TAPING PODOLOGICZNY
Taping podologiczny to metoda polegająca na oklejaniu stopy, stawu skokowego i łydki w celu ich ochrony, wzmocnienia, odciążenia i zniesienia bólu.  Tape jest plastrem o specjalnej strukturze, elastyczności i rozciągliwości. Taping polega na takim plastrowaniu elementu układu ruchu, aby osiągnąć wzmocnienie mięśni przy jednoczesnym odciążeniu stawów.
W ten sposób można uzyskać bezpośrednie oddziaływanie na organy ruchu, ale bez ograniczania ich ruchomości.

WYSTĘPOWANIE
Taping podologiczny znajduje zastosowanie w  leczeniu mięśni, ścięgien i więzadeł oraz w przywracaniu elastyczności stawów. Metoda plastrowania często stosowana u osób aktywnych fizycznie np. biegaczy, sportowów. Odpowiednio naklejony plaster przynosi szybką ulgę i redukuje ból lub zapobiega urazom podczas treningu.  Naklejony na skórę plaster wywołuje na niej zjawisko fali, której siła zależy od miejsca i sposobu jego przylepienia. Pod wpływem fal dochodzi do poprawy ukrwienia i lepszego przepływu limfy. Jest to bardzo korzystne dla osób zmagających się z obrzękami. Ponad to, przy zastosowaniu tapingu wyrównuje się napięcie mięśniowe i następuje przywrócenie funkcjonalności, dzięki temu można natychmiast podjąć aktywność.

PROFILAKTYKA
Taping podologiczny ma zastosowanie w profilaktyce halluksów, palców młotkowatych, palców krogulczych, palców jeździeckich,  metatarsalgii, koślawości wewnętrznej. Nadaje się do leczenia i profilaktyki stanów zapalnych rozcięgna podeszwowego i przyczepu ścięgna Achillesa. Posiada idealne zastosowanie w przypadku obrzęków stóp i zastojów limfatycznych oraz osłabieniu prawidłowego napięcia mięśni. Ma korzystny wpływ w przebiegu schorzeń reumatoidalnych i następstwach SM (stwardnienie rozsiane).

ZALECENIA PODOLOGA
Plastrów nie należy naklejać w przypadku stanów zapalnych i chorób infekcyjnych skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), na otwarte rany i podrażnienia skóry. Tapingu nie należy stosować w przypadku zmian nowotworowych, zakrzepicy żył,  cukrzycy i choroby nerek.
W takich sytuacjach może pomóc jedynie leczenie farmakologiczne. U alergików może wystąpić odczyn alergiczny skóry na kontakt z taśmą (substancją klejącą). W gabinecie, przed zabiegiem plastrowania, należy powiadomić o istniejących chorobach.  

PIELĘGNACJA DOMOWA
Plastry stosowane do zabiegów tapingu podologicznego charakteryzują się odpornością na wodę i przepuszczalnością powietrza, dzięki temu nie istnieje ryzyko powstania infekcji skóry w obklejonych miejscach. Można je bez problemu nosić od kilku dni (nie zmieniając plastrów) do kilku tygodni (zmieniając plastry).