ORTOPLASTYKA, ODCIĄŻENIA
Ortoza jest pomocniczym środkiem wykonywanym na indywidualne zamówienie pacjenta. Ma ona za zadanie wspomagać, podpierać oraz prostować części ciała (zazwyczaj palców), których funkcje z jakichś przyczyn uległy ograniczeniu. Rozróżniamy: fixatory, izolatory i prostowniki. Dzięki nim dochodzi do rozłozenia obciążenia stóp, co zmniejsza powstawanie urazów. Ortozy poprawiają także komfort chodzenia. Specjalista podolog dopasuje idealny rodzaj odpowiedni dla danej deformacji, tak aby odciążyć miejsce skoncentrowanego ucisku (palce, przodostopie) i zapobiec pogłębianiu się wady. Ortoza jest wykonana z kauczuku silikonowego – to substancja podobna do gumy, która ulega polimeryzacji. Jego głównymi zaletami są wytrzymałość i elastyczność.
Odciążenie jest środkiem o działaniu ograniczonym przez rodzaj materiału, które działa na zasadzie ochrony poprzez przejęcie obciążenia. Jego założenie jest niezbędne po usunięciu odcisku oraz brodawki. Można go również zastosować w celu ochrony na pękające pięty. Prawidłowo założone odciążenie przenosi ucisk na miejsca mniej wrażliwe.

WYSTĘPOWANIE
Ortozy są szczególnie polecane osobom z różnego rodzaju deformacjami stóp oraz palców. W takim przypadku dochodzi do zmiany prawidłowych punktów podparcia; głowy kości śródstopia opadają, a palce ustawiają się w pozycji młotkowatej lub szponiastej. Predysponują one do powstawania bolesnych odcisków na opuszkach palców, a samo ich usunięcie bez zastosowania ortozy nie rozwiąże problemu, gdyż opuszek cały czas będzie drażniony przez obuwie powodując odnawianie się zmiany. Kolejnym bardzo popularnym problemem ,w walce z którym świetnie sprawdzają się ortozy indywidualne jest Halux valgus. W tym przypadku ich głównym zadaniem jest oddzielenie przestrzeni interdygitalnych od siebie eliminując ryzyko powstawania odcisków i otarć.

PROFILAKTYKA
Kluczową kwestią jest tutaj nie dopuszczenie do powstania deformacji. W tym celu należy nosić wygodne buty, z szerokim przodem i na obcasie nie wyższym niż 3 cm. Jeżeli będzie on wyższy, cały ciężar przesuwać będzie się na przodostopie doprowadzając do przeciążenia tego obszaru. W kolejnym etapie będziemy mieć do czynienia z powstawaniem patologicznych zrogowaceń, a nawet i odcisków.
Inaczej wygląda sytuacja wówczas, gdy zmiany są wrodzone, co możemy wtedy zrobić, to nie pozwolić na dalszy rozwój deformacji.

ZALECENIA PODOLOGA
Aby ortozy spełniały swoje zadanie, należy nosić je w czasie, w którym mięśnie pracują, czyli w ciągu dnia – zakładanie ich na noc nie ma sensu, gdyż w tym czasie są one w stanie spoczynku.

PIELĘGNACJA DOMOWA
Okres żywotności ortozy to 3 lata (przy odpowiednim użytkowaniu może on sięgać nawet 6 lat). Należy pamiętać, aby nie wystawiać jej na działanie wysokich temperatur, na przykład kaloryfera. Ortoza nie może mieć również kontaktu z żrącymi substancjami, ani silnymi detergentami. Ważne jest także jej prawidłowe zakładanie, nigdy na siłę. Ortezę należy zdjąć przed pójściem spać.