ONYCHAUXIS – PRZEROST PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
Mianem tym określa się zgrubienie paznokcia z towarzyszącą hiperkeratozą. Nie występują istotne zmiany w kształcie (w odróżnieniu od szponowatości).

WYSTĘPOWANIE

U młodych pacjentów – w wyniku uszkodzenia mechanicznego, u starszych – na skutek ukrwienia peryferyjnego oraz długotrwałego ucisku będącego przyczyną powstawania hiperkeratoz (np. w dystalnej części płytki, towarzyszącego palcom młotkowatym, paluchowi sztywnemu, etc.).

PROFILAKTYKA

Konsultacja w gabinecie podologicznym. Zmiana ta najczęściej mylona jest z grzybicą paznokci. Charakterystyka: mleczne, żółte zabarwienie, obłączek (lunula) niewidoczny.

ZALECENIA PODOLOGA

Terapia wymaga czasu i dyscypliny, przestrzegania podstawowych zasad higieny i regularnego skracania płytki paznokciowej. Rozwiązaniem mogą być doraźne, profilaktyczne zabiegi redukujące pogrubiałe powierzchnie płytki. Podolog zaproponuje eliminację przyczyny (jeśli to możliwe), np. czynnika powodującego ucisk i tarcie.

PIELĘGNACJA DOMOWA
Noszone przez pacjenta obuwie powinno być szerokie w przodostopiu, które nie będzie drażnić płytki paznokciowej. Paznokci onychauxis nie powinno się podważać cążkami ani piłować ich z grubości pilnikami, aby w ten sposób nie dopuścić do przegrzania łożyska. Wykonanie takiego zabiegu zaleca się pozostawić specjaliście. Paznokcie należy nawilżać przy pomocy olejku migdałowego oraz jojoba.