PACJENT POWYLEWOWY
Wylew to potoczne określenie udaru krwotocznego. spowodowany jest pęknięciem tętnicy i wylewem krwi do otaczających tkanek. U osób z udarem krwotocznym mogą pojawiać się objawy zwiastujące w postaci bardzo silnych bólów głowy. Przyczyną wylewu krwi do mózgu bardzo często jest nadciśnienie tętnicze, które czasem nie daje wyraźnych objawów i jest bagatelizowane. Wylew często występuje u osób, które są zupełnie nieświadome swoich problemów z ciśnieniem. Jedną z najczęstszych przyczyn wylewu jest też działanie silnych emocji.
WYSTĘPOWANIE
Czynnikiem, który zwiększa ryzyko wylewu jest wadliwa budowa naczyń krwionośnych problemy z krzepnięciem krwi oraz przyjmowanie preparatów obniżających krzepnięcie krwi. Istotnym problemem jest także neuropatia sercowo-naczyniowa u cukrzyków, gdyż może ona skutkować nadciśnieniem w pozycji leżącej. Jako ważny czynnik potęgujący ryzyko wylewu są także przebyte infekcje, dlatego ważne jest zadbanie o swoją odporność. Możliwość wylewu zwiększa się również u osób palących i pijących nadmierne ilości alkoholu.
PROFILAKTYKA
W przypadku, gdy u osoby doszło do wylewu należy ją w jak najszybszym czasie poddać specjalistycznej opiece zdrowotnej. Czas reakcji jest najważniejszy i wpływa na skuteczność leczenia. Liczony jest on od wystąpienia pierwszych symptomów do wdrożenia leczenia.
Im szybciej zostanie podjęte odpowiednie postępowanie, tym większa szansa na mniejsze deficyty neurologiczne. Bardzo ważne jest także wdrożenie leczenia chorób najistotniejszych, będących przyczyną wylewów.
ZALECENIA PODOLOGA
Ponieważ skutkiem wylewu może być paraliż lub niesprawność ruchowa w związku z porażeniem mięśni, zaburzeniami chodu i koordynacji, konieczne staje się prowadzenie rehabilitacji. Jej celem jest przywrócenie prawidłowych funkcji utraconych wskutek wylewu. Pominięcie lub zrezygnowanie z rehabilitacji po wylewie może doprowadzić do powikłań np. zakrzepicy żylnej.
PIELĘGNACJA DOMOWA
W domu pacjent powinien zadbać o prawidłową dietę, by zmniejszyć objawy chorób jak nadciścienie, otyłość czy cukrzyca. Unikać nadmiernych ilości soli i cukru a zwiększyć zawartość warzyw w jadłospisie. Należało by również zmniejszyć lub odstawić palenie papierosów i picie alkoholu. Jeśli powodem wylewów są nadmierne negatywne emocje warto zastanowić się nad terapiami relaksacyjnymi.