PALCE MŁOTKOWATE
Deformacja ta dotyczy najczęściej palców II-V. Palce u stóp zbudowane są z trzech paliczków, między którymi znajdują się stawy: międzypaliczkowy bliższy i międzypaliczkowy dalszy. W stawie międzypaliczkowym bliższym dochodzi do zgięcia podeszwowego i przykurczu, natomiast w stawie międzypaliczkowym dalszym do przeprostu. Na zdeformowanych stawach pojawiają się odciski spowodowane ciągłym drażnieniem ze strony obuwia, a także ze względu na to że palce opierają się na opuszku w tym miejscu powstają zrogowacienia.
WYSTĘPOWANIE
Deformacja ta najczęściej dotyczy osób z greckim typem stopy, czyli kiedy drugi palec jest dłuższy od palucha. Przyczyniać się do nich może także hallux valgus poprzez rotację, która zachodzi w pierwszym promieniu stopy – odchyla się w stronę pozostałych palców wymuszając ich nieprawidłowe ułożenie. Zbyt małe obuwie będzie sprawiało, że palce będą się „odpychać” w stronę pięty, co będzie ułatwiało powstanie przykurczu. Przyczyną może być też nieprawidłowa motoryka chodu lub nierównomierny rozkład obciążenia na stopie.
PROFILAKTYKA
Bardzo ważne jest aby obuwie zawsze dobierać do najdłuższego palca, w tym przypadku jest to zazwyczaj drugi palec, w innym przypadku palec będzie cały czas uciskany i spowoduje to powstawanie odcisków i modzeli na opuszkach oraz na stawie międzypaliczkowym, którego funkcja uległa ograniczeniu.
ZALECENIA PODOLOGA
Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie ortozy w formie grzebyka, która oddzieli od siebie przestrzenie interdygitalne oraz uniesie palce do góry „prostując” je. Należy też regularnie usuwać zrogowacenia z przeciążonych części stopy, a zwłaszcza opuszków palców.
PIELĘGNACJA DOMOWA
Należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, będzie wtedy ona elastyczna i gładka, a zrogowacenia będą mniej widoczne.