Podstawą pielęgnacji domowej jest regularne nawilżanie skóry, dzięki czemu stanie się ona gładka i elastyczna. Ważne jest aby nie trzeć jej samodzielnie tarkami lub pumeksem, może to spowodować jej przegrzanie. Skóra w obronie przed nadmierną temperaturą wytworzy grubą warstwę zrogowaciałych komórek, stanowiących barierę ochronną. Samodzielnie w domu możemy za to wykonać peeling, który usunie wierzchnią warstwę zrogowaceń.

W preparatach pielęgnacyjnych najlepiej szukać składników nawilżających oraz odżywczych, a będą to: witamina A i E, mocznik (jego stężenie nie może być wyższe niż 15% – działą on wówczas wysuszająco), pantenol, gliceryna oraz aloes.

Należy również zadbać o to, aby nie dopuścić do powstania deformacji w obrębie stóp. W związku z tym, obcas noszonego na co dzień obuwia nie powinien być wyższy niż 3 cm. Buty powinny mieć szeroki przód i być  wykonane z naturalnych tworzyw, które pozwolą stopom oddychać. Najlepiej sprawdzą się tu skarpetki wykonane z przewiewnych materiałów, w których stopa nie będzie się pocić. Jeżeli borykamy się z problemem nadpotliwości, pomocne może się okazać wykonanie kąpieli stóp z dodatkiem octu lub szałwii.