opadająca stopa leczenie


CZYM JEST OPADAJĄCA STOPA I JAK WYGLĄDA LECZENIE?

Stopa opadająca to deformacja polegająca na porażeniu nerwu strzałkowego, który unerwia mięsień łydkowy przedni. Jego uszkodzenie powoduje opadanie stopy. Fizjologicznie chodzimy od pięty do palców, natomiast w przypadku tej deformacji przetaczamy stopą od palców do pięty, jest to tzw. chód bociani. Podczas poruszania się podnosimy kolano wyżej, przez co dochodzi do zmian przeciążeniowych w tym obrębie. Dopiero po zdiagnozowaniu przez specjalistę dolegliwości, jaką jest opadająca stopa, można rozpocząć leczenie. Warto jednak podkreślić, że objawy w tym przypadku są charakterystyczne, więc podolog nie powinien mieć żadnych trudności z identyfikacją źródła bólu. Jeśli chodzi o opadającą stopę, leczenie jest wieloetapowe. Wyeliminowanie przyczyny będzie jednak najważniejsze.

WYSTĘPOWANIE OPADAJĄCEJ STOPY

Przyczyną stopy opadającej najczęściej jest porażenie nerwu strzałkowego. Występuje ona również po przebytych udarach, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i różnego rodzaju urazach.

PROFILAKTYKA

Zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie. W przypadku schorzenia, jakim jest opadająca stopa, leczenie polega głównie na wyeliminowaniu przyczyny uszkodzenia nerwu. Dopiero potem konieczna będzie rehabilitacja, a także cykliczne wizyty u specjalistów.

ZALECENIA PODOLOGA

Należy regularnie odwiedzać gabinet podologiczny w celu usunięcia zrogowaceń z podeszwowej części stopy.