Zdrowy układ krążenia to warunek zdrowego funkcjonowania całego organizmu.
Masaż rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krążenie ulega poprawie, a krew staje się bardziej natlenowana. Cenne składniki odżywcze są wówczas efektywniej dostarczane do poszczególnych narządów, spada tętno i ciśnienie, a co za tym idzie całe ciało oraz umysł stają się zrelaksowane.
Masaż stymuluje działanie gruczołów łojowych i potowych, co sprawia, że skóra staje się nawilżona i oczyszczona.
Masaż wpływa pozytywnie na złuszczanie warstwy rogowej, eliminując nadmiar martwego naskórka. Jego fizyczne działanie obejmuje także układ chłonny, przez który wydalane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii, stąd jest on szczególnie polecany przy obrzękach kończyn dolnych. Podobnie jak masaż głowy i ciała, również ten obejmujący stopy zyskał na popularności, a to ze względu na jego dużą skuteczność mimo działania na ograniczonym obszarze.
Stopy są bardzo wrażliwe i dobrze reagują na dotyk: na obu z nich znajduje się ponad 14 tys. zakończeń nerwowych.
Masaż ma tutaj głównie na celu relaksację i uspokojenie, a także poprawę krążenia. Najczęściej wykonuje się jego wersję klasyczną, refleksologię, chiropkaktykę oraz masaż meridianowy. Jako, że tego typu zabiegi mają dobroczynny wpływ na strukturę mięśni – rozciągając i rozluźniając je, pomagają odzyskać ich giętkość. Likwidują bóle mięśni, usprawniając tym samym przetaczanie stóp. Regularne masaże pozytywnie wpływają na utrzymanie prawidłowego wygięcia łuków stopy i wzmacniają osłabione, zwiotczałe mięśnie, które doprowadziły do deformacji stóp. Można je wykonywać z zastosowaniem olejków eterycznych. Po masażu należy poleżeć na łóżku przez kilka do kilkunastu minut.