Terapia manualna stóp

Masaż rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krążenie ulega poprawie, a krew staje się bardziej natlenowana. Cenne składniki odżywcze są wówczas efektywniej dostarczane do poszczególnych narządów, spada tętno i ciśnienie, a co za tym idzie całe ciało oraz umysł stają się zrelaksowane.

Masaż wpływa pozytywnie na złuszczanie warstwy rogowej, eliminując nadmiar martwego naskórka. Jego fizyczne działanie obejmuje także układ chłonny, przez który wydalane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii, stąd jest on szczególnie polecany przy obrzękach kończyn dolnych. Podobnie jak masaż głowy i ciała, również ten obejmujący stopy zyskał na popularności, a to ze względu na jego dużą skuteczność mimo działania na ograniczonym obszarze.

Masaż ma tutaj głównie na celu relaksację i uspokojenie, a także poprawę krążenia. Najczęściej wykonuje się jego wersję klasyczną, refleksologię, chiropkaktykę oraz masaż meridianowy. Jako, że tego typu zabiegi mają dobroczynny wpływ na strukturę mięśni – rozciągając i rozluźniając je, pomagają odzyskać ich giętkość. Likwidują bóle mięśni, usprawniając tym samym przetaczanie stóp. Regularne masaże pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowego wygięcia łuków stopy i wzmacniają osłabione, zwiotczałe mięśnie, które doprowadziły do deformacji stóp. Można je wykonywać z zastosowaniem olejków eterycznych. Po masażu należy poleżeć na łóżku przez kilka do kilkunastu minut.

Przeczytaj, jak terapie manualne wpływają na Twój organizm: