Odciski stopy


ODCISKI – KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Są to zmiany skórne charakteryzujące się pogrubieniem i stwardnieniem skóry. Stanowią element modzela, lecz bardziej ograniczony. Odciski bardzo często występują z obecnością jądra. Mogą wnikać głęboko aż do okostnej. Są skutkiem skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Gdy występują w sposób trwały, stanowią mechanizm ochronny przed uszkodzeniami tkanek skórnych. Zrogowacenia na skórze są nie tylko bolesne, lecz mogą również pękać i krwawić.

WYSTĘPOWANIE

Ze zrogowaciałą podeszwą mamy najczęściej do czynienia u osób, które pracują w polu lub chodzą boso. Stopy są bardzo popularnym miejscem rozwoju odcisków. Najczęstszym punktem, w którym się rozwijają jest przodostopie. Czarne odciski na stopach mogą pojawiać się zarówno na stronie podeszwowej, jak i powierzchni grzbietowej palców, pod paznokciem, w przestrzeniach międzypalcowych oraz od strony przyśrodkowej dużego palca. Na dużym palcu odciski rozwijają się głównie u kobiet, które mają zwyczaj noszenia spiczastych butów na wysokim obcasie. Również sandały mogą przyczyniać się do powstawania tego typu zmian. Zdarza się, że pojawiają się one także na powierzchni wewnętrznej strony dłoni. W tym przypadku są one często związane z wykonywanym zawodem wymagającym regularnego używania narzędzi i przyborów roboczych.

PROFILAKTYKA

Schorzenia, jakim jest rogowacenie paznokcia, można uniknąć, niemniej jednak gdy się pojawi, leczenie okazuje się konieczne. Jak to zrobić? Przede wszystkim, nie dopuszczając do stresu mechanicznego, tj. ucisku, otarć i urazów stóp. Ważne jest również noszenie wygodnego obuwia i kupowanie go w porach popołudniowych, gdy stopy są nieco opuchnięte. Buty na obcasie najlepiej nosić przez krótki czas. Do profilaktyki należy dodać regularne wizyty w gabinecie podologicznym.

ZALECENIA PODOLOGA

Zaleca się mechaniczne usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka oraz rdzenia (jeśli jest obecny). Dodatkowo można zastosować specjalistyczny preparat do usuwania odcisków o właściwościach obkurczających, który dodatkowo zapewnia przyżeganie okolicznych tkanek. Bardzo pomocne może okazać się również stosowanie opatrunków ochronnych oraz ortoz odciążających i korygujących dobranych odpowiednio do tkanki. Najlepiej sprawdzą się produkty wykonane na indywidualne zamówienie klienta.

PIELĘGNACJA DOMOWA

W ramach kuracji domowej pomocne jest stosowanie kremów nawilżających na dłonie i stopy, szczególnie na noc po kąpieli. Niektóre związki na bazie wazeliny mogą być nakładane na powierzchni zrogowaciałego naskórka i pokryte rękawiczkami lub skarpetami. To sprawdzony sposób na ich zmiękczenie i poprawę wyglądu stóp.