STOPA KOŚLAWA
Jest to bardzo powszechna wada wśród dzieci. Na pewnym etapie rozwoju człowieka koślawość jest fizjologiczna, jednak po ukończeniu określonego wieku staje się już dolegliwością. Dzieci podczas nauki chodzenia stawiają stopy koślawo aby utrzymać równowagę w rozkroku. Ich układ mięśniowy jest jeszcze słaby, a co za tym idzie – dochodzi do wykrzywiania się stóp. Wewnętrzny łuk podłużny stopy zostaje spłaszczony. Stopa koślawa jest przyczyną koślawości kolan; pojawiać mogą się tu również zmiany w stawie biodrowym i kręgosłupie lędźwiowym. Poprzez nieprawidłowe ustawienie stopy dochodzi do zachwiana równowagi, a to z kolei zaburza statykę w całym organizmie. Kość skokowa zsuwa się z kości piętowej i zostaje zrotowana oraz przesunięta w widełkach. Rotacja powtarza się w podudziu i stawach kolanowych. Przy tej deformacji dochodzi do powstania halluxs valgus. Rogowacenie występuje po wewnętrznej stronie pięty.
WYSTĘPOWANIE
Stopy koślawe mogą być następstwem nieprawidłowej budowy miednicy lub kolan. Stosowanie chodzików powoduje, że dziecko przyjmuje postawę dwunożną bez gotowości układu mięśniowego, który jest jeszcze słaby, do pionowej postawy, czego wynikiem jest koślawe ustawienie stóp.
PROFILAKTYKA
Dziecko powinno nosić obuwie, które nie będzie blokowało stawu skokowego. Do niedawna uważano, że koślawość powinno się leczyć w miejscu jej występowania, czyli w stawie skokowym, w związku z tym usztywniano ten obszar. Dziś wiadomo, że da to odwrotny skutek, jako, że przyczyną wykoślawienia jest nieprawidłowy ruch trójpłaszczyznowy stawu skokowego dolnego. Należy więc przeciwdziałać jej od strony podeszwowej.
ZALECENIA PODOLOGA
Zaleca się stosowanie wkładek korygujących, które stabilizują ustawienie kości piętowej bez biernego podparcia wewnętrznego brzegu stopy. Dobre efekty daje także plastrowanie dynamiczne taśmami, które mają taką samą elastyczność, jak mięśnie człowieka.
PIELĘGNACJA DOMOWA
Rehabilitacja, która uwzględni ćwiczenia wzmacniające struktury odpowiedzialne za poprawną stabilizację oraz ruchomość kończyn. Wygodne buty z elastyczną podeszwą, które dają swobodę w stawie skokowym.