiernego ucisku, tarcia w obuwiu. W naszych gabinetach pomagamy dobrać obuwie, które jest wystarczająco szerokie, aby ukryć i pomieścić powiększony staw.

Jakie są przyczyny haluksów?

Istnieje wiele powodów, powstawania Haluksów. Jedną z głównych przyczyn jest nieprawidłowo dobrane obuwie. Należy pamiętać, że duże obciążenie stawu dużego palucha determinuje obuwie, które jest zbyt ciasne, wąskie, na wysokim obcasie. Ze względu na to, że buty na obcasie, czy koturnie powszechnie noszone są przez kobiety, deformacja ta częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Obserwujemy w ponad 11 letniej praktyce podologicznej rodzinne występowanie haluksów, dziedziczone genetycznie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, wynikające problemu biomechanicznego układu ruchu. Jedną z przyczyn “zwiększania się” Haluksów mogą być także występujące stany zapalne w stawie.

Co powinienem zrobić, jeśli mam haluks?

Jeśli występuje u Ciebie haluks, konieczna jest konsultacja ortopodologiczna. Często haluksy mogą być w terapii ortopodologicznej przez specjalistów z Instytutu Podologicznego Rzeszów, Tarnów, Przemyśl, Warszawa. Należy jednak pamiętać bywają takie deformacje, które wymagają skierowania na korektę chirurgiczną.

Czego nie powinienem robić, jeśli mam haluksy?

Z upływem czasu haluksy powiększają się są bardziej bolesne. Nie ma reguły, jak szybko to nastąpi. Należy przeanalizować rodzaje własnej aktywności, rozważyć indywidualnie dobraną formę gimnastyki. Niemalże wyeliminować dobór obuwia na wysokim obcasie, zbyt ciasnego obuwia, gdyż często nasila ono dolegliwości związane z występowaniem Haluksów.

Czy haluksy mogą mieć długoterminowe skutki?

Istnieje niebezpieczeństwo, że mniejsze palce z powodu złego ustawienia stawu dużego palca mogą zostać zniekształcone w wyniku haluksów. Obserwujemy w praktyce gabinetowej, że małe palce często zmieniają kształt lub zaczynają zachodzić na siebie. Nad haluksem, pod skórą może rozwinąć się wypełniony płynem kaletka, co często jest bardzo bolesne dla klienta. Wczesna profilaktyka stóp z podologiem, fizjoterapeutą, ortopodologiem może przyczynić się do spowolnienia postępu deformacji.

Leczenie podologiczne na haluksy

Podolog może udzielić porady dotyczącej doboru odpowiedniego obuwia, aby spowolnić postęp deformacji. Ortopodolog dobierając indywidualne wkładki sprawi, że przemieszczanie się stanie się bardziej komfortowe dla klienta. Odciski lub modzele, które mogą pojawić się nad haluksem, mogą zostać usunięte przez podologa. Specjalista może dobrać ortozy indywidualne, odciążenia z żelem silikonowym do amortyzacji i ochrony haluksów. Doskonale w naszej praktyce sprawdza się wykorzystanie laseroterapii wg powyżej opisanej procedury. Jeśli tego typu zaopatrzenie stóp nie przynosi wystarczającej ulgi klientowi, w naszej praktyce specjaliści kierują klientów na zabiegi chirurgiczne.