Palce młotkowate u nóg


PALCE MŁOTKOWATE

Deformacja ta dotyczy najczęściej palców II-V. Palce u stóp zbudowane są z trzech paliczków, między którymi znajdują się stawy: międzypaliczkowy bliższy i międzypaliczkowy dalszy. Młotkowate palce u nóg powstają, gdy w stawie międzypaliczkowym bliższym dochodzi do zgięcia podeszwowego i przykurczu, natomiast w stawie międzypaliczkowym dalszym do przeprostu. Na zdeformowanych stawach pojawiają się odciski spowodowane ciągłym drażnieniem ze strony obuwia, a także ze względu na to, że palce opierają się na opuszku, w tym miejscu powstają zrogowacienia.

WYSTĘPOWANIE

Deformacja ta najczęściej dotyczy osób z greckim typem stopy, czyli kiedy drugi palec jest dłuższy od palucha. Przyczyniać się do nich może także hallux valgus poprzez rotację, która zachodzi w pierwszym promieniu stopy – odchyla się w stronę pozostałych palców, wymuszając ich nieprawidłowe ułożenie. Place młotkowate są zazwyczaj spowodowane nieodpowiednio dopasowanymi butami. Zbyt małe obuwie sprawia, że palce „odpychają” się w stronę pięty, co ułatwia powstanie przykurczu. Przyczyną może być też nieprawidłowa motoryka chodu lub nierównomierny rozkład obciążenia na stopie.

PROFILAKTYKA

Bardzo ważne jest, aby obuwie zawsze dobierać do najdłuższego palca, w tym przypadku jest to zazwyczaj drugi palec, w innym przypadku palec będzie cały czas uciskany i spowoduje to powstawanie odcisków i modzeli na opuszkach oraz na stawie międzypaliczkowym, którego funkcja uległa ograniczeniu.

ZALECENIA PODOLOGA

Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie ortozy w formie grzebyka, która oddzieli od siebie przestrzenie interdygitalne oraz uniesie palce do góry, „prostując” je. Należy też regularnie usuwać zrogowacenia z przeciążonych części stopy, a zwłaszcza opuszków palców.

PIELĘGNACJA DOMOWA

Należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, będzie wtedy ona elastyczna i gładka, a zrogowacenia będą mniej widoczne.