Obcinanie paznokci przez podologa

PROFESJONALNY ZABIEG PODOLOGICZNY

Podstawowy zabieg podologiczny wymaga umiejętności oraz wiedzy z prawidłowego skracania płytki paznokciowej. Jej naturalny kształt uzależniony jest od kształtu paliczka dalszego każdego z palców. Dobierając frezy, niezbędne będzie uwzględnienie grubości oraz kształtu paznokcia, a także jego defektów. Dokładne oczyszczenie wałów paznokciowych jest tu bardzo istotne – pozostawienie w nich zrogowaciałych komórek i zanieczyszczeń może przyczynić się do powstania w tym miejscu odcisku, spowodowanego uciskiem. Po opracowaniu płytki paznokciowej przystępujemy do usunięcia zrogowaceń z podeszwowej części stopy. Zabieg podologiczny odbywa się manualnie przy użyciu skalpela lub jeżeli skóra jest bardzo cienka, lub jeśli tego nie wymaga, wyłącznie przy użyciu frezarki podologicznej. Na zakończenie podstawowego zabiegu podologicznego nakładamy na stopy odpowiedni preparat nawilżający. Bardzo dobrze jest przy tym wykonać masaż stóp, który rozluźni mięśnie oraz poprawi ukrwienie, dzięki czemu składniki zawarte w preparacie będą się w stanie lepiej wchłonąć.

Zabiegi podologiczne — występowanie

Podstawowy zabieg podologiczny może zostać wykonany u każdego pacjenta bez względu na wiek i płeć. W szczególności jest on polecany osobom z zaburzonym procesem rogowacenia, kiedy czas przejścia keratynocytów z warstwy podstawnej naskórka do warstwy rogowej jest znacznie skrócony — normalnie trwa on około 28 dni, a w takim przypadku może wynosić zaledwie kilka dni. Hiperkeratozy powstają na skutek procesu inicjowanego czynnikami pochodzenia zewnętrznego: mechanicznego, termicznego i chemicznego. Powodem powstawania zrogowaceń jest odległe położenie organizmu od jego centrum, nadmiar lub brak higieny, warunki zawodowe, genetyka, deformacje stóp i palców czy obecność ciał obcych. Podstawowy zabieg podologiczny cieszy się dużą popularnością wśród osób z problematycznymi paznokciami z przerośniętą płytką czy łożyskiem, a także dystroficznymi, grzybiczymi, szponowatymi oraz starczymi.

Profilaktyka w przypadku zabiegów podologicznych

Aby spowolnić proces powstawania hiperkeratoz, niezbędne będzie wyeliminowanie czynników prowokujących, które określane są mianem „stresu”. W tym celu stosuje się profesjonalne zabiegi podologiczne. Rozróżnić można stres mechaniczny – ucisk (z powodu deformacji czy źle dobranego obuwia), tarcie (tarki), skaleczenie; stres termiczny – bardzo wysoka (oparzenia) lub niska temperatura (odmrożenia); stres chemiczny – kwasy, ługi, substancje żrące. Stres powoduje zwiększenie produkcji kolagenu w warstwie podstawnej naskórka z równoczesnym zagęszczeniem korneocytów w warstwie rogowej.

Zalecenia dotyczące zabiegów podologicznych

Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że zabieg podologiczny powinien być powtarzany co 6-8 tygodni, w zależności od tempa, w jakim odnawia się naskórek. Niezbędne będzie również noszenie butów w odpowiednim rozmiarze, które nie będą uciskać i powodować drażnienia mechanicznego. Jeżeli mamy do czynienia z deformacjami na palcach dobrym sposobem będzie wykonanie ortozy indywidualnej, która odseparuje od siebie przestrzenie interdigitalne i wyeliminuje tarcie „palec o palec”. Jeśli chodzi o deformacje stóp zaleca się wykonanie wkładek ortopedycznych, które odciążą stopę w miejscu, które tego wymaga, a tym samym wyeliminują pataologiczne jej rogowacenie. Nie należy usuwać hiperkeratoz zbyt głęboko, ponieważ takie działania inicjują stres mechaniczny spowodowany nieumiejętnym naruszeniem granicy naskórek-skóra właściwa.

Zabiegi podologiczne — pielęgnacja domowa

Pacjentom zaleca się stosowanie „właściwej” pielęgnacji stóp, tj. zrezygnowanie z tarcia naskórka pumeksem, jako że spowodować może on otwarcie się łusek, a w konsekwencji utratę optymalnego nawilżenia. Warto zadbać o nawilżanie skóry przy użyciu preparatów z mocznikiem- w odpowiednim stężeniu, kwasem salicylowym, pantenolem, alantoiną oraz witaminą E.