Odciski to zmiany skórne charakteryzujące się pogrubieniem i stwardnieniem skóry. Mają tendencję do reagowania na bodźce zewnętrzne, takie jak tarcie i ucisk. Gdy występują w sposób trwały, stanowią mechanizm ochronny przed uszkodzeniami tkanek skórnych. Takie zagęszczenie skóry stanowi problem o większym wpływie na estetykę niż na zdrowie. Jednak czasami mogą się wysuszyć i popękać. Oprócz tego, że są bolesne, mogą krwawić. Występują najczęściej na rękach i stopach. W przypadku rąk są one często związane z wykonywaniem zawodów. Wielokrotne używanie narzędzi i przyborów roboczych powoduje odciski na dłoniach. Podeszwa stopy jest zazwyczaj zrogowaciała u ludzi, którzy pracują na polu lub chodzą boso. Stopy są bardzo popularnym miejscem rozwoju odcisku. Najczęstszym punktem, w którym rozwijają się odciski jest przodostopie. Znajdują się zarówno na podłożu stopy, u podstawy palców, jak i od strony przyśrodkowej dużego palca. Na dużym palcu głównie u kobiet, które mają zwyczaj noszenia spiczastych butów na wysokim obcasie. Obcasy i sandały często prowokują tego rodzaju zmiany.
Wskazówki aby zapobiec pojawianiu się odcisków.
Odcisków można uniknąć nie dopuszczając do otarć i urazów stóp. Ważne jest też, aby wybierać wygodne obuwie. Bardzo pożyteczną radą jest kupowanie butów po południu, kiedy chodzisz lub jesteś aktywny fizycznie, ponieważ w ten sposób unikniesz kupowania zbyt ciasnego obuwia. W przypadku butów na obcasie powinny one być używane przez krótki czas. W wielu przypadkach pomocne jest stosowanie kremów nawilżających na dłonie i stopy, szczególnie na noc po kąpieli. Niektóre związki na bazie wazeliny mogą być nakładane w obszarach z odciskami i pokryte rękawiczkami lub skarpetami. Jest to bardzo skuteczne, aby zmiękczyć je i poprawić estetyczny wygląd skóry stóp.
Zabieg polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru zrogowaciałego naskórka przy pomocy skalpela, dłuta lub turbiny. Jeśli korzeń wniknął głęboko dodatkowo stosowany jest preparat mający za zadanie wypalenie reszty rogowaceń oraz obkurczenie, przyżeganie okolicznych tkanek.