stopa szpotawa

SZPOTAWOŚĆ STAWU SKOKOWEGO

Deformacja ta polega na zniekształceniu stawu skokowego i struktur w obrębie śródstopia. Stopa szpotawa charakteryzuje się szpotawym ustawieniem stępu, supinacją, przywiedzeniem przodostopia oraz zgięciem podeszwowym. Na skutek przykurczu ścięgna Achillesa pięta jest uniesiona do góry przy jednoczesnym skierowaniu palców do dołu. W zniekształceniu, jakim jest szpotawa stopa, łydki wydają się bardzo smukłe. Im cięższa jest wada tym stopa drobniejsza. Deformacja częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. W przypadku przypadłości takiej jak szpotawa stopa, leczenie to długotrwały proces przyjmujący formę specjalistycznych ćwiczeń. Zalecane jest także wykonywanie masaży rozluźniających.


STOPA SZPOTAWA — WYSTĘPOWANIE

Omawiane schorzenie jest jedną z najczęstszych wad rozwojowych jeśli chodzi narządy ruchu. Stopa szpotawa to wada wrodzona. Jej przyczyny to m.in. mózgowe porażenie dziecięce, porażenia rdzenia kręgowego, zażywanie ecstasy w ciąży i palenie papierosów. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia wady, jaką jest szpotawa stopa, może być również przyjmowanie silnych leków, które mogą wpłynąć na rozwój płodu. Leczenie tej deformacji stóp polega głównie na fizjoterapii.


STOPA SZPOTAWA — LECZENIE

Proces leczenia szpotawości stawu skokowego u osób dorosłych powinien rozpocząć się w momencie rozpoznania problemu. Zwiększa to skuteczność procesu leczniczego i wpływa na czas trwania kuracji. W przypadku dolegliwości takich jak stopa szpotawa, leczenie przybiera formę fizjoterapii. Ćwiczenia powinny koncentrować się na rozwoju mięśni stopy, które są odpowiedzialne za prawidłowy kształt łuków. Każdy, kto cierpi na szpotawość stopy, może przyjąć jako formę leczenia tzw. metodę Ponsetiego. Polega na wykonywaniu specjalistycznych ćwiczeń redresyjnych, przy czym należy powtarzać je kilka razy dziennie.


STOPA SZPOTAWA — PIELĘGNACJA DOMOWA

W przypadku fizjoterapii warto rozeznać się z tym, jakie ćwiczenia zalecane są w przypadku szpotawości stawu skokowego. Terapia może odbywać się w domowych warunkach, jednak ćwiczenia powinny być wybierane w konsultacji z fizjoterapeutą. Należy skoncentrować się m.in. na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie, gipsowaniu, łamaniu. Osoby borykające się ze stopą szpotawą, powinny mieć na uwadze to, że istotne jest nie tylko leczenie, ale również specjalnie dobrane obuwie. Należy je stosować wraz z dopasowanymi wcześniej szynami.