Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada na całym świecie, w dniu urodzin Sir Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem odkrył insulinę.

Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na dedykowanym temacie.  W tym roku przedmiotem specjalnej uwagi jest temat „Rodzina i Cukrzyca”.

W tym ważnym dniu stowarzyszenia, lekarze i osoby z całego świata łączą się, aby świętować ten dzień. Obejmują szereg działań i wydarzeń, w tym: spotkania i wykłady w celu rozpowszechniania informacji publicznej, imprezy sportowe dla dorosłych i dzieci, kampanie, wystawy, konferencje oraz wiele innych.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa wpływu cukrzycy na rodzinę, wsparcie dla osób dotkniętych chorobą a także promowaniu roli rodziny w opiece, zapobieganiu i edukacji.

„Cukrzyca jest chorobą, w której organizm nie produkuje lub niewłaściwie wykorzystuje insulinę. Insulina jest hormonem, który jest potrzebny do konwersji cukru, skrobi i innego pożywienia w energię potrzebną do codziennego życia. Przyczyną cukrzycy jest nadal tajemnicą, chociaż zarówno genetyka i czynniki środowiskowe, takie jak otyłość i brak ruchu, wydają się odgrywać gówna rolę.”

Światowy dzień cukrzycy przypomina, że liczba przypadków chorych na cukrzycę wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Wśród 10 faktów o cukrzycy, WHO wskazuje dane, że około 347 milionów ludzi na świecie choruję na cukrzycę. Na cukrzycę może zachorować każdy ludzie młodsi, starsi, niezależnie od rasy czy rejonu świata.

Cukrzyca była odpowiedzialna za cztery miliony zgonów w roku 2017 i z roku na rok ciągle rośnie !

Jedna na dwie osoby obecnie żyjące z cukrzycą nie jest świadoma swojej choroby. Proste działania mogą zmniejszyć ryzyko. Brak świadomości na temat cukrzycy oznacza, że wykrycie znaków ostrzegawczych stanowi problem wpływający na przekrój społeczeństwa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do powikłań zmieniając nasze życie m.in. ślepota, amputacja, niewydolność nerek, zawał serca czy udar.