PŁASKOSTOPIE
Deformacja ta polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku łuku podłużnego stopy. Prawidłowo zbudowana stopa nie dotyka całą swoja powierzchnią do podłoża tylko I GKŚ, V GKŚ oraz guzem piętowym. W przypadku deformacji stóp dochodzi do zmiany obciążenia, co objawia się nadmiernym rogowaceniem w miejscach, które nie są anatomicznie przystosowane do kontaktu z podłożem. Rozróżniamy dwa rodzaje płaskostopia. Pierwszy z nich to poprzeczne, polegające na obniżeniu łuku poprzecznego stopy. W jego przebiegu kości śródstopia rozeszły się i uległy obniżeniu przez co stopa poszerza się w obrębie śródstopia. Drugim typem płaskostopia jest podłużne, gdzie mamy do czynienia z obniżeniem łuku podłużnego stopy w taki sposób, że cała powierzchnia zaczyna dotykać do podłoża.
WYSTĘPOWANIE
Główną przyczyną płaskostopia jest słabość mięśnia piszczelowego tylnego oraz więzadeł odpowiedzialnych za prawidłowe podtrzymanie struktur w obrębie stopy. U dzieci do około 5 roku życia płaskostopie jest fizjologiczne i spowodowane tym, że w stopie występuje podsciółka tłuszczowa i nie do końca zostały jeszcze wykształcone jej łuki. W okresie dojrzewania możemy się z kolei spotkać z płaskostopiem pozornym, które jest spowodowane dysproporcją pomiędzy wzrostem a wagą. Inne przyczyny tej deformacji to: stojący tryb życia, noszenie niewłaściwego obuwia, zwłaszcza na obcasie oraz nadwaga.
PROFILAKTYKA
Aby nie dopuścić do rozwoju płaskostopia należy nosić wygodne obuwie na obcasie nie wyższym niż 3 cm – gdy jest on wyższy, cały ciężar kumuluje się na śródstopiu, powodując opadnięcie KŚ, prowadząc do płaskostopia poprzecznego. Możemy mieć tu również do czynienia z nadmiernym rogowaceniem będącym reakcją obronną przed nadmiernym uciskiem miejsca, które nie jest do tego przystosowane.
ZALECENIA PODOLOGA
Jeżeli płaskostopie jest wrodzone, nie ma możliwości jego cofnięcia. W przypadku nabytego, pomocne może okazać się odpowiednio dobrane obuwie i indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne majace za zadanie, odciążać stopę. Warto również wykonać zabieg usunięcia hiperkeratoz, które w tej deformacji występują głównie na śródstopiu, co może powodować dyskomfort w trakcie chodzenia.
PIELĘGNACJA DOMOWA
Płaskostopie wynika niekiedy z nadwagi, w związku z czym warto zadbać o prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Unikać powinno się długotrwałego stania, zwłaszcza na twardych powierzchniach.