WKŁADKI DLA DZIECI
Stopy są fundamentem całego ciała, dlatego trzeba o nie dbać od najmłodszych lat. Wady stóp to powszechnie występujący problem przyczyniający się do zaburzeń całej postawy. U dzieci kształtują się do ok 6-7 roku życia. Już od tego czasu należy zadbać o ich prawidłową postawę m. in. przez stosowanie indywidualnych wkładek korygujących.
Wkładki, które wykonujemy jest to wysokojakościowy pomocniczy środek medyczny dopasowywany ręcznie przez specjalistów podologów do indywidualnych potrzeb dziecka. Zapewniają dziecku prawidłową postawę oraz korygują powstałe deformacje. Stabilizują cały układ ruchu. Głównym ich celem jest prawidłowe ustawienie pięty, co umożliwia utrzymanie prostej sylwetki. Jej przesunięcie może powodować wiele problemów zdrowotnych.
Materiał z których wykonane są wkładki zostały dokładnie przebadane, nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Wkładki mogą być przekładane z jednych butów do drugich, pasują do większości z nich.
WYSTĘPOWANIE
Głównym celem noszenia wkładek indywidualnych przez dzieci jest prawidłowe ustawienie kości piętowej, które umożliwia utrzymanie prostej sylwetki. Jej przesunięcie do środka, czyli koślawość stopy może spowodować wiele problemów zdrowotnych.
Polecane są dzieciom z wadami postawy, deformacjami stóp, a także bioder. Zalecane się noszenie wkładek indywidualnych w celu profilaktycznym. Aparat kostny, więzadłowo – mięśniowy stóp przybiera swoją ostateczną formę w wieku 12 – 14 lat. Do tego czasu należy zadbać szczególnie o ich prawidłowy rozwój.
PROFILAKTYKA
W okresie niemowlęcym dzieci mają szpotawe ustawienie kolan co jest naturalnym procesem fizjologicznym, który kształtuje się w fazie rozwoju, w wyniku uformowania się aparatu kostno – stawowego oraz mięśniowego. Tak samo jest w przypadku sklepienie podłużnego stopy, które z czasem również się wykształci. U dzieci płaskostopie jest związane z tym, że występują w stopie poduszeczki tłuszczowe, które nie występują w stopie u dorosłych. Tak samo jest w przypadku sklepienie podłużnego stopy, które z czasem również się wykształci. W momencie ukończenia ok 6 roku życia tkanka chrzęstna twardnieje w tkankę kostną, zaś tkanka tłuszczowa wypełniająca sklepienie podłużne jest już niewidoczna, a aparat więzadłowo – mięśniowy powinien być na tyle wykształcony, aby zapewnić prawidłowe podparcie stóp. Na tym etapie wszelkie deformacje powinny być korygowane za pomocą wkładek wykonanych indywidualnie.
ZALECENIA PODOLOGA
Po wykonaniu wkładek indywidualnych zaleca się ich kontrolę po 6- 8 tygodniach. Wkładek do butów dziecięcych nie zaleca się dobierać samodzielnie, ponieważ przygodnie dobrane elementy korygujące mogą być przyczyną pogłębiania się deformacji. Wszelkie wątpliwości dotyczące aparatu ruchu dzieci powinny być konsultowane ze specjalistą podologiem. W ramach działań leczniczych specjalista przeprowadzi kompleksową diagnozę oraz wykona indywidualną, odpowiednią do problemu wkładkę.
PIELĘGNACJA DOMOWA
Wkładki skonstruowane są z różnorodnych materiałów. Ich żywotność zależy od sposobu i intensywności użytkowania. . Dla podtrzymania działania terapeutycznego zaleca się wykonanie nowych wkładek po upływie roku czasu.