Palce młotkowate u nóg


PALCE MŁOTKOWATE

Deformacja ta dotyczy najczęściej palców II-V. Palce u stóp zbudowane są z trzech paliczków, między którymi znajdują się stawy: międzypaliczkowy bliższy i międzypaliczkowy dalszy. Młotkowate palce u nóg powstają, gdy w stawie międzypaliczkowym bliższym dochodzi do zgięcia podeszwowego i przykurczu, natomiast w stawie międzypaliczkowym dalszym do przeprostu. Na zdeformowanych stawach pojawiają się odciski spowodowane ciągłym drażnieniem ze strony obuwia, a także ze względu na to, że palce opierają się na opuszku, w tym miejscu powstają zrogowacenia.

MŁOTKOWATE PALCE U NÓG – WYSTĘPOWANIE

Palce młotkowate – deformacja ta najczęściej dotyczy osób z greckim typem stopy, czyli kiedy drugi palec jest dłuższy od palucha. Przyczyniać się do nich może także hallux valgus poprzez rotację, która zachodzi w pierwszym promieniu stopy – odchyla się w stronę pozostałych palców, wymuszając ich nieprawidłowe ułożenie. Palce młotkowate są zazwyczaj spowodowane nieodpowiednio dopasowanymi butami. Zbyt małe obuwie sprawia, że palce „odpychają” się w stronę pięty, co ułatwia powstanie przykurczu. Nieprawidłowa motoryka chodu lub nierównomierny rozkład obciążenia na stopie również mogą być przyczyną deformacji, jaką są młotkowate palce u nóg. Niemniej jednak, aby znaleźć źródło problemów, należy udać się do specjalisty.PROFILAKTYKA MŁOTKOWATYCH PALCÓWBardzo ważne jest, aby obuwie było co najmniej 0,5 cm większe od najdłuższego palca stopy (zazwyczaj drugiego). W innym przypadku ten będzie cały czas uciskany, a to może przyczynić się do powstania odcisków i modzeli na opuszkach oraz stawie międzypaliczkowym, którego funkcja uległa ograniczeniu. Należy unikać noszenia butów na obcasach, a także wszystkich ciasnych modeli butów. Najlepszym wyborem będą te z szerokimi noskami.


ZALECENIA PODOLOGA

Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie ortezy w formie grzebyka, która oddzieli od siebie przestrzenie interdygitalne oraz uniesie palce do góry, „prostując” je. Należy też regularnie usuwać zrogowacenia z przeciążonych części stopy, a zwłaszcza opuszków palców. Oprócz tego osobom cierpiącym na schorzenie, jakim jest młotkowate palce u stóp specjalista może zalecić:

  • wykonywanie ćwiczeń mających na celu rozprostowywanie palców, np. podnoszenie lekkich przedmiotów z podłogi palcami,
  • używanie odpowiednich pasków, poduszek czy też wkładek mogących łagodzić objawy.


PIELĘGNACJA DOMOWA

Należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, będzie wtedy ona elastyczna i gładka, a zrogowacenia mniej widoczne. Można zdecydować się m.in. na kremy z mocznikiem czy inne preparaty o podobnym działaniu, które dostępne są zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Dzięki szerokiej dostępności omawianej grupy produktów nikt nie powinien mieć problemu z ich znalezieniem.