Stopa reumatoidalna
Mianem stopy reumatoidalnej określa się zespół patologicznych objawów dotyczących stopy w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. W początkowym stadium objawem choroby jest zmęczenie, stan podgorączkowy, bóle mięśni i stawów. Następnie stawy ulegają zapaleniu (najczęściej małe, na przykład palców), zaczynają boleć i są sztywne oraz obrzęknięte. W ich otoczeniu mogą pojawić się guzki reumatoidalne. Choroba w większości przypadków obejmuje symetrycznie obie strony stawów, w przypadku nóg – obie stopy na raz.
Zapalenie stawu stopy — występowanie
Do charakterystycznych zniekształceń występujących w obrębie stopy, możemy zaliczyć płaskostopie, paluchy koślawe, palce młoteczkowe oraz palce jeździeckie. Deformacje towarzyszące zapaleniu stawu stopy powodują ból i duży problem z prawidłowym przetaczaniem stóp. Na stronie podeszwowej stopy widoczne są zmiany skórne w postaci modzeli, a czasem również odcisków. Zauważalny jest zanik tkanki miękkiej oraz opuchnięcie w okolicy stawu skokowego i stawów śródstopno-paliczkowych, co w znacznym stopniu ogranicza ruchomość stopy.
Profilaktyka w przypadku zapalenia stawu stopy
W profilaktyce dolegliwości związanych ze stopami reumatoidalnymi należy dbać o prawidłowe odżywianie, utrzymywanie prawidłowej wagi, regularny ruch i ćwiczenia rozciągające nogi. Przy zapaleniu stawu stopy unikaj przemrażania kończyn, gdyż może to zwiększać ryzyko zapaleń. Unikaj ciężkiej pracy fizycznej, aby nie dopuścić do przeciążania stawów. Nieodzownym elementem profilaktyki jest też masaż stóp, który zapobiegnie porannej sztywności i polepszy ruchomość stawów.
Zapalenie stawu stopy — zalecenia podologa
Reumatoidalne zapalenie stawów stopy jest chorobą nieuleczalną, jednak stosując się do zaleceń, można znacząco spowolnić proces rozwoju choroby. Przy zaawansowanych zmianach w budowie stóp warto zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne. Korekcja z ich pomocą ma na celu odciążenie miejsc, które są nadmiernie przeciążone przez deformacje oraz rozluźnienie rozcięgien podeszwowych, które przy stopie reumatoidalnej są na ogół przykurczone. Jeśli palce stopy są bardzo zdeformowane zaleca się noszenie ortoz. Obuwie powinno być wykonane z miękkiej skóry, która nie będzie powodowała otarć. Musi być ono również odpowiednio szerokie, o stosownej głębokości i tęgości. Dodatkowo zaleca się systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym.
Zapalenie stawu stopy — pielęgnacja domowa
W okresie nasilenia przykrych dolegliwości, kluczową rolę odgrywa stosowanie środków i zabiegów przeciwbólowych, takich, jak jonoforeza razem z lekami przeciwzapalnymi. Stawy objęte stanem zapalnym należy oszczędzać, lecz nie wolno pozbawiać ich ruchu. Zapalenie stawu stopy zmniejsza ich ruchomość i wydzielanie płynu stawowego, a mięśnie ulegają osłabieniu. W okresie remisji, główną rolę odgrywać będą odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne minimalizujące negatywne skutki choroby. Mogą to być ćwiczenia w odciążeniu i z obciążeniem, w zależności od skali problemu.