Choroba płytki paznokcia

Schorzenia płytki paznokciowej

Zaburzeń mogących wpływać na komfort poruszania się, a także wygląd płytki paznokci można wymienić co najmniej kilka:

  • wrastanie paznokci u nóg,
  • deformacje,
  • dystrofie,
  • różnego rodzaju infekcje.

Ostatnie z nich niekiedy obejmują dowolną część paznokcia oraz mogą prowadzić do zmiany jego wyglądu. Aparat paznokciowy na palcach zawsze musi być rozpatrywany w odniesieniu do budowy i funkcji stopy. Wiele zaburzeń paznokci jest bezpośrednio spowodowanych usterkami funkcjonalnymi w stopie. Choroby płytki paznokciowej mogą być modyfikowane przez zmiany w kształcie stopy i paliczka, a także jej ruch. Każdą zmianę powinno się konsultować ze specjalistami, niezależnie od tego czy to dystrofia, czy wrastanie paznokci u nóg, leczenie należy wdrożyć jak najszybciej. Dzięki temu można uniknąć dolegliwości bólowych, a także dalszego rozwoju zaburzenia.

Jak zapobiec wrastaniu paznokci u nóg?

Paznokieć wrastający w wał paznokciowy to stan, w którym jego krawędź wbija się w otaczającą skórę, powodując ból, stan zapalny i czasem infekcję, najczęściej w obrębie dużego palca u stopy. Problem ten wynika głównie z niewłaściwego obcinania, gdy ich krawędzie są przycinane zbyt krótko lub zaokrąglane, co sprzyja wrastaniu paznokci u nóg. Leczenie profilaktyczne powinno być wprowadzone od razu, gdy zauważone zostaną niepokojące objawy. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje nacisk na paznokcie oraz może prowadzić do ich deformacji. Również urazy mechaniczne, takie jak uderzenia czy długotrwały nacisk, mogą wpłynąć na nieprawidłowy wzrost paznokcia i jego wrastanie. Aby uniknąć powiązanych ze wkręcaniem się chorób płytki paznokciowej, warto unikać tych czynników.

Wrastanie paznokci – na czym dokładnie polega?

Wrastanie paznokci u nóg to często występujący stan chorobowy, wpływający negatywnie na codzienny komfort. W związku z dużym uciskiem zdeformowanej płytki naskórek otaczający zostaje przerwany, tym samym zaczyna wbijać się w boczną część wału paznokciowego. Samodzielne wycinanie paznokcia w takim stanie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ można sobie zaszkodzić. Już w początkowym stadium paznokieć wrastający w wał paznokciowy powinien obejrzeć specjalista – podolog. Dzięki temu można stosunkowo szybko oraz bezpiecznie zniwelować problem. Wrastanie paznokci najczęściej występuje u nóg i dotyka głównie palucha stopy, niemniej jednak zdarza się również w przypadku pozostałych palców. Leczenie paznokcia wrastającego w wał paznokciowy może wyglądać inaczej w zależności od stopnia zmiany.

Jaki wpływ na paznokcie mają inne schorzenia?

Aparat paznokciowy na palcach zawsze musi być rozpatrywany w odniesieniu do budowy i funkcji stopy. Wiele zaburzeń paznokci jest bezpośrednio spowodowane usterkami funkcjonalnymi. Choroby płytki paznokciowej mogą być modyfikowane przez zmiany w kształcie stopy i paliczka, a także jej ruch.

Niedobór żelaza często powoduje powstawanie paznokci w kształcie łyżeczki (koilonychia). Niewydolność nerek sprawia, że dolna połowa łożyska zmienia kolor na biały, a górna na różowy (pół na pół).

Obrzęk limfatyczny i nagromadzenie płynu limfatycznego w tkankach będzie wywoływać zespół żółtych paznokci. U osób cierpiących na łysienie plackowate, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry lub łuszczycę, może z kolei rozwinąć się trachyonychia.