PALCE MŁOTKOWATE
Deformacja ta dotyczy najczęściej palców II-V. Palce u stóp zbudowane są z trzech paliczków, między którymi znajdują się stawy: międzypaliczkowy bliższy i międzypaliczkowy dalszy. Młotkowate palce u nóg powstają, gdy w stawie międzypaliczkowym bliższym dochodzi do zgięcia podeszwowego i przykurczu, natomiast w stawie międzypaliczkowym dalszym do przeprostu. Na zdeformowanych stawach pojawiają się odciski spowodowane ciągłym drażnieniem ze strony obuwia, a także ze względu na to, że palce opierają się na opuszku, w tym miejscu powstają zrogowacenia.
MŁOTKOWATE PALCE U NÓG – WYSTĘPOWANIE
Palce młotkowate – deformacja ta najczęściej dotyczy osób z greckim typem stopy, czyli kiedy drugi palec jest dłuższy od palucha. Przyczyniać się do nich może także hallux valgus poprzez rotację, która zachodzi w pierwszym promieniu stopy – odchyla się w stronę pozostałych palców, wymuszając ich nieprawidłowe ułożenie. Palce młotkowate są zazwyczaj spowodowane nieodpowiednio dopasowanymi butami. Zbyt małe obuwie sprawia, że palce „odpychają” się w stronę pięty, co ułatwia powstanie przykurczu. Nieprawidłowa motoryka chodu lub nierównomierny rozkład obciążenia na stopie również mogą być przyczyną deformacji, jaką są młotkowate palce u nóg. Niemniej jednak, aby znaleźć źródło problemów, należy udać się do specjalisty.
PROFILAKTYKA MŁOTKOWATYCH PALCÓW
Bardzo ważne jest, aby obuwie było co najmniej 0,5 cm większe od najdłuższego palca stopy (zazwyczaj drugiego). W innym przypadku ten będzie cały czas uciskany, a to może przyczynić się do powstania odcisków i modzeli na opuszkach oraz stawie międzypaliczkowym, którego funkcja uległa ograniczeniu. Należy unikać noszenia butów na obcasach, a także wszystkich ciasnych modeli butów. Najlepszym wyborem będą te z szerokimi noskami.
ZALECENIA PODOLOGA
Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie ortezy w formie grzebyka, która oddzieli od siebie przestrzenie interdygitalne oraz uniesie palce do góry, „prostując” je. Należy też regularnie usuwać zrogowacenia z przeciążonych części stopy, a zwłaszcza opuszków palców. Oprócz tego osobom cierpiącym na schorzenie, jakim jest młotkowate palce u stóp specjalista może zalecić:
- wykonywanie ćwiczeń mających na celu rozprostowywanie palców, np. podnoszenie lekkich przedmiotów z podłogi palcami,
- używanie odpowiednich pasków, poduszek czy też wkładek mogących łagodzić objawy.
PIELĘGNACJA DOMOWA
Należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, będzie wtedy ona elastyczna i gładka, a zrogowacenia mniej widoczne. Można zdecydować się m.in. na kremy z mocznikiem czy inne preparaty o podobnym działaniu, które dostępne są zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Dzięki szerokiej dostępności omawianej grupy produktów nikt nie powinien mieć problemu z ich znalezieniem.