Z jakimi problemami iść do podologa?

Podologia cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z wciąż rosnącej świadomości społeczeństwa o chorobach stóp i paznokci. Zarówno w internecie, mediach społecznościowych, jak i u stylistek paznokci mówi się głośno o problemach związanych z wytworem naskórka. Przykłada się również szczególną uwagę do świadomej pielęgnacji, dzięki czemu łatwiej zauważyć niepokojące zmiany już w początkowym stadium,…

Czytaj więcej...

Haluksy, kurzajki i inne schorzenia, z którymi warto udać się do podologa

Podobnie jak wiele różnych dolegliwości, kurzajki można leczyć rozmaitymi metodami. Oczywiście są one uzależnione od kilku czynników i powinny być indywidualnie dopasowywane do danej przypadłości. To zadanie dla dermatologa lub podologa, dlatego gdy zauważy się u siebie jakiekolwiek zmiany, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Wówczas ryzyko pogorszenia się stanu maleje, a skutecznego wyleczenia wzrasta.…

Czytaj więcej...

Choroby paznokci, na które narażeni są sportowcy

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że sport to zdrowie. Nietrudno się z tym nie zgodzić, jednak aktywność fizyczna wiąże się także z wieloma kontuzjami. Oczywiście można starać się ich unikać, ale nie zawsze jest to możliwe. Osoby uprawiające sport zarówno amatorsko, jak i zawodowo powinny wiedzieć o ryzyku dotyczącym urazów, które zdarzają się stosunkowo często…

Czytaj więcej...

Co może nam grozić, czyli choroby palców dłoni

Wiele osób nieustannie wiele boryka się z różnymi schorzeniami skóry dłoni. W większości przypadków pojawiające się dolegliwości wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale również utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak jakie choroby mogą nas dotknąć, skąd się biorą i jak im przeciwdziałać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w niniejszym artykule. Zanokcica – zapalenie wału paznokciowego…

Czytaj więcej...

Sprawdź, z czym mierzą się podolodzy

Podobnie jak lekarze, specjaliści zajmujący się podologią muszą mierzyć się z wieloma schorzeniami swoich pacjentów. To dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawów skokowo-goleniowych. Z uwagi na zmiany chorobowe dotykające coraz większą część społeczeństwa jest duże zapotrzebowanie na takich specjalistów. Warto jednak mieć świadomość wyzwań, przed którymi stoją. Mnóstwo ludzi nie…

Czytaj więcej...

Odciski na stopach – skąd się biorą i jak je zwalczyć?

Większość osób choć raz w życiu doświadczyła dyskomfortu związanego z pojawieniem się otarć lub pęcherzyków na stopach. Najprawdopodobniej były one wynikiem podrażnień skóry wywołanych uciskiem i dużym tarciem. Podobnie jest w przypadku odcisków, choć te pojawiają się dopiero po długotrwałym działaniu takich czynników. Naskórek zaczyna nadmiernie rogowacieć, nie obumiera i dochodzi do niedokrwienia, efektem czego…

Czytaj więcej...

Rekonstrukcja paznokcia w pigułce

Paznokcie u stóp są narażone na różne urazy mechaniczne oraz zmiany chorobowe. W wielu przypadkach wizyty u specjalistów są konieczne nie tylko w celu identyfikacji źródła problemu, leczenia, ale również odzyskania nienagannego wyglądu płytki paznokciowej. Mnóstwo osób latem uwielbia chodzić w sandałach, klapkach i butach odsłaniających palce, zatem zdrowe paznokcie to podstawa. Niestety w okresie…

Czytaj więcej...

Jak poradzić sobie z ranami na piętach?

Rany na stopach to jedne z bardziej uciążliwych urazów, pojawiających się z różnych przyczyn. Każdy, kto choć raz borykał się z tym problemem, wie, jak bardzo są one problematyczne. Oprócz dolegliwości bólowych utrudniają poruszanie się, a to znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie. Co więcej, z uwagi na miejsce, gojenie ran trwa znacznie dłużej niż w…

Czytaj więcej...

Onycholiza, czyli oddzielenie paznokcia od łożyska

Zarówno paznokcie u rąk, jak i stóp każdego dnia narażone są na różnego rodzaju urazy mechaniczne, a także nieprawidłowo wykonywane stylizacje, co może bezpośrednio przyczyniać się do zmian chorobowych. Do jednych z popularniejszych, często mylonych z grzybicą (choć to jedynie jeden z objawów), jest onycholiza (łac. onycholysis). Jak rozpoznać onycholizę? Przydatki skóry, czyli paznokcie, składają…

Czytaj więcej...

Co warto wiedzieć o szpotawości stóp?

Każdego dnia w Polsce na tysiąc zdrowych dzieci, jedno przychodzi na świat z wadą wrodzoną – stopą końsko-szpotawą. Schorzenie to uniemożliwia niestety nie tylko prawidłowy rozwój, ale także poruszanie się, w związku z czym utrudnia normalne funkcjonowanie. W zależności od rodzaju choroby leczenie i rehabilitacja wyglądają zupełnie odmiennie. Niemniej jednak wciąż rozwijająca się medycyna pozwala…

Czytaj więcej...