Protetyka paznokci jako sposób na rekonstrukcję paznokci u stóp
Protetyka jest dziedziną obejmującą wykonywanie protez, czyli elementów z tworzyw sztucznych, których zadaniem jest zastąpienie określonego narządu w części lub całości. W podologii stosuje się protezę paznokcia wykonywaną dzięki rekonstrukcji płytki paznokciowej. Pozwala ona dobrać najlepsze możliwe rozwiązanie dla danego przypadku, które uwzględnia zarówno kwestie zdrowotne, jak i komfort osoby potrzebującej zabiegu. Rekonstrukcja płytki paznokciowej pozwala przywrócić jej estetyczny wygląd. Warto pamiętać, że ubytki należy konsultować z podologiem.
Jakie czynniki brane są pod uwagę przy tworzeniu protezy paznokcia?
Bezwzględnymi kryteriami wykluczającymi rekonstrukcję płytki paznokciowej są: choroba tętnic obwodowych, neuropatia cukrzycowa, zmiany barwnikowe łożyska oraz alergie na komponenty tworzywa, z którego powstaje sztuczna płytka. Dobrana na podstawie rekonstrukcji paznokci proteza będzie uwzględniać kształt paliczka dalszego, zarys łożyska, aktywność fizyczną pacjenta oraz skłonność do nadpotliwości (ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej lub infekcji Pseudomonas aeruginosa).
Czas użytkowania protezy
Maksymalny okres użytkowania sztucznego paznokcia wynosi od 6 do 8 tygodni. Po tym okresie płytka powinna zostać oczyszczona. Niezbędne będzie również wykonanie nowej rekonstrukcji paznokcia. Do tego celu stosuje się kilka różnych metod. Podczas wykonywania protezy istotne jest, by zastępcza płytka spełniała estetyczne oczekiwania pacjenta i nie wywoływała kompleksów na czas jej użytkowania. Rekonstrukcja paznokci u nóg nie jest skomplikowana, niemniej jednak musi zostać wykonana przez specjalistę.
Do najpowszechniejszych technik rekonstrukcji/wzmocnienia płytki zaliczamy:
1. Żywice polimerowe utwardzane promieniami UVMetoda polega na utwardzeniu w lampie 1-fazowego żelu polimeryzacyjnego. Swoje początki miała ona w technikach dentystycznych rozwijających się w latach 80. Wtedy również dużą popularnością cieszyły się sztuczne paznokcie. Podczas gdy w modelowaniu i estetycznej stylizacji paznokci stosowane są żele UV o twardej, błyszczącej konsystencji końcowej, podolodzy posługują się żelami 1-fazowymi, które osiągają konsystencję elastyczniejszą imitującą pracę naturalnej płytki.
Żele znajdujące zastosowanie w rekonstrukcji paznokci u nóg występują w kilku kolorach i mogą być ze sobą mieszane w celu uzyskania zabarwienia optymalnie zbliżonego do paznokcia naturalnego. Protetyka paznokci zakłada wykorzystanie 2 – 3 warstw tworzywa. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie primera oraz żelu, które dodatkowo zawierają substancje przeciwgrzybicze, np. mikrosrebro czy pirokton olaminy. Zabieg rekonstrukcji paznokcia przy ich użyciu ma na celu zabezpieczenie przed wtórnymi infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. Żel ma tę właściwość, że odlepia się od powierzchni prawidłowo przygotowanego łożyska. Fakt ten jest gwarancją wzrostu dla nowego paznokcia – nie przytrzymuje on bowiem młodej, delikatnej płytki.
2. Wzmacnianie paznokcia lakierem akrylowymWskazania: łamliwe, kruche, cienkie i niestabilne paznokcie w towarzystwie drastycznie suchej lub potliwej skóry stóp. Wzmacnianie takiej płytki poprzez malowanie wyrównującymi powierzchnię lakierami ma charakter terapeutyczny zapobiegający rozwojowi defektów/zmian chorobowych (profilaktyka mikrouszkodzeń, tj. rozdwajania i pękania).
3. NagelmasseJest to samoutwardzalny elastyczny żel z dodatkiem żywic stosowany najczęściej razem z kopoliną lub innym cienkim materiałem bawełnianym, uprzednio przyciętym dokładnie do wielkości paznokcia. Na oszlifowaną i oczyszczoną płytkę nakłada się warstwę masy, a na niej umieszcza kawałek kopoliny dociskając ją do tworzywa. Po krótkim etapie zasychania czynność jest powtarzana dwukrotnie tak, aby wyrównać poziom paznokcia zdrowego. Nagelmasse znajduje również zastosowanie w trakcie zabiegów na mocno uszkodzonych płytkach z onychorrhexis i onychoschisis.
4. Akrylany polimeroweTa technika jest stosunkowo przyjazna w wykonaniu i nieinwazyjna. Elastyczność protezy akrylowej, imitującej naturalne ruchy płytki paznokcia, jest nieporównywalnie mniejsza od metody 1-fazowego żelu.